Mikään ei ole niin saatanallista kuin väittää, että Jumala antaa ihmiselle synnit anteeksi vasta sitten, kun ihmisessä syttyy usko Jeesukseen. Ei MIKÄÄN.
Jumala antoi koko maailman synnit anteeksi hetkenä, jolloin Jeesus antoi henkensä Golgatalla.
On saatanallinen valhe väittää, että niin EI tapahtunut ja että Jumala pidättää anteeksiantamustaan niiltä, jotka EIVÄT usko Jeesukseen.
Väite halveksii Jeesuksen Persoonaa; se halveksii Jeesuksen arvoa Isän silmissä. Se halveksii ennen kaikkea sitä, että Jeesus antoi henkensä KOKO ihmiskunnan lunnaiksi.
Saatana on viimeisen 2000 vuoden aikana onnistunut erinomaisesti tässä huijauksessaan, joka on tehnyt kristikunnan enemmistöstä itsetyytyväisiä ja teennäisiä fariseuksia, jotka ovat turvautuvinaan "yksin armoon" ja julistavinaan "yksin armoa" mutta eivät tunnista Jumalan armoa, vaikka sen vääntäisi rautalangasta heidän silmiensä eteen.
Paavali väänsi sen rautalangasta näin:
"Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan."
Ihmiskunnan historian suurin kusetus
3
75
Vastaukset
- Anonyymi
Koraani taitaa olla vielä suurempu kusetus kuin ramattu.
- Anonyymi
Ei mitään kusetusta. Sä et vaan tajua. Mutta olet oikealla suunnalla.
Miten voit uskoa saaneeksi synnit anteeksi jos et uskoisi koko Jeesukseen? Jeesuksen kauttahan tuo on mahdollista koska Jeesus sovitti maailman synnit. Ongelma onkin että kun ei usko Jeesukseen niin miten voi uskoa kun sitä uskoa ei ole.
Mutta on hyvä ajatella että sovitti synnit koska niin se on.- Anonyymi
Käytät sovittaa-verbia aivan väärin. Se tarkoittaa sovintoon ja yhteyteen saattamista. Jumala oli Kristuksessa ja sovitti eli saattoi KOKO MAAILMAN sovintoon ja yhteyteen itsensä kanssa, koskapa Jeesus Kristus EDUSTI RISTILLÄ KOKO IHSMIKUNTAA. Kaikki ihmiset kuolivat yhdessä Jeesuksen kanssa hänen antaessaan henkensä vapaaehtoisesti koko ihmiskunnan lunnaiksi.
Olet kuitenkin oikealla sunnalla; olet oikeassa siinä, että syntejä on hieman hankala uskoa anteeksi, jollei usko Jeesukseen. Mutta tuosta väittämästä on mieletöntä vetää sellaista johtopäätöstä, jonka mukaan Jumala EI OLISI JO ANTANUT KAIKKIEN SYNTEJÄ ANTEEKSI. Jumalahan on se, joka päättää, antaako Hän ihmisten syntejä anteeksi ja millä perusteella!
Ja Jumala päätti, että Kristuksessa olemalla Hän sovittaisi KOKO MAAILMAN itsensä kanssa ja antaisi kaikki rikkomukset anteeksi. Tämä tapahtui jo. Tämä on sovituksen sana.
Se, että usko saaneensa syntinsä anteeksi, on eri asia kuin se, että Jumala antoi koko maailman syntivelan jo 2000 vuotta sitten. Jälkimmäinen on totta, ja ensimmäinen on uskomista tuohon totuuteen.
2 + 2 = 4 ja maapallo on pyöreä riippumatta siitä, uskonko minä siihen vaiko en.
Jumalan Karitsa POISTI JO koko maailman syntivelan riippumatta siitä, uskonko minä siihen vai en.
Kaksi ynnä kaksi ei ole neljä eikä maapallo ole pyöreä VASTA SITTEN KUN MINÄ USKON SIIHEN.
Minä en saa syntejäni anteeksi VASTA SITTEN KUN MINÄ USKON JEESUKSEEN JA SEN MYÖTÄ SIIHEN, ETTÄ OLEN SAANUT SYNTINI ANTEEKSI.
Minun syntini ovat olleet anteeksiannetut jo 2000 vuotta ja usko Jeesukseen avaa tämän tosiasian minun ymmärrykselleni. TÄSTÄ puhuu Paavali Apostolien tekojen 26 luvussa, jota Saviseutulainen ja Usko Toivonen vääntävät kieroon riemumielin ja vain naureskelevat pesunkestävien typerysten tavoin ylimielisesti, kun heille yrittää alkukielen avulla selittää tuota kohtaa Raamatussa. Kukaan heitä ei tuollaiseen evankeliumin pilkkaamiseen pakota.
- GF -
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1313950- 193455
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans173397- 793337
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe613244- 492991
- 292905
- 542657
- 742628
- 192377