Tavallisessa autossa ei olisi ollut ongelma

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/autot/art-2000010539286.html
" Näin viimeisiä lomapäiviä viettäessä helteisissä merkeissä tuli mieleen tapaus, kun eräällä herralla oli kiire mökille grillaamaan ja viettämään kaunista kesäpäivää. Grilli kaasupulloineen oli hankittu, mutta mites tuon kuljetuksen turvallisuuden kanssa? Lepistö kirjoitti päivityksessään kesäkuun lopussa.
Lepistön mukaan kuormaa ei ollut sidottu ollenkaan.
Tieliikennelain mukaan ajoneuvon kuorma ei saa siirtyä siten, että se voi haitata ajoneuvon liikenneturvallista käyttöä. Kuorman on pysyttävä paikoillaan kaikissa mahdollisissa kiihdytyksissä ja jarrutuksissa sekä kaarteissa ajettaessa.
Lain mukaan kuormaussäännösten vähäisestä rikkomisesta voi seurata 140 euron liikennevirhemaksu. BMW-kuskin saamat mahdolliset seuraamukset eivät ole IS:n tiedossa."

Kyseessä on avauto, jossa isokokoinen grilli voi helposti lentää auton kyydistä
pompuissa, mutkissa tai äkkipysähdyksissä.
Sama on peräkärryn kanssa, jossa kuorman tulee olla sidottu, koska kuorma on avonaisessa tilassa ja sitomaton kuorma liikkuu ja voi lentä kydistä jarrutus, kääntymis ja kiihdytys tilanteissa, mitä surempi nopeus, niin sitä enemmän sitomaton kuorma liikkuu.

Tavallisessa autossa ei tuokaan suuri grillipakkaus pääse lentämään auton korin ulkopuoellle, koska noin suuren paketin sitoo jo auton korirakenne, kun paketti vastaa auton rakenteisiin, eikä pääse ainakaan sivusuunnassa liikkumaan.
Tosin kuljetta ei näe taakse taustapelistä, joka ei voi olla likennerikkomus, koska eihän pakettiautoista, matkailuautoista, kuorma-autoista, eikä linja-autoista näe taakse takapeilistä.
Jos tuo paketi olisi kuljetettu tavallisessa henkilöautossa, niin tuskinpa se olisi herrättänyt poliisin huomion varsinkaan, jos auton takapenkin sivuikkunat olisi tummenettu, jolloin auton sisään ei edes näe.

8

341

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhmästä päästä kärsii usein myös kukkaro, eikä pelkästään se ruumis.

    • Anonyymi

      Ja kateus lisää intoa kirjoitella.

      • Anonyymi

        Kateus katosi jo 70-luvulla. Vanhat pierut muistelevat kateutta haikeudella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kateus katosi jo 70-luvulla. Vanhat pierut muistelevat kateutta haikeudella.

        Ei kateus mihinkään ole kadonnut, onhan se jokaisella, myös sinulla, äidinmaidossa imetty tämän katajaisen kansan perusluonteeseen kuuluva ominaisuus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kateus mihinkään ole kadonnut, onhan se jokaisella, myös sinulla, äidinmaidossa imetty tämän katajaisen kansan perusluonteeseen kuuluva ominaisuus.

        Monella sitä ei ole lähes ollenkaan.


    • Anonyymi

      Mikä on "tavallinen" auto? Avoauton ja umpikattoisen auton osalta saattaa tietenkin olla eroavaisuuksia käytön ja velvollisuuksien suhteen.

    • Anonyymi

      Auton korirakenne toimii kuorman sitojana, kun kuljetetaan suuria paketteja, jotka vastaavat auton korirakenteeseen, ei pakettia tarvitse sitoa, koska korirakenne estää paketin liikkumisen.

    • Anonyymi

      Minä kuljetin autossa kaasupulloa, en laittanut sitä etupenkille ja turvaväihin, vaan
      jalkatilassa pullo seisoi.
      Ajaessa joutui tukemaan pulloa toisella kädellä kiperissä mutkissa, muuten pullo olisi rojahtanut kumolleen ja pullon kaula pahimmassa tapauksessa katkennut ja pullo räjähtänyt autn sisällä ja syttynyt palamaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      113
      1403
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      525
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      101
      485
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      468
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe