jeesuksen

miten se nyt on,-nuori poikamies,noin 30-kymppinen ei tyttö ystävää,vaan 12 poikakaveria.Käy joskus mielessä,että oiskohan nolla jotain ...homoeroottista.
6811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Luulen että Jeesus oli ehkä ihan ujo vaan. Jos vaikka katsoo/vertaa sellaisia "hengen jättiläisiä" kuin Kahlil Gibran, Balzac ja Goethe, nämäkin saivat sukupuoliset kokemukset vasta pitkälti yli parikymppisinä. Eivät olleet homoja eivätkä kyvyttömiä; vaan tuon persoonallisuuden piti kasvaa aikansa.

Jeesus sanoi olevansa androgyyni; jos luet vaikkapa Tuomaan evankeliumia, tai Nag Hammadin tekstejä. Luulisi ihmisen, jossa on molemmat sukupuolet, tulevan aika vaativaiseksi; ja miksi sitä tyydytystä pitää etsiä itsensä ulkopuolelta; jos on molemmat?

Ihmiskunta ei ole vieläkään kypsä ymmärtämään mitä Jeesus todella oli.

Äänestä
  • transu eli transversiitti. Mahtoikohan suku-elimissä olla epämuodostumia,kuten transuilla yleensä.

    Äänestä

  • tarkoitat kirjoitti:

    transu eli transversiitti. Mahtoikohan suku-elimissä olla epämuodostumia,kuten transuilla yleensä.

    Sinä, jolla on likainen mielikuvitus: SANOIN TÄSMÄLLEEN niin että ihmiskunta ei ole kypsä ymmärtämään mitä Jeesus oli.

    Painu transsuinesi ja eliminesi hevon kuuseen siitä häiritsemästä!!!

    Äänestä

  • Uskon_puolustaja kirjoitti:

    Sinä, jolla on likainen mielikuvitus: SANOIN TÄSMÄLLEEN niin että ihmiskunta ei ole kypsä ymmärtämään mitä Jeesus oli.

    Painu transsuinesi ja eliminesi hevon kuuseen siitä häiritsemästä!!!

    ei kai tämä loukkaa.Voithan itse poistaa tai käyttää seriffiä. Maailman väestöstä lähes puolet on leikattuja ja eihän tyhmä maalaispoika tommosta terminologiaa muista ,pakko se on vähän lyhennellä.

    Äänestä

  • Uskon_puolustaja kirjoitti:

    Sinä, jolla on likainen mielikuvitus: SANOIN TÄSMÄLLEEN niin että ihmiskunta ei ole kypsä ymmärtämään mitä Jeesus oli.

    Painu transsuinesi ja eliminesi hevon kuuseen siitä häiritsemästä!!!

    Hyvin sanottu! Mun lähes kaikki kamut on ateisteja/uskottomia. Oon yrittäny selittää niille kaikkee, mut ne ei ees haluu ymmärtää. Kokeilen tota:D
    Smile! Jesus loves YOU

    Äänestä

Rooman kirkko on tehnyt sukupuoliyhdynnästä sekä synnytyksestä syntiä tekemällä Jeesuksesta ikonin, joka oli "puhdas", so. syntynyt neitsyestä ja vailla sukupuolista kanssakäymistä.

Myös kuvaus siitä, että Jeesus eli koko elämänsä selibaatissa on Rooman kirkon alhainen teko synnillistää seksuaalisuus ja tehdä munkkien selibaatista jotakin pyhää.

Luulenpa, että Jeesus syntyi ihan tavalliseen tapaan, eli sukupuoliyhdynnän tuloksena. Tämä ei tee hänestä eikä meistä muistakaan sen syntisempiä. Onhan seksi hyvä ja pyhä asia. Samoin luulen, että Jeesuksella saattoi olla ihan hyvin jopa vaimo. Jos ei ollut, olisi ihan hyvin voinut olla, tämä ei tahraisi Jeesuksen persoonaa. Sen sijaan nämä munkkien likaiset valheet ovat tahranneet Jeesuksen maineen. He ovat näet tehneet hänestä kaltaisensa eunukki munkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaimohommat kirjoitti:

miten se nyt on,-nuori poikamies,noin 30-kymppinen ei tyttö ystävää,vaan 12 poikakaveria.Käy joskus mielessä,että oiskohan nolla jotain ...homoeroottista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu