Uusi bussiyhtiö Flixbus

https://www.flixbus.fi/

"Suomen sisällä voi pian matkustaa reilusti aiempaa halvemmalla – uusi bussiyhtiö myllää hinnoittelua

Yritys on tullut Suomen markkinoille tarjoamalla pitkiä reittejä, mutta muistuttaa myyvänsä myös lyhempiä matkoja."

https://yle.fi/a/74-20098574
8686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei tällä Suomen kaukoliikennettä sekoiteta eikä valloiteta.
Vuoro päivässä, eikä välttämättä kovin hyvällä aikataululla + vain jotain itä-eurooppalaista puhuva Neuvostoliittohenkinen kuljettaja.
Toki liput näyttävät olevan edullisia.

Äänestä

Hyvä juttu. Tähän saakka bussiliput on olleet liian kalliita. Lisäksi Flixbussilla on tosi hyvä kalusto. Onnibusin autot ovat taas ihan täysin romuja kaikki.

Äänestä

Matkustan jatkossakin Valkeakosken Liikenteellä

Äänestä

Pakolaisia bussillinen per 5000$ löisi jo leiville?😫

Äänestä

Ay -liike SDPn avulla halunnut lisää työperäistä maahanmuuttoa. Slaavilaiset henkilöstövuokraamot valtaavat kuljettajineen rahakkaimmat reitit. Liikenteen muilta suoritealoilta jo tuttu suuntaus valtaa kaukoliikennelinnakkeen.

Äänestä

Ei Suomen bussikaukoliikenteen tulevaisuus saa olla sellainen, että ulkomainen yritys, jolla on suomea taitamattomat, itäblokkilaiset asiakaspalvelutaidot omaavat kuljettajat, valtaa täällä alaa. Ikävää, että edulliset liput tuntuvat monille olevan tärkein kriteeri matkustusvälinettä/bussifirmaa valitessa. Mielestäni Flixbusin laajempi maihinnousu olisi huononnus nykytilanteeseen. Olisi toivottavaa että nyt, kun Onnibusista ja sen emoyhtiöstä virtaa negatiivista uutisointia, muilla kaukoliikennefirmoilla tai uusilla SUOMALAISILLA yrittäjillä olisi rohkeutta lähteä kilpailemaan jätin/jättien kanssa.

Äänestä
  • Valitettavasti maamme päättäjät ovat tehneet kaikkensa, jotta kotimainen markkinaehtoinen liikennöinti loppuisi kokonaan. Olen kyllä samaa mieltä, että mielelläni näkisin useita kotimaisia yrityksiä ja kotimaisia kuljettajia linjoilla, mutta kuka uskaltaa ottaa riskin kun Suomen joukkoliikennepolitiikka on niin epävarmaa ja ailahtelevaista?

    Äänestä

Kyllä uusilla yrittäjillä rohkeutta on. Ja realismia. Samojen henkilöstövuokrausfirmojen tiskeille he menevät kuljettajansa noutamaan.
Taksiala ja rahtiliikenne soveltavat jo tätä käytäntöä.
Asiakkaat vaan kansalaisopistoon opiskelemaan itämaiden murteita, että osaa sitten oikealla pysäkillä jäädä kyydistä pois.

Työperäistä maahanmuuttoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.flixbus.fi/

"Suomen sisällä voi pian matkustaa reilusti aiempaa halvemmalla – uusi bussiyhtiö myllää hinnoittelua

Yritys on tullut Suomen markkinoille tarjoamalla pitkiä reittejä, mutta muistuttaa myyvänsä myös lyhempiä matkoja."

https://yle.fi/a/74-20098574

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu