Timo I. Vasama on joukosta poissa

Vapaa-ajattelijain liiton kunniapuheenjohtaja Timo I. Vasama kuoli jo viime vuoden puolella. Nyt on verkossa pieni muistokirjoitus:

https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/liiton-kunniapuheenjohtaja-timo-i-vasama-1936-2023/

Itse muistan Vasamasta lähinnä olemuksen henkseleineen. Se teki minuun hyvän vaikutuksen, sellainen hyvällä tavalla tavanomaisesta poikkeava. Valitettavasti en ehtinyt isommin tutustua.
4293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Erkki Hartikainen haukkui jossakin kirjoituksessaan Vasaman.

Äänestä

Muistan oikeasti Hartikaisen Aaltosen Vasaman ja Mäntysalon
ennen kuin sukelsin jostain minulle tuntemattomasta syystä tälle palstalle

Vasama oli humoristi ja myöhemmin totesin, haukkui valiiton

Vasama oli jossain vaaleissa muistan hänen vaalilauseensa joka sopii erinomaisesti
myös Ylikosken ja Mäntysalon teatteriin ympäri pyöreää lässyä

Vasaman vaalilause oli ytimekäs: Kaikkea kaikille

Äänestä

Vasamasta en muista muuta, kuin että määräsi turhan antibioottikuurin joskus kauan sitten.

Kirjelmästä Jeesukselle tulee mieleen, että ei kristinusko ole tullut "tyhjään tilaan" uskomusten kannalta. Ennen kristinuskoa on ollut runsaampi lukuinen joukko jumalia, henkiä ym. vekotuksia joita on pitänyt palvoa/lepytellä/tai muuten vaan heille uhrailla.

Äänestä
  • Saattaa hyvinkin olla noin.

    Mutta ei tainnut silloin olla hengellistä rälssiä, joka pakotti ihmiset kaikenlaisiin ja rajoitti heidän oikeuksiaan ja pakotti alamaiset kustantamaan kirkonisien elämää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

Vapaa-ajattelijain liiton kunniapuheenjohtaja Timo I. Vasama kuoli jo viime vuoden puolella. Nyt on verkossa pieni muistokirjoitus:

https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/liiton-kunniapuheenjohtaja-timo-i-vasama-1936-2023/

Itse muistan Vasamasta lähinnä olemuksen henkseleineen. Se teki minuun hyvän vaikutuksen, sellainen hyvällä tavalla tavanomaisesta poikkeava. Valitettavasti en ehtinyt isommin tutustua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu