Aikaisemmin olikin puhetta tienvarsien puutuhoista (http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=531&posting=22000000008727207) ja tuolla jotkut pellet yrittivät selitellä tienvarsien puutuhoja jos millä hölynpölyllä.
Jokainen, joka ajaa paljon ja pystyy päättelemään aivoillaan jotakin näkemästään, käsittää, että joku myrkky on teiden varsille kylvetty. Nyt se myrkky selvisi lopullisesti, vaikka sitä jo ounastelinkin. Kymppiuutisissa (16.06) sanottiin, että tienvarsien männynneulasten tuhoutuminen johtuu suolamyrkytyksestä.
Tuolla http://www.tiehallinto.fi/servlet/page?_pageid=68&_dad=julia&_schema=PORTAL30&kieli=fi&menu=3471&_pageid=71&kieli=fi&linkki=5889&julkaisu=2568 tiehallinto kyllä puhuu muka "mukavia" ympäristön puolesta, sattuivat nyt vaan myrkyttämään tienvarsien männyt ja talojen pihapuut. Voi prkl jos tuon olisi tehnyt joku yksityinen ihminen, häkki heilahtais. Mitähän aikoo tiehallinto tehdä? Lähtevätkö sprayaamaan neulaset vihreiksi, korvaavatko aiheuttamansa vahingot, jatkavatko suolausta?
Jokainen, joka ajaa paljon ja pystyy päättelemään aivoillaan jotakin näkemästään, käsittää, että joku myrkky on teiden varsille kylvetty. Nyt se myrkky selvisi lopullisesti, vaikka sitä jo ounastelinkin. Kymppiuutisissa (16.06) sanottiin, että tienvarsien männynneulasten tuhoutuminen johtuu suolamyrkytyksestä.
Tuolla http://www.tiehallinto.fi/servlet/page?_pageid=68&_dad=julia&_schema=PORTAL30&kieli=fi&menu=3471&_pageid=71&kieli=fi&linkki=5889&julkaisu=2568 tiehallinto kyllä puhuu muka "mukavia" ympäristön puolesta, sattuivat nyt vaan myrkyttämään tienvarsien männyt ja talojen pihapuut. Voi prkl jos tuon olisi tehnyt joku yksityinen ihminen, häkki heilahtais. Mitähän aikoo tiehallinto tehdä? Lähtevätkö sprayaamaan neulaset vihreiksi, korvaavatko aiheuttamansa vahingot, jatkavatko suolausta?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suolan aiheuttamat ympäristövahingot on ollut tiedossa jo vuos kymmeniä! Nyt tie hallinto yrittää parantaa imagoaan. Rakentamalla teiden varsille "suoja-alueita" silmän lumeeksi esimerkiksi jo tuhotuille pohjavesialueille! Suolan mukana pohjavesiin menee nitraatti, joka aiheuttaa sydän- ja verisuonitauteja! Sen lisäksi että se tuhoo tienvarsi luonnon!
Tiehallinto sai vettä myllyynsä, kun Konginkaalla
rekkakuski nukahti rattiin ja 27 henkeä menetettiin! Toinen rysäsys oli Porvoon moottoritiellä, missä kymmenen kaaharia aiheutti parinsadan auton ketjukolarin. Huonoissa keli olo suhteissa! Näiden tapahtumien jälkeen suolausta lisätiin 30%!!!!!!!
Liikenneministeriö Leena Luhtasen (SDP) toimiessa raskaan liikentee kätyrinä ja puolestapuhujana.
Hän siunaa kaiken sen mitä nämä luonnontuhooja yrittäjät vaativat! Taitavat toimia Luhtasen ponsorina vaaleissa. Näin tuntuu ainakin autokoulut tekevän, sillä parannusta ajokorttiasiaan ei ole luvassa! Autokoulujen annetaan rahastaa oikein lain voimalla! Viimeksi mainitulla alalla on kilpailu kielletty! Sitä vahtii Leena Luhtanen SDP!
MUAHAHAHAHAH!!!! Melu on SAASTETTA???
Tuota hoki rehtorimme jo -70luvulla. Siitä huolimatta melua mahtuu maailmaan vaikka kuinka. Minua ei lainkaan häiritse melu. Nukun vaikka laivan konehuoneessa.
Melulla eivät männyn neulaset rusketu, siihen tarvitaan varmasti jotain muuta.
Olen kyllä huomannut tuon mänty ilmiön. Kummasti ne vaan näyttävät vähemmän vihreille, joka paikassa.
Likkenteen aiheuttamat saastepäästöt ovat vain n20% kaikista ilman saasteista! Vaikka SUOmi, siveyden sipuli, lopettaisi kaiken liikenteen, ei parannusta ilman laatuun juurikaan tapahtuisi. Paskaa lentää ilmassa muun teollisuuden johdosta aivan riittävästi.
Vaikka maastamme ajettaisiin teollisuus täysin alas, tulisi muualta saastekuormaa kolminkertaisesti verrattuna pikku liikenteeseemme. Herätkää pellet! Ei liikenne ole mitenkään määräävässä asemassa, mitä saastekuormaan tulee...
Nuo mäntyjen, kuusien ja katajien ruskeat neulaset johtuvat viimekesän runsaista sateista.
Syynä on niihin iskenyt sieni-infektio. Miten te autoijiat voitte olla noin tyhmiä??
Tiesuolaa tai saasteita on tälläkertaa aivan turha syyttää.
Seuratkaa uutisia!
Katajilla on se sienitauti, ei tienvarsien männyillä, eikä kuusilla. Ei ainakaan paljon. Suurin osa tienvarsien havupuiden neulastuhoista johtuu juuri tiesuolasta. Niin se sanottiin uutisissakin ja näkeehän tuon ilman tutkimuksiakin ajamalla ja ympärilleen katselemalla. Sen edellisen juttuni kuvistakin jotain selvinnee fiksuimmille, joillain voi tehdä tiukkaa.
Miten sinä autoton voitkin olla niin tyhmä, että et ymmärrä noinkaan yksinkertaista asiaa.
Taas se mölisiä mölisee
Sinä kumarrat, kun käsketään, minä en.
corollaasi eläkä lammas täällä meuhkaa...
ei koska ne asiat painetaan villasella kuten vaikka liikenteen vaarantaminen jonka tekee tiehallinto niin sellaisetkin painetaan villasella...
tiehallinto tienkäyttäjän asialla ?
ei tosiaan vaan oman suojatyöpaikan piilossa olevan kasvoton laitos..kuten liikkuva poliisikin...ainakin kuopiossa ....
pahkin on kingi vaikka on aivan perseestä...
samaisen jutun.
Ja tosiaan, se sienitauti josta joku puhui, koski katajia.
Olisikohan sittenkään suola. Liikenteen otsonipäästöjä veikkaisin ynnä aukean paikan reunoille tyypillistä kuivumista. Ja miksei jossain paikassa se suolakin vaikutaisi.
Luin juuri metsäntutkimuslaitoksen tutkijan haastattelun metsien nykykunnosta, ja siinä hän mainitsi, että teiden suolaus on ruskistanut havupuiden neulasia tienvarsilla. Tämän nyt on huomannut siitä, että ilmiö vaikuttaa vain isommilla teillä, joita suolataan, ja sielläkin vain puiden alaoksiin.
...tässäkin asiassa.
Itse kyllä nautin puhtaasta luonnosta,mutta myös turvallisesta liikkumisesta.
Liikenne kyllä saastuttaa,tuo on tosi, mutta se ei ole ainoa syntipukki, teollisuuslaitokset ovat yksi suurimmista saastuttajista, suurempi kuin liikenne.
Kun Suomen tiestö ei ole kaikkialla toivotun kaltaista, on suolausta käytettävä ja toisaalta, vaikka tiestö olisi ok,niin liukkaudelle ei kyllä kukaan mitään voi!! En kuitenkaan usko,että ajaa kovinkaan monen etua,jos suolaus lopetetaan, onnettomuudet lisääntyvät räjähdysmäisesti.
Ja onhan tien varsilla merkinnät,kun ollaan pohjavesialueiden lähellä,suolausta on niillä alueilla vähennetty tai jätetty kokonaan tie niiltä osuuksilta suolaamatta.
Tämä on yksi ongelma-asioista, teit niin tai näin,niin aina meni väärinpäin :(