Sirpa Selänne arvosteli miten huonosti kasvatettuja nuoria Suomessa on. Totesi vielä, että heidän lapsensa ovat hyvin kasvatettuja.
Isä Teemu Selänne kommentoi ja selittelee poikiensa puolesta, miksi nämä eivät enää pelaa seuraavalla kaudella Kajaanissa. Näyttää tietävän poikiensa ajatukset ja tuntemukset täydellisesti. Niinhän se monesti on, että nämä hyvin kasvatetut lapset ja nuoret ovat ilman omaa tahtoa, tekevät juuri niin kuin vanhemmat haluavat ja yrittävät kaiken lisäksi toteuttaa vanhempiensa unelmia.
Isä Teemu Selänne kommentoi ja selittelee poikiensa puolesta, miksi nämä eivät enää pelaa seuraavalla kaudella Kajaanissa. Näyttää tietävän poikiensa ajatukset ja tuntemukset täydellisesti. Niinhän se monesti on, että nämä hyvin kasvatetut lapset ja nuoret ovat ilman omaa tahtoa, tekevät juuri niin kuin vanhemmat haluavat ja yrittävät kaiken lisäksi toteuttaa vanhempiensa unelmia.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Teemu ja Sirpa Selänteen kannattaisi pitää suunsa kiinni, niin heille jäisi edes jotain arvokkuuden rippeitä.
Teemu oli kova kaveri kaukalossa, mutta älyä sille ei ole juurikaan suotu.
Olisi kovaa valuuttaa persuissa. Sopisi sinne kuin nenä päähän.
Yleensä juuri nämä vanhemmat, jotka eniten kehuvat omaa vanhemmuuttaan ja/ tai arvostelevat kovasanaisesti ja julkisesti muiden vanhemmuutta, ovat itse omassa vanhemmuudessaan ”jollain tapaa ” tyranneja” .
Useinmiten ne kiihkouskovaisten ja kultalusikka suussa syntyneet tenavat ovat niitä pahimpia kapinoitsijoita vanhempiensa ideologiaa vastaan,,,
Selänne on boheemi ja rouva "sipsuttaa" vieressä. Antaisivat nuorten itse valita ja päättää elämästään eikä luoda paineita julkisuudessa. Tuo alituinen kehuminen ja omahyväinen elämän esille tuominen on naivia. Kun suunsa aukaisevat niin muilla on asiat huonosti tai eivät osaa tehdä mitään. Itse ollaan tukehtumiseen asti omahyväisiä. Onko noita perhe asioita jauhettava julkisuudessa.
Höpö höpö, se on normaalia, että noudattaa lakeja. Autotiellä istuminen on liikenteen vaarantamista.
Ei ole kysymys pelkästään kadulla istumisesta. Meillä on virkavalta joka valvoo että liikkumisvapaus on jokaisella ja oikeus kulkea rauhassa kaduilla. Onko normaalia kaahata autolla niin että saa ylinopeus sakot. Kohtuus kaikessa jopa varakkaillakin.
Höpö höpö, se on normaalia, että nuoremmat sukupolvet kapinoivat vanhoja luutuneita käsityksiä vastaan,,,
Huom. Minäkin aikoinani olin 60-luvulla kapinoimassa "boomereita" vastaan eri tavoin hesassa jangsterina.
Kannatta lukea historiaa miten eri sukupolvet ovat kapinoineet!
"Kannatta lukea historiaa "
Höpö höpö, en osaa lukea.
Hyvä kommentti erään iltapäivälehden keskustelusta:
”Jos on käynyt vain peruskoulun ja työelämä on vietetty jääkkekkokaukaloissa kumilaatan perässä luistellen, niin ei siinä kovin kummoiseksi yhteiskunnallisten asioiden asiantuntijaksi kehity.
Arvostan enemmän Jere Lehtistä, kun hän tekee niitä asioita, joihin oma kokemus on antanut hyvän pohjan, eikä hän esiinny kaikkien asioiden asiantuntijana.”
Rosa Meriläinen ainakin suorastaan yllytti jälkikasvuaan sinne istuskelemaan.
Eli siis huono äiti Sirpan logiikalla.
Rosa on surkea äiti
Kyllä täytyy sanoa kun näitten tyrkkyjen mielipiteitä on lukenut,niin suosittelisin koko perheelle psykiatrialla käyntiä,jos he voisivat jotenkin auttaa tuota häiriintynyttä porukkaa😳jotenkin tuntuu että joku ratas puuttuu kuupassa,eikös toi Hattelmalan mielenterveysasema ole toiminnassa🙄
Eihän Teemu ja Sirpa ole eläneet normaalia elämää kuin hyvin nuorena ja myöhemmin muut ovat hoitaneet heidän asiansa ja hoitotädit pitäneet lapset kurissa ja kodin puhtaana.
Eiköhän kotiäiti hoitanut lapsensa enemmän aikaa.
Köyhillä ei ole tietysti varaa kotiäityiteen
Teemullahan on iso autokokoelma joten ilmastonmuutos ei koske häntä.
Nuorempi sukupolvi on aina ollut kuriton ilman kunnioitusta vanhempaa sukupolvea kohtaan, kapinoiden kaikkia normeja kohtaan ja hyvä niin! Ja sitten vanhemmiten tasaannutaan maltillisemmiksi,,,
Eikös isukki joutunut myymään ne kotterot?lie rahanpuutetta kun se kuppanen tönö vie rahaa ja aikuiset murjuun palaavat kakaratkin syövät kuin hevoset,joten autot lähtivät ns.kauppiaan karjaan,tosin ne vehkeet mitä se esitteli omanaan,niin epäilempä suuresti,tais olla liisattuja kotteroita,tyypillinen rebublikaani kun hän on,niin leveillä pitää vaikka ei omista muutakuin kalsarit,ja niittenkin sisällä ei ole muutakuin kuihtuneet pingpongit😂
Teemu rakensi ihan uuden talon sen kartanon lähelle valmistuu piakkoin 500 neliötä asuinpinta-ala. Autot sillä kyllä on joko vuokratalleissa tai sitten uuteen asuntoon tulee iso autotalli.