Uskonto K-18?

Vaparien FB-sivuilla suuri ajattelija L. Ojala on sitä mieltä, että uskonnon pitää olla K-18. Miten se tapahtuisi käytännössä ja kuka sellaista kieltoa sitten valvoisi? Perustettaisiinko ilmiantajien ja urkkijoiden verkosto DDR:n Stasin malliin?
8229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ainakin idea on nyt tittelin veroinen... 😂

Äänestä

Entäs muut ideologiat? Historia, yhteiskuntatieteet? Mielipidehajonnasta päätellen on riski saada tiettyjä vaikutteita kaikesta, mitä ei alaikäisenä ja kokemattomana osaa arvioida samalle viivalle.

Äänestä

Paha piirre punavihreissä vapareissa on koulujen pilaaminen eli oppilaiden kiihottaminen kaadereiksi ja kuluttamaan aikansa uskonsotaan

Valiitto kopioi ideologiaansa punaisen hämärän mediasta

""HS:n pääkirjoitus toitottaa: Hylkää opiskelu, hylkää työ, parisuhde, koti, lapset ja hyvä elämä. Sen asemesta radikalisoidu, häiriköi ja tee rikoksia, niin saavutat unelmasi. Vastuuton on HS:n viesti nuorille, menee moni elämä pilalle noilla opeilla ""
https://twitter.com/i/status/1807798974113255748#m

Äänestä

Ylikoskella vähintään samansuuntaisia ajatuksia. Hän esim tuomitsee nuorten kutsuminen rippikouluihin.

Äänestä
  • Vain Protuleireille saa kutsua ja ainoastaan et:tä saa mainostaa.

    K-18 voisi nostaa alaikäisten kiinnostusta uskontoa kohtaan.

    Lähestulkoon kaikki uutiset ja päivittäin ilmestyvät lehdet tulisi kieltää. Niissä kerrotaan sodista ja tuhoista joissa ei noudateta kansainvälisiä sopimuksia.
    Seikkaperäisiä selostuksia karmeista väkivallanteoista omaa perhettä ja ystäviä kohtaan, saati sitten tuntemattomia kohtaan kotosuomessa ja ulkomailla. Seksuaalista väkivaltaa. Päihteissä riehumista. Ai niin, mutta tuohan on totta eikä satua.

    Äänestä

  • Ei pidä paikkaansa. Ylikoski on kritisoinut vain koulun luovuttamista rippikoulumarkkinoinnin ja lapsilähetystyön alustaksi. Mitä mieltä sinä olet tällaisesta koulun väärinkäytöstä?

    Kirkko voi toki muuten markkinoida näitä maksullisia palvelujaan ottaen huomioon, että kyse on 13-14-vuotiaista lapsista.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ei pidä paikkaansa. Ylikoski on kritisoinut vain koulun luovuttamista rippikoulumarkkinoinnin ja lapsilähetystyön alustaksi. Mitä mieltä sinä olet tällaisesta koulun väärinkäytöstä?

    Kirkko voi toki muuten markkinoida näitä maksullisia palvelujaan ottaen huomioon, että kyse on 13-14-vuotiaista lapsista.

    tärkeää on että vaparirassukoita aika oppimatonta porukkaa akateemisesti

    ei päästetä melskaamaan kouluihin ja pilaamaan oppilaiden
    opiskelua kaadertoiminnalla
    https://keskustelu.suomi24.fi/t/18544830/uskonto-k-18#comment-130091086

    Äänestä

Korkee propagoi, että uskonnot ovat megaluokan salaliittoja ja on väitteessään fanaattisen tosissaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vaparien FB-sivuilla suuri ajattelija L. Ojala on sitä mieltä, että uskonnon pitää olla K-18. Miten se tapahtuisi käytännössä ja kuka sellaista kieltoa sitten valvoisi? Perustettaisiinko ilmiantajien ja urkkijoiden verkosto DDR:n Stasin malliin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu