Kiitos sisäministeri Mari Rantaselle, että saatiin Poliisijohtajaksi henkilö jolla on poliisin peruskoulutus ja kokemusta kenttätyöstä. Johtotehtävissä on suuri joukko henkilöitä, jotka eivät ole olleet päivääkään kenttätöissä, puhumattakaan poliisikoulutuksesta.
Poliisijohtajaksi poliisi.
Anonyymi-ap
12263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vornanenko?
Ei enää mitään vihreiden poliittisia taposka virkanimityksiä vaan paras mies tai nainen virkaan.
Ja valittu on persu ? Mites se Rantasen taannoinen lausunto jossa arvosteli kitkerin sanoin poliittisin perusteluin valittuja virkamiehiä.
Ihmettelen miten voi poliisin johtotehtävissä olla henkilöitä, joilla ei ole poliisikoulutusta, eikä kokemusta kenttätyöstä.
Mitä kokemusta Supon pomolla on?
Tuomarihan hän on eikä mikään poliisi.
Mitä siitäkin nyt tulisi jos joku piereskelevä haittapoliisi joka kaasuttaa kansalaisia pääsisi korkeaan virkaan. Kyllä tuommoiseen hommaan tarvitaan poliisia älykkäämpi sekä kyvykkäämpi sekä osaavampi henkilöksi osoittautuva ei-persu.
Poliisiammattikorkeakoulu ei riitä pätevöittämään ketään vaativiin hommiin ellei sitten johonkin Kontio & Parmas persu-TV ohjelman "kulliaiseksi".
Ei mutta pohjakoulutus pitää olla, poliisin ylemmällä johdolla. Eli kokemusta poliisityöstä.
Pohjakoulutuksella etenee nuoremmaksi konstaapeli Reinikaiseksi. Vaan jos haluaa edetä ylikomisario Rautakallioksi niin tällöin pitää olla juristin koulutuksen saannut, sillä ei sitä nyt muutenkään ylikomissarioksi pääsisikään. Poliisijohtajaksi täytyy sitten valita ehdottoman varmasti tuomari, eikä mitään passipoliisia joka on puolivuotta vartioinut Helsingissä suurlähetystöalueita.
Ei ole Vornasesta poliisijohtajaksi - ei !
MITÄ ??? eikö jali päässyt
Kun persu nimittää jonkun voi vain arvata onko se joku persumielinen.
Ei voi olla koska sisäministeri Rantanen on muutama vuosi sitten kovasti kritisoinut virkamiehen nimittämistä poliittisin perustein. Ja eihän ministeri nyt sentään voi toimia vastoin aiempaa lausumaansa.... eihän ?
PS persuttaa koko Suomen.