Tavallisessa autossa ei olisi ollut ongelma

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/autot/art-2000010539286.html
" Näin viimeisiä lomapäiviä viettäessä helteisissä merkeissä tuli mieleen tapaus, kun eräällä herralla oli kiire mökille grillaamaan ja viettämään kaunista kesäpäivää. Grilli kaasupulloineen oli hankittu, mutta mites tuon kuljetuksen turvallisuuden kanssa? Lepistö kirjoitti päivityksessään kesäkuun lopussa.
Lepistön mukaan kuormaa ei ollut sidottu ollenkaan.
Tieliikennelain mukaan ajoneuvon kuorma ei saa siirtyä siten, että se voi haitata ajoneuvon liikenneturvallista käyttöä. Kuorman on pysyttävä paikoillaan kaikissa mahdollisissa kiihdytyksissä ja jarrutuksissa sekä kaarteissa ajettaessa.
Lain mukaan kuormaussäännösten vähäisestä rikkomisesta voi seurata 140 euron liikennevirhemaksu. BMW-kuskin saamat mahdolliset seuraamukset eivät ole IS:n tiedossa."

Kyseessä on avauto, jossa isokokoinen grilli voi helposti lentää auton kyydistä
pompuissa, mutkissa tai äkkipysähdyksissä.
Sama on peräkärryn kanssa, jossa kuorman tulee olla sidottu, koska kuorma on avonaisessa tilassa ja sitomaton kuorma liikkuu ja voi lentä kydistä jarrutus, kääntymis ja kiihdytys tilanteissa, mitä surempi nopeus, niin sitä enemmän sitomaton kuorma liikkuu.

Tavallisessa autossa ei tuokaan suuri grillipakkaus pääse lentämään auton korin ulkopuoellle, koska noin suuren paketin sitoo jo auton korirakenne, kun paketti vastaa auton rakenteisiin, eikä pääse ainakaan sivusuunnassa liikkumaan.
Tosin kuljetta ei näe taakse taustapelistä, joka ei voi olla likennerikkomus, koska eihän pakettiautoista, matkailuautoista, kuorma-autoista, eikä linja-autoista näe taakse takapeilistä.
Jos tuo paketi olisi kuljetettu tavallisessa henkilöautossa, niin tuskinpa se olisi herrättänyt poliisin huomion varsinkaan, jos auton takapenkin sivuikkunat olisi tummenettu, jolloin auton sisään ei edes näe.

8

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhmästä päästä kärsii usein myös kukkaro, eikä pelkästään se ruumis.

    • Anonyymi

      Ja kateus lisää intoa kirjoitella.

      • Anonyymi

        Kateus katosi jo 70-luvulla. Vanhat pierut muistelevat kateutta haikeudella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kateus katosi jo 70-luvulla. Vanhat pierut muistelevat kateutta haikeudella.

        Ei kateus mihinkään ole kadonnut, onhan se jokaisella, myös sinulla, äidinmaidossa imetty tämän katajaisen kansan perusluonteeseen kuuluva ominaisuus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kateus mihinkään ole kadonnut, onhan se jokaisella, myös sinulla, äidinmaidossa imetty tämän katajaisen kansan perusluonteeseen kuuluva ominaisuus.

        Monella sitä ei ole lähes ollenkaan.


    • Anonyymi

      Mikä on "tavallinen" auto? Avoauton ja umpikattoisen auton osalta saattaa tietenkin olla eroavaisuuksia käytön ja velvollisuuksien suhteen.

    • Anonyymi

      Auton korirakenne toimii kuorman sitojana, kun kuljetetaan suuria paketteja, jotka vastaavat auton korirakenteeseen, ei pakettia tarvitse sitoa, koska korirakenne estää paketin liikkumisen.

    • Anonyymi

      Minä kuljetin autossa kaasupulloa, en laittanut sitä etupenkille ja turvaväihin, vaan
      jalkatilassa pullo seisoi.
      Ajaessa joutui tukemaan pulloa toisella kädellä kiperissä mutkissa, muuten pullo olisi rojahtanut kumolleen ja pullon kaula pahimmassa tapauksessa katkennut ja pullo räjähtänyt autn sisällä ja syttynyt palamaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      90
      3777
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1969
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1793
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1652
    5. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1483
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1478
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      98
      1463
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1412
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1334
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1297
    Aihe