Synti ja meidän synnittömyys

Me ateistit kuten Mirka, Nasse ja minä Reiska olemme tietenkin synnittömiä. Järki ja moraali ovat korkealla. Me puolustamme sorrettuja konkreettisesti. Me olemme EMPOWERED ja EMANSIPOIDUT. Meitä ei kukaan käske.

Uskikset taas luulevat käskijäherran puolustavan tai vaihtoehtoisesti rankaisevan heitä. He rypevät mudassa itse keksimissään synneissä, ruoskivat itseään, kääntelevät poskea ja aikovat päästä sukupuolielämän makuun sitten taivaassa. Siellä aineettomat sielut toisiaan ujosti hipelöivät ja ottavat virtuaaliGeetä rohkaistuakseen kyseisessä puuhassa. Ikää eikä rahaa ei enää kartu. Tappavaa tautia ei tule. Sama touhu jatkuu ikuisesti, ja pilven reunalla on kiva heilutella virtuaalijalkoja ja naureskella maan lasten kärsimyksiä joita edellisessä elämässä tuli virheellisesti yritettyä vähentää uskonnosta paasaamisella.
9356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kirjoitus on loistava.

Jokainenhan tietää että uskovaiset tappavat toisiaan. Olisiko tämä se tappava tauti?

Äänestä
  • Olet oikeassa. Toisiaan tappamalla nuo päästävät naapuriaan oikotietä taivaaseen.
    Meillä taas on muut, korkeamman tason intressit. Me toimimme realiteeteissa, nuo taas irrealiteeteissa. Ovatpa vastenmielisen satumaailman lumoissa. Siinä viehättänee se että kaikki voidaan panna käskijäherran syyksi eikä itse tarvitse tehdä muuta kuin rukoilla ja paasata satuja. Välillä harjoitetaan sitten kaikenkarvaista aggressiota.

    Äänestä

Lue enemmän luulet vähemmän. Ilmeisesti kuitenkin uskonnollinen kirjallisuus aiheuttaa sinulle näppylöitä, niin että ei siitäkään tule mitään. Epäilemättä jokainen joskus jonkin aikaa elää pilvilinnassa.

Äänestä

Kyllä se noin menee. Kaksijakoinen on maailma.

Avustusrahamme suuntautuvat järjestöille jota eivät edellytä avun vastaanottajalta myötämielistä suhtautumistä käännytystyöhön, jopa eväten avun vääräuskoisilta. Ei, me emme avusta lahkojen kautta, vaan haluamme tehdä tuon pyyteettömästi.

Syntiä tekevät lahkolaiset, me taasen saatamme toisinaan loukata lähimmäistämme, mutta haemme sovitusta pyytämällä ihmniseltä anteeksi, emme höpötä kädet ristissa ja perse pystyssä anteeksiantoa joltain mielikuvitusukkelilta.

Moraalimme onkin korkea, emme joudu huoraamaan ja myymään sitä jonkin irrationaalisen taivaspaikkakuvitelman takia. Tai koska lahkon pappi niin käskee.

Tämä jättää virtuaalisielut odottamaan toistensa hipelöintiä taivaassa, jota tietenkään ei koskaan tule tapahtumaan, sekä virtuaaligeet uskistuneille ja siirtää Ateistin atleettisen, pronssinruskean vartalon kohti stadin "taivasta" Mikonkadun terasseja, etsiäkseen Afroditemäisen figuurin, jonka kanssa voi emansipoitua ensin oluen kanssa, myöhemmin ihan fyysisesti.

ME OLEMME EMPOWERED!

Äänestä
  • Milloin on te pytäneet anteex??
    Harjoitellaan!!!!! anteex nasse rakas!! Tuntui hyvältä!! Kokeilisit edes kerran ?? Ja vielä paremmin,,, anteex Jeesus!!

    (savis) !!!!!!!!

    Äänestä

  • Kylläpä eilen joutui blondin Afroditen kanssa paneutumaan syvällisesti pehmeisiin ja koviin juttuihin.

    Taivas, millaista menoa! Afrodite tosin taisi SEEMOStua kun huusi OIH JUMALA, SE TULEE!

    Tosin vuoronsa saivat myös Pyhä Pepsi, IPU ja muutama muu.

    Jääkää tänne viihdyttämään itseänne, jospa vaikka Mikko keksii jotain pientä kivaa. Trubahan on viikonlopputaolla, joten sitä kivaa saa odotella alkuviikkoon. Ellei sitten käy seurakunnassa kuuntelemassa naksutusta.

    Äänestä

kuluu ihan älyttömästi aikaa tuon perisynnin kanssa toikkaroidessaan. Vuosikymmeniä he koettavat päästä siitä eroon tai saada jonkun armon tai vapahduksen kun he uskolliseti uskovat ja uskovat ja uskovat... ja toivovat että jumala heidät armahtaa jos armahtaa.Takeitahan ei ole .
En tiedä miten mielekästä sellaisen ihmisen elämä on, joka on sisäistänyt itsessään olevan pahan? Mahtaa oksettaa koko ajan.

Uskomaton voi kaiken tuon ajan käyttää johonkin mielekkäämpään ja järkevämpään puuhasteluun.Synnittömillä uskottomilla kun ei ole uskonnon kivirekeä taakkanaan. Viattomille kaikki on sallittua.

Äänestä
  • että sitä eivät alkuseurakunnat tunteneet. Perisyntikäsitteen kehitti katolinen kirkko paljon myöhemmin tyhjästä. Perisyntiteoriaan osana "Jeesuksen armahtamis"-teoriaa ei kannattaisi sellaisen hihhulin, joka ei tunnusta katolisen kirkon oikeutta, uskoa. Tarkoitan tällä hihhuleita, jotka uskovat ns. alkukirkon olleen se oikea, ja pitävät katolista kirkkoa ilmestyskirjan petona.

    Äänestä

  • Pakana(M) kirjoitti:

    että sitä eivät alkuseurakunnat tunteneet. Perisyntikäsitteen kehitti katolinen kirkko paljon myöhemmin tyhjästä. Perisyntiteoriaan osana "Jeesuksen armahtamis"-teoriaa ei kannattaisi sellaisen hihhulin, joka ei tunnusta katolisen kirkon oikeutta, uskoa. Tarkoitan tällä hihhuleita, jotka uskovat ns. alkukirkon olleen se oikea, ja pitävät katolista kirkkoa ilmestyskirjan petona.

    aikasemmasta ketjusta, kirjoitin:

    "Onnellisuus on mielentila, jonka voi vapaasti valita. Sensijaan, että kirkko vaivatuisi kertomaan sen lyhyesti ja ytimekkääästi se puurouttaa ihmisten päät perisynnillään ym propagandallaan niin, että ihmiset kuvittelevat olevansa onnettomia ja pahoja.

    Koskaan en ole kuullut yhdenkään papin sanovan, että ihminen voi vapaasti olla onnellinen tosta vaan. Vaan tämä tapahtuu aina ja aina vain Jeesuksen lunastustyön ja sen ymmärtämisen kautta, jos sittenkään. Mutta tämä on valetta eli puppua.

    Mikään ei estä ihmistä olemasta onnellinen ilman kirkon oppeja, sitä vaan ei uskovat tajua.

    Onni ei edes kuulu uskonnolliseen kielenkäyttöön tai sanavarastoon. (Buddhalaisuudessa se taas on erittäin hyvin esillä.)"

    Heh, tuo huomiosi on hyvä.
    Kirkon opithan ovat syntyneet pikkuhiljaa ei niitä alkuseurakunnassa ollut. Niin että ihmettelen kanssa miten tuo armahtamis teoria jaksaa elää kun tietää missä järjestyksessä opit on kehitetty. Minusta hihhulit ei tunne/eivät halua tuntea, teoria puolta ollenkaan, he vaan uskovat, se riittää.

    Jos ei ole ollut perisyntiä, niin mistä pitäisi saada armahdus? Se kummeksuttaa.

    Ja kummeksuttaa suhtautuminen katoliseen kirkkoon samaten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


xzcrtsrew kirjoitti:

Me ateistit kuten Mirka, Nasse ja minä Reiska olemme tietenkin synnittömiä. Järki ja moraali ovat korkealla. Me puolustamme sorrettuja konkreettisesti. Me olemme EMPOWERED ja EMANSIPOIDUT. Meitä ei kukaan käske.

Uskikset taas luulevat käskijäherran puolustavan tai vaihtoehtoisesti rankaisevan heitä. He rypevät mudassa itse keksimissään synneissä, ruoskivat itseään, kääntelevät poskea ja aikovat päästä sukupuolielämän makuun sitten taivaassa. Siellä aineettomat sielut toisiaan ujosti hipelöivät ja ottavat virtuaaliGeetä rohkaistuakseen kyseisessä puuhassa. Ikää eikä rahaa ei enää kartu. Tappavaa tautia ei tule. Sama touhu jatkuu ikuisesti, ja pilven reunalla on kiva heilutella virtuaalijalkoja ja naureskella maan lasten kärsimyksiä joita edellisessä elämässä tuli virheellisesti yritettyä vähentää uskonnosta paasaamisella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu