Suomen turvetuotanto

Turvetuotanto loppuu Suomesta, mutta alalle laitteita valmistava Suokone tekee silti kovaa tulosta. Suurin osa tuotannosta menee vientiin. Näin se maailma pelastuu kun maailman soisin maa lopettaa turpeen käytön ja ostaa tarvitsemansa turpeen sitten ulkomailta.
9526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tyhmiä tyttöjä ei pitäisi koskaan laskea päättämään tärkeistä asioista.

Äänestä
  • No, sinua ei ilmeisesti ole päästetty päättämään, mutta älä sure, ei sinun kannata kumminkaan itseäsi tyhmäksi nimitellä!

    Äänestä

Tässä on se että esim. ruotsissa turve on uusiutuvaa ja suomessa ei ole .

Äänestä

Turvetuotanto taas ylös. Kotimainen energia ja omavaraisuus kunniaan. Ne ajat vielä tulee kun sitä tarvitaan. Turve on erittäin hyvä energiamuoto ja varma. Polttolaitokset jo olemassa. Eikä tarvitse rakentaa taas uusia himmeleitä joista ei hyödy kuin hyväosaiset kiinalaiset.

Äänestä

...viherpiiperöiden järjenjuoksu on jotain ylimaallista ..."an nescis , mi fili , quentilla prudentia mundus regatur ..."

Äänestä

Turpeet nostettava että soiden metaanipäästöt lakkaa ja sitten tilalle peltoa, metsää tai vaikka aurinkopaneeleja ja tuulimyllyjä.

Äänestä
  • Kun niille päästöille ei ole mitään mittaria josta päästöjen määrän näkisi, vain pelkkiä olettamuksia. Kaikessa muussa on kulutusmittari josta määrät näkee. Niin energiakulutus kaikissa muodoissaan ym.ym. Koska saadaan aikaan ryhtiliike jolla tuo valtionkin taloutta kurjistava bluffi saadaan pois käytännöstä?

    Äänestä

Vihreä VIRTA on tässäkin asiassa puhunut puuta heinää, ihan vain oletuksilla ja mutu tuntumalla niin kuin tunnusti puhuneen väärää tietoa ent. puolisonsa metsähakkuistakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Turvetuotanto loppuu Suomesta, mutta alalle laitteita valmistava Suokone tekee silti kovaa tulosta. Suurin osa tuotannosta menee vientiin. Näin se maailma pelastuu kun maailman soisin maa lopettaa turpeen käytön ja ostaa tarvitsemansa turpeen sitten ulkomailta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu