Ulvilan lapsikaappaus

Onnittelut vanhemmille ja lapsille paon onnistumisesta! Suomen hallinto on tuotava syytteeseen!


Helsingin sanomat ja toimittaja @Anne kantola yrittää luoda narratiivin siitä, että sosiaalityöntekijällä on tarve ja sitä tarvetta pitää vanhempien totella. Samalla Anne varoo syyttämästä vanhempia. Näin hän suojelee omaa moraalista puheasemaansa. Samalla hän uhuttaa viestin virkavallan eduksi.

"HS:n tiedot: Vanhempien epäillään kaapanneen omat lapsensa ulkomaille – Taustalta paljastuu pitkällinen vyyhti"

Anne puhuu samassa muodossa kuin "vanhemmilla on ollut pitkään pahoja ongelmia". Koska on ollut pitkään, on siihen tarpeen puuttua. Koska on vyyhti, on ongelmia. Hän ei kuitenkaan kerro pitkään jatkuneen vyyhdin ongelmallisuutta vanhempien toiminnassa.

"Ulvilan lapsikaappaus|HS:n saamien asiakirjojen mukaan epäillyn lapsikaappauksen taustalla on lasten huostaanotto, jota vanhemmat vastustavat."

Onnittelut vanhemmille ja lapsille sijaishuollolta välttymiseltä!

"Poliisi epäilee rikosten alkaneen heinäkuun ensimmäinen päivä. Kuva: Anni Savolainen / Lehtikuva

Kuuntele juttu
Anne Kantola HS
9.7. 14:12
VIIME viikolla ilmitulleen lapsikaappausepäilyn tutkinta jatkuu Lounais-Suomen poliisissa. Helsingin Sanomat kertoi perjantaina, että poliisi epäilee 1980-luvulla syntyneitä miestä ja naista törkeästä vapaudenriistosta ja lapsikaappauksesta."

Koska on epäily, on teko tehty. Syyttömyysolettama ei toimi. Sana törkeä on iskusana. Vaikka laki määrittelisi sosiaalityöntekijän vastustamisen törkeäksi vapaudenriistoksi ja lapsikaappaukseksi, lapset ovat silti vapaita sosiaalityöntekijältä ja kotonaan vanhempien vapaan ja turvallisen hoivan kanssa.

"Epäillyn rikoksen tekoajan aluksi poliisi on ilmoittanut viime viikon maanantain. Tekopaikkana on Ulvila.

HS:n tietojen mukaan kyseessä on nykyään pääkaupunkiseudulla asuva pariskunta ja epäillyn lapsikaappauksen uhrit ovat kolme heidän yhteistä alaikäistä lastaan."

Sanat rikos, tekoaika, lapsikaappaus, uhri, alaikäinen lapsi muodostavat narratiivin, jossa kaikki oletetaan tosiasioiksi ja moraaliseksi virheeksi, jossa lapset kärsivät teon aiheuttamista haitoista. Virkakieli tekee väitteistä faktoja ilman todisteita.

"Pariskunta vangittiin poissaolevina Satakunnan käräjäoikeudessa viime viikolla.
Poliisin mukaan epäillyt ovat ulkomailla. Poliisi ei suostunut maanantaina kommentoimaan tutkinnan etenemistä."

Suomen hallinto, virkavalta, on niin ahdasmielistä, että työntekijöiden on pakko antaa päätöksiä vanhempia vastaan, vaikka laki ei vastaa lasten todellisuutta. Käräjätuomari tottelee sokeasti teko-seuraus -rutiinia. Sosiaalityöntekijä tekaisee sairauksia rangaistukseksi tottelemattomuudesta.

"HS:N tietojen mukaan kaikki perheen lapset ovat olleet huostaanotettuina ja sijoitettuna lastensuojelulaitokseen.

Perhe asui ennen pienellä paikkakunnalla Etelä-Suomessa. Perheen äiti omistaa HS:n tietojen mukaan toiminnassa olevan päiväkotiyhtiön pääkaupunkiseudulla. Myös perheen isä on listattu vastuuhenkilöksi yrityksessä."

Päiväkotiyhtiö on iskusana, jolla Anne vihjaa vanhempien vaarantaneen muitakin lapsia vain siksi, että heidän lapsensa ovat huostassa. Todisteita huostan syistä tai päiväkodin haitoista hän ei esitä.

"Naisella on lisäksi taustallaan historiaa päiväkotiyrittäjänä"

Sana lisäksi on sama kuin luettelossa ongelmista. Päiväkodin omistaminen ei kuitenkaan ole ongelma vain siksi, että omistaja on lastensuojelussa.

"Hänellä on ollut mediatietojen mukaan päiväkotitoimintaa ainakin perheen edellisessä kotipaikkakunnassa. Toiminta loppui kuitenkin yllättäen."

Koska päiväkotitoiminta loppui yllättäen, on sen loppumiseen ollut syytä, niin kuin kehäpäätelmä.

"Kiista eteni oikeuteen, jossa kävi ilmi, että lasten vanhemmat olivat antaneet päiväkodin toiminnasta palautetta, joka velvoitti kunnan toimimaan. Yrittäjä itse vetosi siihen, ettei hänelle annettu aikaa muuttaa toimintatapojaan."

Oikeuteen menohan vihjaa, että heitä syytettiin turhaan ja he puolustautuivat. Oikeuden päätös taas oli kielteinen vain siksi, että kukaan ei voi lastensuojelua Suomessa. Kenties toimintatapojen muuttaminen ei viittaakaan tapojen haitallisuuteen vaan väitteeseen, että päiväkoti suljettiin pelkästään lahkon jäsenyyden vuoksi, eikä omistajat ehtineet puolustautua ennen sulkemista.

"HS:N tietojen mukaan kaapatut lapset ovat teini-ikäisiä. Vanhemmat ottivat viikonloppuna yhteyttä Helsingin Sanomiin ja kertoivat, että kokevat tulleensa kohdelluksi väärin viranomaisten toimesta."

Anne kuitenkin vain luettelee heidän vikojaan ja yrittää saada virkavallan näyttämään tarpeelliselta. Hän ei edes kuvaile miten he kertoivat tulleensa kohdelluiksi väärin.

"HS kertoo tapauksen taustoista pääkaupunkiseudulla päiväkotiyrittäjänä toimivan henkilön vastuullisen aseman vuoksi, sekä vanhempien väitteiden ja viranomaistoiminnan arvioimiseksi."

Ja sitten Anne ei kerro taustoista lasten yksityisyyden suojaamiseksi. Hän vain sanoo kertovansa, eikä kerro tai luettelee vikoja, joiden sisältö puuttuu.

12

1581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • https://www.hs.fi/suomi/art-2000010549180.html

      "Keskeinen peruste tuoreelle huostaanotolle oli, että oikeuden mukaan vanhemmat eivät ole kyenneet tekemään yhteistyötä lastensuojelun kanssa sellaisella tavalla, että lastensuojeluilmoituksissa ilmi tulleet epäilykset olisi voitu selvittää"

      Vanhempien mukaan perustetta toimintatavoille ja lasten edun turvaamiselle Anne ei esitä. Hän vihjaa, että vain vastapuolen perusteet ovat totta. Eli huostaanotto tehtiin vain siksi, etteivät sosiaalityöntekijät tienneet perheen tilannetta. Jos he eivät tienneet, miksi he sitten valehtelivat sen olevan LAPSEN (lue: Virkavallan) edun vastaista? Päiväkodin sulkeminen tehtiin pelkkien juorujen nojalla, eikä omistajia kuultu käräjäoikeudessa.

