Ympäristömyrkyttäjä tiehallinto

Aikaisemmin olikin puhetta tienvarsien puutuhoista (http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=531&posting=22000000008727207) ja tuolla jotkut pellet yrittivät selitellä tienvarsien puutuhoja jos millä hölynpölyllä.

Jokainen, joka ajaa paljon ja pystyy päättelemään aivoillaan jotakin näkemästään, käsittää, että joku myrkky on teiden varsille kylvetty. Nyt se myrkky selvisi lopullisesti, vaikka sitä jo ounastelinkin. Kymppiuutisissa (16.06) sanottiin, että tienvarsien männynneulasten tuhoutuminen johtuu suolamyrkytyksestä.

Tuolla http://www.tiehallinto.fi/servlet/page?_pageid=68&_dad=julia&_schema=PORTAL30&kieli=fi&menu=3471&_pageid=71&kieli=fi&linkki=5889&julkaisu=2568 tiehallinto kyllä puhuu muka "mukavia" ympäristön puolesta, sattuivat nyt vaan myrkyttämään tienvarsien männyt ja talojen pihapuut. Voi prkl jos tuon olisi tehnyt joku yksityinen ihminen, häkki heilahtais. Mitähän aikoo tiehallinto tehdä? Lähtevätkö sprayaamaan neulaset vihreiksi, korvaavatko aiheuttamansa vahingot, jatkavatko suolausta?
12655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Suolan aiheuttamat ympäristövahingot on ollut tiedossa jo vuos kymmeniä! Nyt tie hallinto yrittää parantaa imagoaan. Rakentamalla teiden varsille "suoja-alueita" silmän lumeeksi esimerkiksi jo tuhotuille pohjavesialueille! Suolan mukana pohjavesiin menee nitraatti, joka aiheuttaa sydän- ja verisuonitauteja! Sen lisäksi että se tuhoo tienvarsi luonnon!
Tiehallinto sai vettä myllyynsä, kun Konginkaalla
rekkakuski nukahti rattiin ja 27 henkeä menetettiin! Toinen rysäsys oli Porvoon moottoritiellä, missä kymmenen kaaharia aiheutti parinsadan auton ketjukolarin. Huonoissa keli olo suhteissa! Näiden tapahtumien jälkeen suolausta lisätiin 30%!!!!!!!
Liikenneministeriö Leena Luhtasen (SDP) toimiessa raskaan liikentee kätyrinä ja puolestapuhujana.
Hän siunaa kaiken sen mitä nämä luonnontuhooja yrittäjät vaativat! Taitavat toimia Luhtasen ponsorina vaaleissa. Näin tuntuu ainakin autokoulut tekevän, sillä parannusta ajokorttiasiaan ei ole luvassa! Autokoulujen annetaan rahastaa oikein lain voimalla! Viimeksi mainitulla alalla on kilpailu kielletty! Sitä vahtii Leena Luhtanen SDP!

Äänestä

MUAHAHAHAHAH!!!! Melu on SAASTETTA???

Tuota hoki rehtorimme jo -70luvulla. Siitä huolimatta melua mahtuu maailmaan vaikka kuinka. Minua ei lainkaan häiritse melu. Nukun vaikka laivan konehuoneessa.
Melulla eivät männyn neulaset rusketu, siihen tarvitaan varmasti jotain muuta.

Olen kyllä huomannut tuon mänty ilmiön. Kummasti ne vaan näyttävät vähemmän vihreille, joka paikassa.

Likkenteen aiheuttamat saastepäästöt ovat vain n20% kaikista ilman saasteista! Vaikka SUOmi, siveyden sipuli, lopettaisi kaiken liikenteen, ei parannusta ilman laatuun juurikaan tapahtuisi. Paskaa lentää ilmassa muun teollisuuden johdosta aivan riittävästi.

Vaikka maastamme ajettaisiin teollisuus täysin alas, tulisi muualta saastekuormaa kolminkertaisesti verrattuna pikku liikenteeseemme. Herätkää pellet! Ei liikenne ole mitenkään määräävässä asemassa, mitä saastekuormaan tulee...

Äänestä

Nuo mäntyjen, kuusien ja katajien ruskeat neulaset johtuvat viimekesän runsaista sateista.
Syynä on niihin iskenyt sieni-infektio. Miten te autoijiat voitte olla noin tyhmiä??

Tiesuolaa tai saasteita on tälläkertaa aivan turha syyttää.

Seuratkaa uutisia!

Äänestä
  • Katajilla on se sienitauti, ei tienvarsien männyillä, eikä kuusilla. Ei ainakaan paljon. Suurin osa tienvarsien havupuiden neulastuhoista johtuu juuri tiesuolasta. Niin se sanottiin uutisissakin ja näkeehän tuon ilman tutkimuksiakin ajamalla ja ympärilleen katselemalla. Sen edellisen juttuni kuvistakin jotain selvinnee fiksuimmille, joillain voi tehdä tiukkaa.

    Miten sinä autoton voitkin olla niin tyhmä, että et ymmärrä noinkaan yksinkertaista asiaa.

    Äänestä

Taas se mölisiä mölisee

Äänestä
  • Sinä kumarrat, kun käsketään, minä en.

    Äänestä

  • corollaasi eläkä lammas täällä meuhkaa...

    Äänestä

ei koska ne asiat painetaan villasella kuten vaikka liikenteen vaarantaminen jonka tekee tiehallinto niin sellaisetkin painetaan villasella...
tiehallinto tienkäyttäjän asialla ?
ei tosiaan vaan oman suojatyöpaikan piilossa olevan kasvoton laitos..kuten liikkuva poliisikin...ainakin kuopiossa ....
pahkin on kingi vaikka on aivan perseestä...

Äänestä

samaisen jutun.
Ja tosiaan, se sienitauti josta joku puhui, koski katajia.

Äänestä

Olisikohan sittenkään suola. Liikenteen otsonipäästöjä veikkaisin ynnä aukean paikan reunoille tyypillistä kuivumista. Ja miksei jossain paikassa se suolakin vaikutaisi.

Äänestä
  • Luin juuri metsäntutkimuslaitoksen tutkijan haastattelun metsien nykykunnosta, ja siinä hän mainitsi, että teiden suolaus on ruskistanut havupuiden neulasia tienvarsilla. Tämän nyt on huomannut siitä, että ilmiö vaikuttaa vain isommilla teillä, joita suolataan, ja sielläkin vain puiden alaoksiin.

    Äänestä

...tässäkin asiassa.

Itse kyllä nautin puhtaasta luonnosta,mutta myös turvallisesta liikkumisesta.

Liikenne kyllä saastuttaa,tuo on tosi, mutta se ei ole ainoa syntipukki, teollisuuslaitokset ovat yksi suurimmista saastuttajista, suurempi kuin liikenne.

Kun Suomen tiestö ei ole kaikkialla toivotun kaltaista, on suolausta käytettävä ja toisaalta, vaikka tiestö olisi ok,niin liukkaudelle ei kyllä kukaan mitään voi!! En kuitenkaan usko,että ajaa kovinkaan monen etua,jos suolaus lopetetaan, onnettomuudet lisääntyvät räjähdysmäisesti.

Ja onhan tien varsilla merkinnät,kun ollaan pohjavesialueiden lähellä,suolausta on niillä alueilla vähennetty tai jätetty kokonaan tie niiltä osuuksilta suolaamatta.

Tämä on yksi ongelma-asioista, teit niin tai näin,niin aina meni väärinpäin :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Runttaaja kirjoitti:

Aikaisemmin olikin puhetta tienvarsien puutuhoista (http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=531&posting=22000000008727207) ja tuolla jotkut pellet yrittivät selitellä tienvarsien puutuhoja jos millä hölynpölyllä.

Jokainen, joka ajaa paljon ja pystyy päättelemään aivoillaan jotakin näkemästään, käsittää, että joku myrkky on teiden varsille kylvetty. Nyt se myrkky selvisi lopullisesti, vaikka sitä jo ounastelinkin. Kymppiuutisissa (16.06) sanottiin, että tienvarsien männynneulasten tuhoutuminen johtuu suolamyrkytyksestä.

Tuolla http://www.tiehallinto.fi/servlet/page?_pageid=68&_dad=julia&_schema=PORTAL30&kieli=fi&menu=3471&_pageid=71&kieli=fi&linkki=5889&julkaisu=2568 tiehallinto kyllä puhuu muka "mukavia" ympäristön puolesta, sattuivat nyt vaan myrkyttämään tienvarsien männyt ja talojen pihapuut. Voi prkl jos tuon olisi tehnyt joku yksityinen ihminen, häkki heilahtais. Mitähän aikoo tiehallinto tehdä? Lähtevätkö sprayaamaan neulaset vihreiksi, korvaavatko aiheuttamansa vahingot, jatkavatko suolausta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu