Yksi NATO:n alkuaikojen valokuvista on valokuva jossa yhdysvaltalaiset sotilaat pystyttävät Yhdysvaltain lipun Japanin saarelle.
Tästä valokuvasta tulee vähintään yhtä kuuluista.
https://www.hs.fi/kirjeenvaihtajat/art-2000010563063.html
Tästä valokuvasta tulee vähintään yhtä kuuluista.
https://www.hs.fi/kirjeenvaihtajat/art-2000010563063.html
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nato kyllä perustettiin vasta vuosia Saipanin valtauksenjälkeen.
Mistäpä pikkuryssä faktoja tuntisi?
IWO JIMA taistelusta tuttu kuva. Katos vuosiluvun ensixi. Sotahan oli meneillään silloin. Ja Nato perustettiin paljon myöhemmin. Ylivoimaista tarkistaa faktat aivoinva trollin. Mutku se on vaan venäläinen ja Pietarissa. Ja Pietarissa haisee
Aloittaja: tulix moka tyhmänä ku oot vastaileppas nyt sitten tänne
Aloittaja ei tiedä sitäkään, että NATO perustettiin alkujaan suojaamaan P-Atlantin meriliikennettä Länsi-Euroopan jälleenrakennuksen ja USA:n joukkojen paluukuljetusten ajaksi.
Puna-armeijan Kanaalille hyökkäyksen torjunta nousi pintaan vasta, kun todettiin ettei Stalin kotiuttanutkaan kuin osan Puna-Armeijasta.
Siksi Norfolkin meriesikunta on edelleen Pentagonin silmissä tärkeä ja sen vastuualueena on myös Skandinavia. Se valvoo P-Atlanttia käytössään US Navyn vahvin osa eli suuret lentotukilaivat.
Lisäksi se vastaa Pohjolan maarintamasta Mikkelin alaesikunnan voimin.