Föli-matkustaja! Aikataulusi kaikki heitä....

Anonyymi-ap

Alla aivan laittamaton Nobinan vastaus antamaani palautteeseen.
Hienosti hoidetaan palveluntarjoajien laadunvalvontaa, Sirpa Korte!

"Hei

Kiitos palautteestanne.
Myöhästymisiltä ei aina voida välttyä, sillä aikataulun toteutuminen on riippuvainen liikenneolosuhteista sekä matkustajamääristä.
Valitettavasti yllättävien tai äkillisten tilanteiden tapauksissa ei myöhästymisestä tai häiriöstä aina ehditä tiedottaa ajoissa matkustajia.
Suosittelemme aina varaavan riittävästi matkustusaikaa.

Ystävällisin terveisin
Nobina Oy

‐---‐------‐--------------------------------------
Palautetyyppi: Joukkoliikenne Föli
Aihe: Bussit
Kuvaus:
Bussi numero 42 Kauppatorilta Pernoon oli jälleen tänä aamuna myöhässä 12 minuuttia. Reittioppaan mukaan sen pitäisi olla pysäkillä 1538 Maaherrankatu klo 7.28, mutta se saapui klo 7.40.
Bussin kuljettaja oli ilmeisesti perehdytysajossa, koska etupenkillä hänen vieressään istui opastaja, joka huomautti esim. väärästä kaistanvaihdosta ennen Raisionjoen pysäkkiä.

Miten on mahdollista, että liikennöitsijän sallitaan suorittaa perehdytysajoa siihen aikaan aamulla, kun ihmisten pitäisi päästä ajoissa töihin? Eikö perehdytysajot pitäisi suorittaa sellaisina aikoina, jolloin bussien käyttöaste on mahdollisimman alhainen? Jos siis on pakko ylipäätään perehdyttää sellaisissa ajovuoroissa, joilla on aikataulu.
Tämä ei ollut ensimmäinen kerta, kun käy näin: viimeksi bussi saapui n. 15 minuuttia myöhässä. Haluan selkeän vastauksen, miten Turun kaupunki varmistaa, että jatkossa näin ei voi käydä, pelkkä "olemme välittäneet palautteen liikennöitsijälle" ei riitä."

1

217

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Halvalla ei saa hyvää. Se on tunnettu tosiasia. Kannattaa myös muistaa, että bussit on tarkoitettu vähävaraisille, joten aikatauluilla ei ole paljoakaan merkitystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1315
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      901
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      875
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      85
      789
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      707
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      581
    7. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      576
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      547
    10. 48
      537
    Aihe