Parham ja Olseni

Miten erotat Parhamin ja Olsenin toisistaan?
15184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Olsson on musta nainen

Äänestä
  • Parhamin oppipoika oli musta Wiliam -niminen poika. Hän piti kokouksissa päässään aina pahvilaatikkoa.

    Äänestä

Eikös ne ollut molemmat miehimyksiä?

Äänestä

Palstan aihe on helluntailaisuus. Parham ja Olseni perusti helluntailaisuuden, sen opit ja organisoi sen uskonliikkeeksi sekä Amerikassa että Suomessa.

Charles Fox Parham was The father of Modern Pentecostalism.

Kaikki sen ajan Euroopa ja Suomen helluntaijohtajat ovat käyneeet Amerikassa Parhamin raamattu/kielikoulussa ne opit hakemassa ja Pentecostalismin nimiin valansa vannomassa.

Euroopan helluntaijohtajat kutsuivat Suomen helluntaijohtajaa Gerhard Olsen-Smidt:iä Suomen ainoaksi helluntaiapostoliksi. Hän oli paljon kuuluisampi aikanaan kuin Niilo Ylivainio, vaikka hänkin saavutti mainetta ihmisten kaatamisella selälleen tönäisemällä kädellään nopeasti otsaan.

Äänestä

Valhetta koko palsta.

Äänestä

Miten erotat pakkovauvakastetun rienaajan Parhamista?

Äänestä
  • Useamman kerran kylvetetty herjaa taas uskovia pakkovauvakastetuiksi.
    Se on surullista

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Useamman kerran kylvetetty herjaa taas uskovia pakkovauvakastetuiksi.
    Se on surullista

    Ompa pakkovauvakastetulla rienaajalla sairas käsitys uskovista, kun pitää heitä uskovina.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ompa pakkovauvakastetulla rienaajalla sairas käsitys uskovista, kun pitää heitä uskovina.

    Sinua lastenraiskaajaa ei kukaan pidä uskovana, herjaat vain täällä uskovia!

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Sinua lastenraiskaajaa ei kukaan pidä uskovana, herjaat vain täällä uskovia!

    Mistä pakkovauvakastettu rienaaja tietää taipumukseni? Pelkääkö pakkovauvakasteuttu että kajoan lapsiisi?

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Mistä pakkovauvakastettu rienaaja tietää taipumukseni? Pelkääkö pakkovauvakasteuttu että kajoan lapsiisi?

    Et ole ihan terve. Pitäisikö sinun miettiä ammattiapua?

    Äänestä

Parham fani vauhdissa. Kerro jo Uudenkaupungin rauhasta v.1721.

Äänestä

Miten erotat aloituksen tekijän ja Parhamin ja Olsenin toisistaan?

Äänestä

Helluntailaisuuden juuret ovat syvällä homoudessa. Kannattaa muistaa mitä Jeesus oli puhunut puusta ja sen hedelmistä.

Äänestä
  • Luterilaisuuden juuret ovat syvällä pakanuudessa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten erotat Parhamin ja Olsenin toisistaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu