EU rauhanrakentajana?

EU väittää verkkosivuillaan, että sen "päämääränä sen omalla alueella on edistää rauhaa, eurooppalaisia arvoja ja kansalaisten hyvinvointia".
Viimeaikasista uutisista saa kuitenkin kuvan, että EU haluaa (Ukrainan) sodan jatkuvan ja rauhanponnistelut tuomitaan. Eikö rauha ole niin tärkeä asia, että sen saavuttamiseksi pitää käyttää kaikki keinot? EU-parlamentaarikkojen mielestä ei ole!

https://yle.fi/a/74-20099956
http://pakotteet.eu/postit.html#240717

10

592

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sotaa, sotaa koko elämäni ajan on sodittu:
      irak,jemen, turkki, iran, venäjä, agfanistan, venäjä ja paljon muita maita
      näiden maiden johtajille on tärkeää että saa päteä tappamalla ja kiduttamalla ihmisiä omassa ja muissa maissa, samalla katoaa maiden elannot, ympäristö, luonnnon saastuminen , vesi ja ilmastovahingot,
      suomi jälleenrakentanut eri maissa, auttanut EU , YK, SPR, JA MUIDEN YHDISTYSTEN avulla maksamalla näiden toiminnot vuosikausia miljjomia valunut vuosikaisia ja sen lisäksi sotatarvikkeita miljoonien edestä.
      maahamme pelastetut matut maksaneet miljardeja 30 vuoden ajan ja tämä savotta nyt saattanut maamme katasrofaaliseen tilaan,
      politiikot eivät ajattele muuta kuin kiillottaa suomen imagia lähettämällä ja antamalla muiden maiden hyväksi joka vuosi monta kertaa miljoonien edestä suomen oman kansan jäädessä paitsi, maamme vammaiset, vanhukset, vailla tarvitsemaansa hoivaa,
      kokopäivälaitokset sekä julkisen että yksityisen puolen ovat vailla asiakkaita viimeiset 15 vuotta kalliisti rakennettujen seinien sisälle ei mahdollisuutta toimia, ei varaa pitää henkilökuntaa ei asiakkaita eli tyhjäkäynnilla, ei mitään järkeä:kalliit seinät investoitu ja nyt tyhjiä tiloja.

      • Anonyymi

        Ukraina on natsi-EU: viimeinen yritys:

        Venäjä on pyrkinyt rauhaan alusta saakka. Alkujaann Napoleonin-Hitlerin-VanDerLaienin linja vei EU:n ja höpövaarin rapakontakana hyökkäämään Etelä-Aasiaan, Syyriaan ja sitten lopulta Itä-Eurooppaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ukraina on natsi-EU: viimeinen yritys:

        Venäjä on pyrkinyt rauhaan alusta saakka. Alkujaann Napoleonin-Hitlerin-VanDerLaienin linja vei EU:n ja höpövaarin rapakontakana hyökkäämään Etelä-Aasiaan, Syyriaan ja sitten lopulta Itä-Eurooppaan.

        Amerikan vapautta rakstava kansa antoi murskatuomionsa Biden-mafian sotarikoksille mutta onko Eurooppa valmis BRYSSELIN yhtä sotasyyllistä yläluokkaa vastaan?
        Ukrainalla ja Donbassilla oli jo sopimus jonka kuitenkin EU ja NATO kätyreineen pani Ukrainan rikkomaan.

        Europpalainen natsismi vaatii tuomioita ja Brysselin johdon vaihtoa !


    • Anonyymi

      Eikö ne siellä EU:n Rysserissä osaa tuon paremmin valehdella?

      Vieläkö ne uskoopi siellä, että joku vielä niitä uskoopi kaiken tämän islam paskan jälkeen mitä meille ovat tehneet?

      Eurooppa on jo menetetty. Mitään ei ole enää tehtävissä.

      Israelin Jerusalem Post sanomalehti kirjoittaa aiheesta kohtalaisen hyvin:

      https://www.jpost.com/opinion/article-825845

      Ettäkö mihin tämä liittyy? Noh noh, yrittäkääpä arvata.

      On se vain niin vaikeata täällä lännessä ihmisten ymmärtää... on se vain niin vaikeata.

      Juutalaisten olisi ymmärrettävä viimeistään nyt, että ISLAMISTETTU EUROOPPA ON ISRAELIN JA JUUTALAISTEN TUHO.

      Ymmärtäkää: kun Euroopasta tehdään islamistinen on muslimeilla myös tällöin euroopan asevoimat ja miten Israel luulee tällöin enää selviävänsä?

      USA kaatuu islamistiseksi tietysti pienellä viiveellä (muutama vuosikymmen) ja sen jälkeen islamistinen USA on muslimeiden ja samoin myös USA:n asevoimat ydinaseineen ovat muslimeiden käsissä.

      Näin yksinkertainen on touus.

    • Anonyymi

      Hullua että Valakeessa stubbi meinasi aivan samaa sotia ilkkuessaan.

    • Anonyymi

      Eihän natsikätyri Sorosta kiinnosta eurooppa tai israel.
      Pitää saada aikaan sekasortoa suurta nollausta varten.

    • Anonyymi

      Moskova ja Peking pitäisi nukettaa samanaikaisesti.

      • Anonyymi

        Harrasta sinä nukkes kanssa mitä haluat, mutta pidä se omana tietonas.


    • Anonyymi

      Tuota ,ei Eu:ta oikein voi tällä hetkellä pitää rauhaa rakentavana yhteisönä, sillä unioni on asettunut selkeästi tukemaan Ukrainaa sodassa Venäjää vastaan. Mm. Ranskan on aikeissa lähettää joukkoja Ukrainaan, joka on sinänsä tulkittavissa avoimeksi sodan julistukseksi joukkoja lähettävältä taholta Venäjälle.

      https://yle.fi/a/74-20010573/64-3-250454

    • Anonyymi

      Eu-maat eivät ole sotineet keskenään.
      Ukraina ei ole EU-maa. Mutta halusi kauppasopimuksen, jonka parlamentti hyväksyi, mutta presidentti ei allekirjoittanut, kun Putin kielsi.
      Venäjä taas on sotinut joka vuonna perustamisestaan lähtien 1991.


      Mitäpä noista. Putin kirjoittaa omaa historiaansa.
      Sillä ei paljon ole yhtymäkohtia todellisen elämän tapahtumiin.
      Venäjää kukaan ei ole uhannut, Venäjä on raivopäisään tuhoamassa länttä,
      kunhan vaan paukut riittää. Onneksi apua tulee Pohjois-Koreasta. Sieltä varmaan saa halvalla uusia ihmisiäkin. Vähäruokaisia. Tottelevaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      104
      1804
    2. 209
      1577
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1040
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1010
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      61
      917
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      52
      833
    7. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      795
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      61
      782
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      782
    10. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      37
      777
    Aihe