Ukonhatun latvoihin on tullut kirvoja tai jotain mustia pieniä koppanoita. Ne on vierivieressä ja eivät juuri liiku ...Yhtenä kesänä en poistnut niitä ja ukonhatut ei kukkineet ollenkaan ja niiden latvat ikäänkuin nuokahtivat.. Olen vedellyt ja litistellyt niitä paljain käsin pois, mutta aina niitä tulee lisää. Miten saisin ötökät kokonaan pois ja mitä ne on ???
Ukonhatun kirvat
5
5619
Vastaukset
- Susan
Minulla on kans mustia pieninä ötyköitä. Ei ukonhatussa, vaan lumipalloheisissä. Pelkää, että tarttuvat läheisiin perennoihin. Jotain ainetta tarttis. Luonnonmukainen juttu olis kaikkein mukavinta hommailla tuolla ulkona. Olen yrittänyt nettin eri palstoilla ettiä, että mikä ötykkä se on päässy jyllään.
Jos saat tietoon laita tänne tietoa.
Tiedosta kiitollinen ja onnellinen - Suska
Minulla pihassa ötykät ovat vallanneet lumipalloheisin. Mitä ne oikein on ja hoito miten ne saisi pois. Mielummin luonnollista hävitettä olis mukavampi käyttää.
Laita tänne tietoon jos saat tietoon.- kiira
Itse olen saanut kirvat pois humalasta:
2,5 dl mänytsuopaa ja n. 6 l. vettä, suihkuttele 3-4 päviänä peräkkäin kasvit litimäriksi.
Ja jos ei lähde pelkällä mäntysuopalitkulla, niin tällä ainekin saat ökkimönkijäiset pois, tämäkään ei vahingoita kasveja,(mummoni on häätänyt ijät ajat tällä litkulla)
Elikkäs minulla on käytössä tälläinen ohje kirvojen ja muiden pikkuötököitten poistoon.
2,5 dl ruokaöljyä
1 rkl fairia
Ota suihkepulloon 2,5 dl vettä ja 2,5 tl tuota tiivistettä, suihkuttele useampana päivänä peräkkäin kasvit märiksi, niin johan ötökät lähtevät.
Mukavaa kirvatonta kesää! 
 - Biologist
Se musta ötökkä on Juurikaskirva eli Aphis fabae, yleinen tuholaisena ympäri maata mm. kukkakasveissa, esiintyy usein rykelmissä, ja tuhoaa kasvien nuppuna aiheuttaen kukinnan estymisen. Ötökkää löytyy sekä siivellisiä, että siivettömiä, joista juuri nuo siivettömät on niitä "mustia pieniä koppanoita".
 - tipitii..
minä olen laittanut tuota. iltasella suihkinut, muutamana päivänä peräjälkeen. jos ei muuta tapahdu, niin ainakin ötöt siirtyvät muualle :)
aine pääsi vaan loppumaan, enkä taida enää viitsiä uutta purkkia kaupasta hakea.. myrkkyähän se on, mutta olkoot.
minulla kirvat on olleet kiusana perinteisesti päivänkakkaroissa ja kehäkukissa. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja2413836Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1535440Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1995076SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei734187"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873541Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093048HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.122852Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan362479Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan122101Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2752056