Ratkaisu huumeongelmaan on viimein löytynyt

Anonyymi-ap

Huumeiden mukanaan tuoma rikollisuus synkistää pahoin yhteiskuntaamme. Yleinen turvattomuus lisääntyy. Varkaudet, pahoinpitelyt yms. rikokset tuottavat monenlaista hätää ja kärsimystä koko yhteiskunnalle. Meidän on hyvä ymmärtää huumemaailman kauheudet alkutuottajista kärsiviin ja kuoleviin narkomaaneihin ja alkoholisteihin asti. Huumemaailma on kauhujen maailma.

Huumeongelmaan on etsitty apua. Asiaa on kauhisteltu. Valvotut yöt. Itkut. Rukoukset. Mikään ei ole pysäyttänyt huumeiden vyöryä. Tarvitaan vakavampaa otetta asiaan. Nyt pitää alkaa vedota nuorten oikeudentajuun. Nuoret ovat järkeviä. Heihin tehoavat tosiasiat. Tämän vuoksi oikean tiedon jakaminen kouluissa, vankiloissa ym. laitoksissa, ja ennen muuta kodeissa, on ratkaisevan tärkeää. On törkeä virhe edes keskustella ”käyttöhuoneista” huumeiden käyttäjille. Sehän viestittää heille, että yhteiskunta tahtoo helpottaa käyttäjien toimintaa. Huumeiden vapautumista haluavat poliitikot pitää erottaa tehtävistään.

RATKAISU

Uskoon tulo on havaittu hyviä tuloksia tuottavaksi ratkaisuksi huumeongelmassa. Uskoon tullut ei enää tarvitse huumaavia ja orjuuttavia aineita. Mutta ei huumeista yms. vapautuminen ole ainoa motiivi löytää Jeesus! 1 Kor. 15:19. Tärkein tarkoitus on olla sovinnossa Jeesuksen ja ristintyön kanssa, että pääsemme perille Taivaan Kotiin. Joh. 14:1.

Ylösnoussut Vapahtaja, Jeesus Kristus tuntee huume-elämään sisältyvän hädän. Hän odottaa voidakseen auttaa. ”Sillä jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.” Room. 10:13. Tämä Raamatun lupaus tarkoittaa, että jokainen, joka kokosydämisesti, tarkoituksella rukoilee avuksi ylösnoussutta Herraa Jeesusta pelastajakseen ja syntiensä sovittajaksi, saa kokea uskoon tulemisen ja parantumisen. Vaikeimmatkin huume- ym. syntiorjuuden kahleet katkeavat Jeesuksen veren kautta. Synnin valta on voitettu Golgatalla.

Syntitilan ja syntitekojen anteeksi saaminen pitää sisällään uudestisyntymisen Pyhän Hengen kautta. Silloin alkaa uusi Elämä virrata sisimmässä. ”Jos siis joku on Kristuksessa, hän on uusi luomus. Vanha on kadonnut, uusi on tullut tilalle!” 2 Kor. 5:17. Uskoon tullut ihminen on siis ilman menneisyyttä. Jumalan tahdon vastainen elämä kaikkine synnin tekoineen on poistettu Taivaan kirjoista. Näin Jumala lupaa: ”Minä annan anteeksi heidän vääryytensä enkä enää muista heidän syntejään.” Hebr. 8:12. Syntitaakkojen ikävät muistot saa nyt poistaa myös omista muistitiedostoista. Kaikki on nyt uutta. Ja vanha synti-ihminen on haudattu kasteen hautaan. Room. 6:4. Uskovista on tullut rakkaita veljiä ja sisaria. Raamatun Sana, uskovien yhteys ja yhteinen toiminta on tullut uudeksi elämän sisällöksi. Apt. 2:41,42.

Aito uskoon tuleminen vaikuttaa usein myös entiseen kaveripiiriin, jotka tahtovat saada vapauden syntikahleistaan. Silloin ihmisen normaali elämän mielihyvä riittää. ”Älkää juopuko viinistä … vaan täyttykää Hengellä.” Efes. 5:18. Tämä on sovellettavissa kaikkiin huumeisiin.

Jeesuksen sijaisuhri Golgatan ristillä teki mahdolliseksi uskoon tulomme. Synti on Jeesuksessa saanut rangaistuksensa. ”Hän on haavoitettu meidän rikkomustemme tähden, runneltu meidän pahain tekojemme tähden. Rangaistus oli Hänen päällänsä, että meillä rauha olisi…” Jesaja 53:5. Jokainen saa ottaa vastaan tämän armon. Sinäkin saat pelastua. Jumala rakastaa Sinua.

Ratkaisu huumeongelmaan on löytynyt:

Hän on Jeesus.

7

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen itsekin sitä mieltä, että huumeita ei tule missään tapauksessa sallia.

      • Anonyymi

        Etsiä ”hyvää oloa”, huumautua, menettää todellisuuden taju psyykentilaa huumaavilla aineilla on itsensä ja luomistyön halveksimista.

        Kirkon löysä opetus ja turmeltuneisuus on osaltaan syypää tähän ongelmaan. Jos olen ymmärtänyt oikein kirkoissa hyväksytään muutenkin jo erilaiset synnin muodot. Mutta en kannata kirkkoa muutenkaan enkä kuulu kirkkoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Etsiä ”hyvää oloa”, huumautua, menettää todellisuuden taju psyykentilaa huumaavilla aineilla on itsensä ja luomistyön halveksimista.

        Kirkon löysä opetus ja turmeltuneisuus on osaltaan syypää tähän ongelmaan. Jos olen ymmärtänyt oikein kirkoissa hyväksytään muutenkin jo erilaiset synnin muodot. Mutta en kannata kirkkoa muutenkaan enkä kuulu kirkkoon.

        Ellei saarnamiehet opwta ihmisille kadun kulmissa ja seurakunnassa mikä on oikein, kuka sitten?


    • Anonyymi

      Mielenterveys ongelmat lisääntyvät ja tämän nykyisen oikeisto juntan leikkuri linja senkuin lisää ongelmia. jo nyt ovat vankilat täysiä.

    • Anonyymi

      Aamen.

    • Ei kannattaisi jeesuspäissään avautua, leimatuu heti huumatuksi kultin jäseneksi.

    • Anonyymi

      Hienoa, sitä on odotettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      124
      3744
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      31
      2799
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2745
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2373
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2254
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      38
      1756
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1126
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1039
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1030
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      994
    Aihe