Pula marjanpoimijoista?

Työvoimapula?
Pitääkö marjanpoimijan olla työluvan tarvitseva henkilö? Kyseinen työ ei vaadi mitään erityisosaamista tai kielitaitoa, kaikki keräilytaloudessakin eläneet pystyvät siihen.
Meillä on vailla työtä ainakin 40.000 työhaluista ukrainalaista, kaksinkertainen määrä Euroopan eteläpuolelta tulleita. Kaikilla on kova hinku tuottavaan työhön, työ- yms. luvat ja verokortti kunnossa.

Olenko vain tyhmä, kun en ymmärrä, miksei tällä porukalla saada marjoja pois Suomen metsistä? Missä vika?

T: Porin merkkonoomi
17212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Suomi tarvii kai lisätyövoimaa vankilakaupunkien ja digisystopia-infran rakentajaisiin. Tuulihelvettiläisiä nousee, musta-aurinkokolaaattapeltoja, nwo-sähkölinjoja. Vanhaa maailmanjärjestystä puretaan konkurssein jotta riittäisi työvoimaa rakentaa digitaali-kammola, kussa ollaan sitten keskuseliitin ja Antiristuksen nuorassa

Äänestä

Nyt työttömyysturva kahdeksi viikoksi katkolle! Rahaa saa kun hakee metsästä. Tuleepahan sekin homma tehtyä.

1Äänestä
  • Suuri osa suomalaisista kerää itselleen marjoja.

    Työkseen marjoja kerääjältä vaaditaan kuitenkin poikkeuksellisen paljon fyysistä suorituskykyä. Mikäli kerätään luonnonmarjoja, niin siihen tarvitaan auto, jolla pääsee etukäteen tiedusteluille keräysalueille sekä marjafirma joka ottaa vastaan puhdistamattomat ja/tai puhdistetut marjat jne.

    Mikäli ollaan työsuhteessa marjafirmaan, niin tekijän on kyettävä tuottamaan tulosta, joka tuo työnantajalle riittävän tulon maksaa palkat, kalusto, mahd majoitukset, ruokailut, opastukset, monia muita työnantajan velvollisuuksia ja tehdä voittoa.

    Marjankerääjä, joka kykenee eri sääolosuhteissa liikkumaan tuntemattomissa maastoissa, keräämään päivittäin useita kymmeniä litroja marjaa on tänä päivänä harvinainen osaaja.

    Äänestä

Tämä on sitä Kokoomuslaista talousosaamista kun saadaan maan talous tuhottua.

Äänestä

No meeppä ite kokeileen, sit tiedät mitä hommaa se on.

Ja "katso hinnnnntaaa" ... siis jos niitä marjoja jobbarille kauppaat.

Sen jälkeen varmaan tiedät, että parempi pysyä "merkonomina"

t. haans

Äänestä

Marjanpoiminta ammattina ei ole kannattavaa. Itselle voi harrasteena kerätä.

Äänestä
  • No ei ole ei. Se on sesonkihommaa.
    Paitsi alkuperäisillä suomalaisilla viikingeillä, jotka marjasti ympäri vuoden ja eli täällä jo tuhansia vuosia sitten. Mistä ne niitä marjoja kaivoi ei kansanperinne kerro.

    Äänestä

  • Marjan poiminta kausihommana on ahkeralle ja sellaiselle, kuka tietää hyvät marjapaikat todellinen jos nyt ei ihan kultakaivos, niin kuitenkin hyvä lisätulonlähde. Joskus, kun opiskelin, niin en joutunut ottamaan mm. opintolainaa, kun luurasin keski- ja loppukesät metsässä sieniä ja marjoja keräillen. Sain viettää melkoisen vapaata opiskelijaelämää ja mun ei tarttenut opiskelujen aikana mennä mihinkään ilta- tai viikonloppuhommiin, vaan sain keskittyä opiskeluun.

    Tuossa taannoin laskin, että nykyvaluuttaan muutettuna tienasin kesäisin noin 5.000-7.000 euron pintaan hyvinä marjakesinä. Tuollaisella rahalla opiskeli huolettomasti opintovuosina -85...91. Ennätykseni oli, että muutaman tunnin kerättyäni mulla oli yhdeksän 10 litran sangollista puhdistettua puolukkaa. Tuossakin rysäyksessä suurin osa ajasta kului matkoihin, kun jouduin ravaamaan auton ja puolukkapaikan välillä.

    1Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    No ei ole ei. Se on sesonkihommaa.
    Paitsi alkuperäisillä suomalaisilla viikingeillä, jotka marjasti ympäri vuoden ja eli täällä jo tuhansia vuosia sitten. Mistä ne niitä marjoja kaivoi ei kansanperinne kerro.

    Niin, silloinhan ne oli helppo ottaa haavilla merestä. :)

    Äänestä

Minä voisin kouluttautua marjanpoimintainsinööriksi niin palkka voisi olla parempi.

Äänestä
  • Totta kai olisi. Vähän aikaa keräiltyäsi itse, toteaisit robotin tehokkaammaksi ja valmistaisit sellaisen. Suomalainen inssihän osaa mitä vain.

    Äänestä

Thaipoimijat nopeita,mutta suomalaiset työttömät?Jos ei poimita marjat jää metsään eikä talvella pakasteita ei leivoksiakaan piiraskin odottaa tulevaa siis poimi ja syö!

Äänestä

Ongelman ydin:
Meillä ei ole työttömiä jotka haluaisivat tehdä työtä joko itsenäisesti verovapaasti tai verollisena palkattuna marjanpoimijana.

Äänestä

Eikö ne ole työsuhteissa mansikkatiloilla. Miksi se ei voisi toimia muillakin marjastajilla olla työsuhteissa. Kun marjayrittäjä kuitenkin joutuu järjestämään kaiken, että poiminta onnistuisi. Nykyisin vain marjayrittäjät polkevat työoloja, ja yrittävät välttää kaiken vastuun niistä poimijoista.

Äänestä
  • Tänä vuonna ovat työsuhteisia(pakosta) ja sepä närästää marjayrittäjiä.

    Äänestä

"Työvoimapula? "
Kuten Porin merkkonoomi tiedät, niin meidän työttömistä ei löydy terveitä ja viitsiviä ihmisiä muuta kuin hyväpalkkaisiin siisteihin, vähän vaivaa tuottaviib sisätöihin.

Äänestä
  • Maahanmuuttajamieheni on piha-alueiden kunnossapidon team leader ja hän on onnellinen työssään ja tuo ruuan pöytään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Työvoimapula?
Pitääkö marjanpoimijan olla työluvan tarvitseva henkilö? Kyseinen työ ei vaadi mitään erityisosaamista tai kielitaitoa, kaikki keräilytaloudessakin eläneet pystyvät siihen.
Meillä on vailla työtä ainakin 40.000 työhaluista ukrainalaista, kaksinkertainen määrä Euroopan eteläpuolelta tulleita. Kaikilla on kova hinku tuottavaan työhön, työ- yms. luvat ja verokortti kunnossa.

Olenko vain tyhmä, kun en ymmärrä, miksei tällä porukalla saada marjoja pois Suomen metsistä? Missä vika?

T: Porin merkkonoomi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu