Kansallinen televisio- ja radioyhtiö Ylen ohjelmissa ja lähetyksissä on lisääntyvää vihamielistä suhtautumista naapuriystävyyteen ja muihin kansoihin. Erityisesti tämä tulee näkyviin Venäjää koskevassa päivittäisessä uutistoiminnassa. Tämä on arveluttavaa sodanlietsontaa.
Maailmassa tapahtuu nyt monenlaista uhkaavaa ja suomalaisten mieltä askarruttavaa. Ylen tehtävä on kertoa ajankulua sortumatta sotilasliittojen propagandistisiin tavoitteisiin, joissa mustamaalataan valtioita ja uhkaillaan niitä voimatoimilla.
Ylen on toimittava rauhan ja kansojen ystävyyden puolesta, ei niitä vastaan. Yle on Suomen valtiomedia ja sen uutisoinneissa ja muissa toiminnoissa täytyy olla oikeellisuutta, puolueettomuutta ja valtiolliselle toimijalle kuuluvaa arvokkuutta.
Maailmassa tapahtuu nyt monenlaista uhkaavaa ja suomalaisten mieltä askarruttavaa. Ylen tehtävä on kertoa ajankulua sortumatta sotilasliittojen propagandistisiin tavoitteisiin, joissa mustamaalataan valtioita ja uhkaillaan niitä voimatoimilla.
Ylen on toimittava rauhan ja kansojen ystävyyden puolesta, ei niitä vastaan. Yle on Suomen valtiomedia ja sen uutisoinneissa ja muissa toiminnoissa täytyy olla oikeellisuutta, puolueettomuutta ja valtiolliselle toimijalle kuuluvaa arvokkuutta.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Yle on tullut tiensä päähän. Ylätason örvistely on mennyt liian pitkälle.
Venäjä mustamaalaa Suomea jatkuvasti ja uhkailee meitä voimatoimilla. Putinin palvojat eli Vapauden liitto voi pitää putinistiset mölynsä mahassaan.
Suomella ei ole ystävälliset välit vihamieliseen sotarikolliseen terroristivaltioon joka käy jatkuvasti hybridisotaansa länsimaita kuten Suomeakin vastaan.
Ja meidän tulee ottaa oppia? Ei tarvitse. Voimme toimia paremmin.
Me toimimme paremmin. Emme uhkaile Venäjää voimatoimilla emmekä ydinaseilla emmekä käy vihamielistä hybridisotaa Venäjää vastaan.
Suomen kansa vaatii Vapauden liittoa irtautumaan putinismista ja Kremlin valheiden levittämisestä.
Sinäkin olet YLEn aivopesemä
Suomen kansa viis veisaa tuollaisesta hörhöporukasta.
Perustele.
Vajauden liitto voi vaatia ihan mitä vaan, eikä sillä ole mitään merkitystä. Tällä ryzzänkätyreiden puolueella oli viime vaaleissa 0,9 % kannatus, eli tyypillinen ryzzänkätyreiden olematon kannatus Suomessa.
Älä usko YLE:n levittämää Nato- propagandaa.
En usko margninaalisen pelleporukan ja ryzzänkätyreiden propagandaa. Teidän Putinia palvovien pelleporukan kannatus viime eduskuntavaaleissa oli 0,9 % eikä se ole mitään propagandaa vaan fakta. Kylmä fakta teille ryzzänkätyreille.
Uutisoinnin objektiivisuuden vaatiminen tarkoittaa putinismia? Umpisolmu.
Saastuttaa tehokkaasti iltapaskan rinnalla aivopestä
Anon VKK:n lopetettua toimintansa Vapauden liitosta on tullut loppusijoituspaikka putinisteille, rokotehörhöille ja persujen erottamille latvakakkosille. Ilmeisesti luontaistuotehörhöjen kristallipuolue on yhdistymässä Vapauden liittoon, koska noita kristallihörhöjä oli Vapauden liiton ehdokkaina eurovaaleissa.
Erilaiset QAnonisit, luolasotijat ja muut salaliittosammakot ovat myöskin löytäneet poliittisen kotinsa Tiihosen putiikista.
Putinistien, vammaisten vouhottajien, rokotedenialistien, vainoharhaisten salaliittotollojen ja muiden todellisuuden tuolla puolen hourailevien huuhaahörhöjen kokoontumisajot. Keränneet surkeimman kuonan ja pohjamudan mikä muista puolueista valunut ulos.
Itse olet Ylen ja Hesarin propagandaan uskova hölmö
Pyyntö kannattaa kohdista kaikkiin medioihin. Jospa hiljennyttäisiin sotahysteriassakin rauhaisaan kesän viettoon.
Pyyntö kannattaa kohdistaa Venäjälle ja pyytää että lopettaisivat aloittamansa rikollisen hyökkäyssodan. Mutta sellaistahan Kremlin kätyrit eivät koskaan tee.
Ihan sama, mitä Tiihonen vaatii. Vapauden liitto on marginaalin marginaalia.
Täysstoppi lietsonnalle ja sotauholle.
Täysstoppi Venäjän aloittamalle sotarikolliselle hyökkäyssodalle.
Vapauden liitto on täyttänyt taistolaisten jättämän tyhjiön.
Kommunisteille on tullut vakava kilpailija.
Ja tuohon sakkiin Hakkarainen lähti. Ei voi muuta sanoakuin, että tyhmä mies.
No, Hakkaraisella on aina ne hillopurkit mielessä.
Ei hänellä oikein mitään aatetta ole, populisti kun on.
Hänhän myönsi, ettei tiedä vapauden liitosta mitään, ryhtyessään sen ehdokkaaksi
Hassua, miten nopeasti persuistakin tuli valtamedia uskovaisia...
Persuissahan oli vain muutama hörhö, jotka nyt ovat näissä pienpuolueissa, tai potkittu pois persuista..
Vastuun kanto velvoittaa, kaikista ei siihen ole.
Jos Venäjä vain vetäisi joukkonsa pois vieraalta maaperältä, niin mitään sotaa ei olisi.
On varsin kummallista, että teille "rauhan" ihmisille ongelma on aina Venäjän naapurimaiden varautuminen mahdollisiin aggressioihin, mutta Venäjään ja sen aggressioihin ette kohdista ikinä minkäänlaista kritiikkiä. Aina vaan kaikki muut paitsi Venäjä on ongelma.
Tiihosen "Vajauden liitto" 😅
Kiitos nyt oikeaa sanoittamista.
YLEn toiminta on todella rumaa.
Natsiliitto vaatii uutisoinnin lopettamista. Vain Venäjä saa uutisoida "totuuttaan".
Tuo oli hauska. "Vapauden liitto vaatii". Hiukan sama kuin Huivittulan Esson baarin kolmesta kantapeikosta koostettu komitea vaatisi kuuta taivaalta.
Tukekaa Usaa ja Israelia niin hyvä tulee ja Jeesus pelastaa.
Ensin olivat rokotevastaisia ja nyt vastustavat sodan lietsontaa, mihin maailma on mennyt.
Venäjä ei 'lietso' sotaa, se käy sitä reaaliaikaisesti.
Mun mielestä se pitäis lopettaa heti, eiks jeh, Tiihonen?
Venäjä on lietsonut muut turvaamaan puolustustaan, eiks jeh, Tiihonen?
Tiihonen= Vapauden liitto + Teuvo Hakkarainen
Mitäs Teukka sanoo?