Historiaa tuntevat tietää, että tuo voi tarkoittaa miljoonien ihmisten ennenaikaista kuolemaa.
Älkää hyvät ihmiset juhliko vasemmiston vaalivoittoa Ranskassa
23
240
Vastaukset
- Anonyymi
Totta. Nyt jo hävinneet äärioikeistovajukit ovat aloittaneet mellakat mm. Pariisissa.
- Anonyymi
Onko ranskalaiset unohtaneet oman historiansa?
Näin Ranskassa 1700-luvun lopulla:
"Jakobiiniklubi oli alkuvaiheessaan vuosina 1789–1792 valistushenkinen ja liberaalivetoinen. Vuonna 1792–1793 äärivasemmistolaisen vuoripuolueen jäsen Maximilien Robespierre sai klubin haltuunsa[1] ja klubin liberaalit girondistit erotettiin. Klubista tuli vuosien 1793–1794 terrorivallan keskipiste." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko ranskalaiset unohtaneet oman historiansa?
Näin Ranskassa 1700-luvun lopulla:
"Jakobiiniklubi oli alkuvaiheessaan vuosina 1789–1792 valistushenkinen ja liberaalivetoinen. Vuonna 1792–1793 äärivasemmistolaisen vuoripuolueen jäsen Maximilien Robespierre sai klubin haltuunsa[1] ja klubin liberaalit girondistit erotettiin. Klubista tuli vuosien 1793–1794 terrorivallan keskipiste."Niille jotka ei tykkää historiasta: katsokaa mitä tapahtuu Venezuelassa!
- Anonyymi
Ottakaa mallia äärimmäisestä äärivasemmistosta mistä tulee äärioikeisto. Putin sen tarjoaa. Tykinruokaa ja kärsimystä sadoille miljoonille. Niin ja tässä puhutaan nyt rahasummista. Ei ihmishengiatä, sillä niilä ei ole Venäjän valtaapitäville natseille arvoa. Hahahh!
- Anonyymi
Suomalainen Li Andersson on lähdössä Brysseliin putinistiseen kommunistiryhmään tukemaan kuvaamaasi toimintaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomalainen Li Andersson on lähdössä Brysseliin putinistiseen kommunistiryhmään tukemaan kuvaamaasi toimintaa.
Siis palvomaan kuolemaa ja yllyttämään Venäjää tuhlaamaan vielä satoja miljoonia, jopa miljardeja lisää jotta tykinruokaa riittää vielä miljoonien tappamiseen Ukrainan sodassa? Ihan kuten Putinkin tekee?
- Anonyymi
Älkää hyvät ihmiset uskoko Ylen valeuutisia.
- Anonyymi
Mieluummin uskokaa yhtä nimetöntä lahkolaispersujankkaajaa Suomi24:lla. Vai?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mieluummin uskokaa yhtä nimetöntä lahkolaispersujankkaajaa Suomi24:lla. Vai?
Laitatko linkin?
- Anonyymi
Sosiaalidemokraattien valta on Ruotsissa tarkoittanut raiskauksia, lapsisotilaiden kidutuksia, ammuskeluja, räjäyttelyjä.
- Anonyymi
Erektiosi oli varmasti valtaisa fantasioidessasi tuollaisista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Erektiosi oli varmasti valtaisa fantasioidessasi tuollaisista.
En fantasioinut, ihan vaan Expressenistä ja Aftonbladetista näistä luin. Ok.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Erektiosi oli varmasti valtaisa fantasioidessasi tuollaisista.
Päihtymystilani on kerrassaan huikea! Olette kaikki maan matosia nerouteni edessä. Olen kaikkivoipa ja kuin Jumala!
Mikään ei ole minulle mitään! Koko universumi tottelee jokaista käskyäni ja kosmos kumartaa minua kuin aurinkoa.
- Anonyymi
Menisit töihin!
- Anonyymi
Hoitajat tulee kohta sut hakee aamupalalle.
- Anonyymi
NO EI TODELLAKAA.............
SE ON TUO LI ANDERSSON IHAN HULLU. - Anonyymi
Ranskalaisten valinta oli joukkoitsemurha. Oikeisto on hallinnoinut Ranskaa jo liian monta vuotta siihen tyyliin, ettei kukaan enää pysty sopeutumaan niihin säädöksiin. Ei ranskalaisia tarvitse opettaa politiikan suhteen, miten siinä sitten käy. Globalisaatio ei sopinut ranskalaisille mitenkään omaan kulttuuriin liittyvistä syistä.
Erityisesti erään sukulaiskommuunin taso ei ollut riittävä kenenkään ranskalaisen mielestä. Kokin terassilla odotetaan sitä, koska kokki on kotona tekemässä ruokaa. Se ei sopinut ranskalaisille ollenkaan, ettei kokin ammattitaitoa arvosteta (kunnioiteta) yhtään.
Eräs sukulaiskommuuni oli täysin sekavaa houruilua, jota johti yksi Ranskan kuningas. Yksi Ranskan kuningas haluaa viettää elämänsä arvioiden naisten rintaproteesien tasoa ja hän nauttii elämäntyylistään. Hän oli päässyt tutustumaan ruotsalaisiin blondeihin (julkkispiireihin). - Anonyymi
Kukaan ei tiehunkaduilla, autot ei pala!
Miksi, vaikka äärioikeisto hävisi? - Anonyymi
Fiksuja nuo ranskalaiset! Onnittelen!
- Anonyymi
Kyllä hyvät naurut on saanut tänä aamuna, kun lueskelee näitä vähä-älyisten tunteenpurkauksia. Vaikka mitä älyttömyyksiä yrittävät keksiä tästä uudesta tilanteesta. Se paljastaa vain, kuinka äärioikeistolaiset persut eivät ymmärrä mitään mistään.
- Anonyymi
Sanonta: tyhmä kuin persu pitää sina paikkansa. Kuunnelkaa vaikka Jani Mäkelää, niin tulette samaan lopputulokseen.
- Anonyymi
Puheita Nato-erosta ja Venäjä-myönteisiä mielipiteitä – Tällainen on vaalit voittaneen vasemmistoblokin keulakuva Jean-Luc Mélenchon
Ranskan vaalit|Vasemmistokoalitio Uusi kansanrintama ei tule tekemään yhteistyötä presidentti Macronin puolueen kanssa, vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon vakuutti sunnuntaina.
RANSKAN parlamenttivaaleissa yllätysvoiton ottanut, vasemmistosta ja vihreistä koostuva Uusi kansanrintama (NFP) suuntaa seuraavaksi kohti monimutkaisia hallitusneuvotteluita, jotka Ranskassa ovat edessä.
Blokilla ei ole virallista johtajaa tai selvää pääministeriehdokasta, ja puolueet ovat keskenään jakautuneita useiden teemojen suhteen.
Lannistumaton Ranska -puolueen johtajalla ja blokin tunnetuimmalla hahmolla, tulisista puheistaan tunnetulla Jean-Luc Mélenchonilla tulee kuitenkin epäilemättä olemaan neuvotteluissa sanansa sanottavana.
”NFP tulee toteuttamaan vain omaa ohjelmaansa, ja koko ohjelmansa”, Mélenchon jyrähti vaalitilaisuudessa sunnuntaina ennen kuin muut vasemmistoblokin johtajat ehtivät saada sanaa suustaan, raportoi uutistoimisto Bloomberg.
”Emme tule tekemään yhteistyötä [presidentti Emmanuel Macronin] Yhdessä-liittouman kanssa, varsinkaan, kun olemme taistelleet heidän epäonnistumisiaan vastaan seitsemän vuotta.”
NFP on muun muassa suunnitellut peruvansa edellisen hallituksen eläkeiän noston sekä muuttavansa lakeja maahanmuuttoon ja työttömyysturvaan liittyen.
https://www.hs.fi/maailma/art-2000010549005.html
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t485324Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo783223Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel233074HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432921Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L342197Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi501755Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271676Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k911615Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4181384Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2611338