Hyvä esimerkki KELA kyytien kannattavuudesta

Anonyymi-ap

16

562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä tässä täytyy olla joku virhe.
      ”Taksi kannattaa, kun vain auto liikkuu eikä seiso tolpalla.” Javatransin taksit eivät tolpalla seisseet, vaan kuljettajat ajoivat nilkka suorana.
      Eivätkö tosiasiat pitäneet tässäkään tapauksessa yhtä palstan ”talousviisaan” täydellisen tietämättömyyden antamalla varmuudella jakamien kuvitelmien kanssa? Sen pahempi tosiasioille.

    • Anonyymi

      Välitysyhtiöt ovat kusettaneet kaikkia autoilijoita polkuhinnoilla. Taksiyhtiön pahin vihollinen on välitysyhtiö.

      Kela on myös pääsyyllinen alalla olevaan harmaaseen talouteen. Rahat ei riitä lakisääteisiin maksuihin. Niitä ei makseta, koska ei ole rahaa.

      • Anonyymi

        Näin käy kun ei ole ammattiliittoa neuvottelemassa palkoista. Persujen märkäuni on teettää työt nälkäpalkalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin käy kun ei ole ammattiliittoa neuvottelemassa palkoista. Persujen märkäuni on teettää työt nälkäpalkalla.

        Taksialan ammattiliitto on AKT. Liitto ei ole tehnyt koskaan mitään kuljettajien hyväksi.
        AKT halveksii autonkuljettajia. Vain ahtaajien perseitä nuoleskellaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin käy kun ei ole ammattiliittoa neuvottelemassa palkoista. Persujen märkäuni on teettää työt nälkäpalkalla.

        Se on kokoomuksen märkä uni. Perussuomalaisten tavoite on saada Suomen talous vihdoinkin kuntoon. Kokoomuksella on tavoitteena kuten aina myös kyykyttää työntekijöitä.


      • Anonyymi

        Kela ei valvo mitään mitä kentällä tapahtuu kunhan joku ajaa.


    • Anonyymi

      Kela on rikollisjärjestö, joka käyttää ihmisiä hyväkseen.

      • Anonyymi

        Työperäistä hyväksikäyttöä esiintyy erityisesti aloilla, joilla käytetään paljon alihankintaa. Työn tilaajan on hyvä tietää, miten työperäistä hyväksikäyttöä voi tunnistaa ja ehkäistä. Vastuullinen tilaaja pyrkii varmistamaan, ettei omalla toiminnallaan mahdollista työntekijöiden hyväksikäyttöä.

        Seuraavat merkit kertovat siitä, että alihankinnassa on työperäistä hyväksikäyttöa:

        Sopimushinta alihankinnasta on niin pieni, että työnantaja ei voi maksaa kaikkia työnantajanmaksuja.

        Et tiedä, ketkä työpaikalla työskentelevät.

        Työntekijät eivät halua kertoa työajoistaan.

        Samat työntekijät tekevät usein pitkiä työpäiviä.

        Työntekijöiden työturvallisuudesta ei ole huolehdittu.


    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen bisnes tuo taksibisnes:
      Vastuu kannattavuudesta muka aina jollakin muulla, kuin yrittäjällä:
      Taksiliitolla, välityskeskuksilla, kunnilla, Kelalla…
      Vastuu työntekijöiden lakimääräisten oikeuksien toteutumisesta AKT:lla, Kelalla ym. Ei muka yrittäjällä.

      Taksiala hyvä esimerkki yrityskohtaisten sopimisen seurauksista: työntekijät olleet ja tulevat olemaan huutolaispojan asemassa. Ei ihme, että voimansa tunnossa oleva oikeisto tuota ajaa.

      • Anonyymi

        Yrityskohtainen sopiminen on vuosikymmeniä ollut taksialalla tapana, ja se toimi ihan mallikkaasti ennen kuin tättähäärät keksivät uudet säännöt taksiliikenteeseen.
        Työntekijöitten lakisääteisten oikeuksien toteutuminen edellyttäisi huomattavasti korkeampia taksoja, mutta se ei ole mahdollista koska yhteiskunta sallii alustayhtiöitten jatkuvan alennusmyynnin. Niillä hinnoilla ei pärjää, mutta sillä ei ole väliä koska uusia pölvästejä tulee ovista ja ikkunoista ajelemaan 0,5 eur kilsa , kunnes vouti hakee auton veks.


      • Anonyymi

        Alasta riippumatta KAIKILLA alihankintaa käyttävilla tahoilla on vastuu tekemisistään.

        Erityisen laaja vastuu on taksialan julkisen sektorin ajoja, joiden hankinnat on tehtävä noudattaen kansallisia hankintalakeja ja EU:n hankintadirektiivejä.

        Terveydenhuollon kuljetuksiin kuuluvat ns. Kelakyydit on tehtävä palvelujen käyttäjien tarpeet huomioden. Näin ei ole toimittu
        https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2016/20161397#L12P108

        Kilpailutuksissa pitäisi välita hinta laatusuhteeltaan paras tarjous.
        https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2016/20161397#O2L10P93
        Tarjouksista on valittava kokonaistaloudellisesti edullisin tarjous. Kokonaistaloudellisesti edullisin on tarjous, joka on hankintayksikön kannalta hinnaltaan halvin, kustannuksiltaan edullisin tai hinta-laatusuhteeltaan paras. Jos hankintayksikkö käyttää muissa kuin tavarahankinnoissa kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteena ainoastaan halvinta hintaa, sen on esitettävä tätä koskevat perustelut hankinta-asiakirjoissa, hankintapäätöksessä taikka hankintamenettelyä koskevassa erillisessä kertomuksessa.
        Näin ei ole toimittu.

        Kilpailutuksissa on myös lain vastaista tehdä sopimuksia, joiden perusteella voidaan olettaa, että alihankkija ei selviä työntekijöitään ja yhteiskuntaa koskevista velvoitteistaan liian alhaisen hinnoittelun vuoksi.
        Vaatimuksia ei ole noudatettu.


    • Anonyymi

      Turhaa syyttää KELAA, välityskeskuksia yms. jos tulee konkurssi. Yrittäjän asia itse varmistaa että toiminta on kannattavaa. Jos ei saa myyntiä hinnoiteltua siten että se on kannattavalla tasolla, miksi jatkaa tappiollista toimintaa ja aiheuttaa luottotappioita muille yrityksille. Siinä siirtää tappioita muille yrityksille jotka laskuttaneet tappiollista toimintaa tehnyttä yritystä.

      • Anonyymi

        Tuokin firma on itse osallistunut esim koulukyytien kilpailutuksiin polkuhinnoilla, turha sinänsä itkeä ettei kannata ajaa.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Linkissä olleet marjanpoimijoiden sopimusehdot muistuttaa välitysyhtiöiden autoilijasopimusten ehtoja.

        Erona lähinnä ettei välitysyhtiöiden sopimuksissa ole autoilijan sukulaisia velvoitettu mihinkään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Linkissä olleet marjanpoimijoiden sopimusehdot muistuttaa välitysyhtiöiden autoilijasopimusten ehtoja.

        Erona lähinnä ettei välitysyhtiöiden sopimuksissa ole autoilijan sukulaisia velvoitettu mihinkään.

        Autoilijan sukulaiset ovat usein taanneet lainoja ja autojen osamaksuja. Myös puoliso ja lapset joutuvat usein ongelmiin, kun vouti myy perheen asunnon, joka on velkojen vakuutena.

        Näin kunnat, kaupungit ja sosiaali- ja terveysministeriö, jonka alaisia monet kuljetukset ovat haluaa järjestää työperäistä hyväksikäyttöä ja harmaata taloutta.

        Marjanpoimijoiden asema muistuttaa useiden kohtien osalta taksinkuljettajien asemaa.
        https://kuntalehti.fi/uutiset/ulkomaiset-luonnonmarjanpoimijat-joko-tyontekijoiksi-tai-yrittajiksi-kotimaisten-mustikoiden-ja-puolukoiden-hintojen-odotetaan-nousevan/
        On todella ihmeellistä, että viranomaiset sallivat koko maan kattavan useita lakeja rikkovan toiminnan.

        Myös Uber, Bolt, Wolt, Foodora jne. ovat selkeästi pelkkiä ihmisten törkeitä hyväksikäyttäjiä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4397
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4219
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4120
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3968
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3394
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3261
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1150
    Aihe