      Poliisi ja sosiaalityöntekijä tahtovat vain tottelua. Maalitus on syiden tekaisua tottelun puolesta, miten sitä ollaan rikottu, mitä haittaa on itsenäisyydestä. Valheet ja viat ovat otollisia tekosyitä sille. Poliisi tekaisi ennen vanhaan huumepusseja tai aseita takataskuun. Sosiaalityöntekijä käyttää lasta tai mielenterveysvalheita

      • Anonyymi

        on se kauhia kun stubbila kommunismissa vanhemmat yrittää kaapata omat lapsensa!!!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        on se kauhia kun stubbila kommunismissa vanhemmat yrittää kaapata omat lapsensa!!!!!

        Suomi on laittomuuksia täynnä.
        Nyt etsitään mukamasrikollisia, syynä on OMIEN LASTEN KAAPPAAMINEN.
        Ei ole syytä luottaa virkavaltaan, eikä lakeihin Suomessa.
        Toinen esimerkki laittomuudesta on opr finnce oyn rikollinen toimintatapa sen osakkaita kohtaan.


    • Anonyymi

      Olet oikeassa, Teemu.

      Huonosti on asiat Suomessa jos lapset pitää laittomasti viedä pois täältä.

      "Vanhemmat kaappasivat omat lapsensa" - keneltä? Suomen valtiolta? :D

      • Vanhemmilla ei ole oikeutta elää lapsensa kanssa tai toimia päiväkotiyrittäjänä, koska he eivät vastaa juoruista sosiaalityöntekijälle


      • He kaappaisivat lapsensa Suomen valtiolta, jos he pahoinpitelisivät lapsiaan. Porin käräjäoikeuden lapsikaappaustuomiossa on siis syyllisyysolettama, koska tuomio annettiin ilman todisteita pahoinpitelystä.


      • Anonyymi
        ajatuksetovatilmaisia kirjoitti:

        He kaappaisivat lapsensa Suomen valtiolta, jos he pahoinpitelisivät lapsiaan. Porin käräjäoikeuden lapsikaappaustuomiossa on siis syyllisyysolettama, koska tuomio annettiin ilman todisteita pahoinpitelystä.

        Valitettavasti koko oikeusjärjestelmä pohjautuu pitkälti ihmisen luontaiseen ennakkoluuloisuuteen ja tyhmyyteen. "Ei savua ilman tulta." "Jostain syystähän sitä epäiltynä ollaan" jne. Eli käytännössä heti kun rikosepäily laitetaan vireille, on jo syyllinen ja tuomio on varma.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valitettavasti koko oikeusjärjestelmä pohjautuu pitkälti ihmisen luontaiseen ennakkoluuloisuuteen ja tyhmyyteen. "Ei savua ilman tulta." "Jostain syystähän sitä epäiltynä ollaan" jne. Eli käytännössä heti kun rikosepäily laitetaan vireille, on jo syyllinen ja tuomio on varma.

        Toisaalta voisi kuvitella, että jos jotakuta syytetään aiheettomasti jostakin asiasta, niin silloin tämä pyrkisi toiminnallaan osoittamaan, että syytökset ovat aiheettomia. Jotkut kuitenkin tekevät kaikkensa osoittaakseen niiden olevan aiheellisia.


    • Anonyymi

      Aloittajan ei kannata näihin tuhlata aikaa, vaan alkaa etsiä karheaa, vyömäistä aluetta, pariutua ja hankkia liuta lapsia!

      • Anonyymi

        Itsekin tarvitsen tuota karheaa aluetta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itsekin tarvitsen tuota karheaa aluetta

        Onko liuta jo isokin?


    • Anonyymi

      Voimia uhriperheen jäsenille ja kaikkea pahaa perheen rikkojille, sellaista yrittäville/haluaville. Toivottavasti menettävät itse kaiken!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      74
      5009
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      15
      3398
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2700
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1747
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1342
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      232
      1213
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1025
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      912
    Aihe