"Kreml kiistää Harkovan hyökkäyksen epäonnistumisen
Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov kiistää väitteet, että Belgorodin raja-alueiden sulkeminen siviileiltä olisi merkki Harkovan suunnan hyökkäyksen epäonnistumisesta.". Joo joo...
Venäjän propaganda valmistelee kansaa pitkään sotaan
Kremlin talutusnuorassa kulkevat venäläisviestimet näyttävät valmistelevan kansaa siihen, että Venäjän invaasio Ukrainaan jatkuu vielä ainakin seuraavat 10 vuotta, arvioi ajatushautomo Institute for the Study of War (ISW) katsauksessaan.
ISW:n mukaan Venäjän ex-presidentti Dmitri Medvedevin hiljattain esittämät kommentit Ukrainasta osoittavat, että Kremlissä uskotaan edelleen sen voittavan sodan ja ”tuhoavan” Ukrainan.
Venäjän propagandamedia, etunenässään uutistoimisto Tass, uutisoivat Medvedevin sanoneen, että Ukraina lakkaa olemasta vuoteen 2034 mennessä.
ISW:n mukaan kyseiset kommentit heikentävät voimakkaasti Venäjän yrityksiä vihjailla, että se olisi halukas neuvottelemaan rauhasta Ukrainaan. Kremlin ainoa tavoite on edelleen tuhota Ukraina täysin.
Lähde siinä nyt sitten neuvottelemaan rauhasta.
Ainoa vaihtoehto on tuhota venäjä!
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/0fd9e6ff-9ef1-45cf-8923-ee73963611c4
Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov kiistää väitteet, että Belgorodin raja-alueiden sulkeminen siviileiltä olisi merkki Harkovan suunnan hyökkäyksen epäonnistumisesta.". Joo joo...
Venäjän propaganda valmistelee kansaa pitkään sotaan
Kremlin talutusnuorassa kulkevat venäläisviestimet näyttävät valmistelevan kansaa siihen, että Venäjän invaasio Ukrainaan jatkuu vielä ainakin seuraavat 10 vuotta, arvioi ajatushautomo Institute for the Study of War (ISW) katsauksessaan.
ISW:n mukaan Venäjän ex-presidentti Dmitri Medvedevin hiljattain esittämät kommentit Ukrainasta osoittavat, että Kremlissä uskotaan edelleen sen voittavan sodan ja ”tuhoavan” Ukrainan.
Venäjän propagandamedia, etunenässään uutistoimisto Tass, uutisoivat Medvedevin sanoneen, että Ukraina lakkaa olemasta vuoteen 2034 mennessä.
ISW:n mukaan kyseiset kommentit heikentävät voimakkaasti Venäjän yrityksiä vihjailla, että se olisi halukas neuvottelemaan rauhasta Ukrainaan. Kremlin ainoa tavoite on edelleen tuhota Ukraina täysin.
Lähde siinä nyt sitten neuvottelemaan rauhasta.
Ainoa vaihtoehto on tuhota venäjä!
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/0fd9e6ff-9ef1-45cf-8923-ee73963611c4
Vastaukset 117
Vanhimmat
Venäjällä oli 1939 180 miljoonaa asukasta ja Suomessa 3,7 miljoonaa. Tällaisellakin yhtälöllä Venäjä pystyi sodan tyrimään. Sama linja jatkuu.
Kolmen päivän sota se piti silloinkin oleman. Torvisoittokunta marssi ensimmäisenä. 🎷🎺📯
Mitä horiset, kerrohan kolmeen kertaan taas houreesi mitä ennenkin roskalehdistä imeskellyt olet - kannattaa lukea oikeita uutisia, jenkkien valhemedia hallitsee Suomessa.
Tännehän päästettiin vastoin kansan tahtoakin tuo hyökkäyssotaliittokin pesimään.
Kansan tahto ei ollut kourallinen vasemmistolaisia.
En lukenut lehdestä, vaan isoisä kertoi. Oli raatteentiellä vastaanottamassa sitä torvisoittokuntaa.
Kerro lisää isoisäsi toimista siellä?
Ei hän paljoa puhellut, mutta jokainen siellä joutui tappamaan.
<Kas aloittajalla on joku sairauskohtaus kun kirjoitti aivan sekopäistä - hoitoa vaatis. Meniköhän ottamaan noita käsivarsmyrkkyjä ottamahan, aina varmasti. Monen pää meni pahemminkin tutuilla sekaisin ja moni kuollut jo.
Sulla on joku pahanläntä kohtaus, oisko pää skannattava ettei tule vakavampaa houretta enää ulos. Mistä tuollaista horinaa hait itelles ja miksi toistat täysin arvotonta roskaasi???
Putin itse puhui 72 tunnin erikoisoperaaatiosta. Toki se valehteli, mutta niin se sanoi.
Missäpäin Lapuaa tämä selittely oli?
Se on varmaan patruunatehtaan sotahullu ja vihankiimainen natsimielinen.
Näitä fasistikannattajatyyppejä ei onneksi ole paljon näin pahasti seonneita. Ääntä niistä lähtee, mutta sekin valituksen puolella ja vihankiimaista.
Suomen ei pienenä maana kannata hirveästi silti lesoilla. Amerikka ja Venäjä tämän lopulta ratkaisee, millä spekseillä sota loppuu. Suomi voi keskittyä pullonkorkkeihin ja hiilidioksidin vähentämiseen. Ja voidaan tehdä vaikka linnunpönttöjä aikamme kuluksi.
Ei venäjä sitä ratkaise, koska se häviää sodan.
Eiköhän sodassa kaikki osapuolet ole jollain tapaa häviäjiä. Rauha tulee, jossain kohtaa, ja meillä pienellä maalla ei ole siinä mitään elvistelyn sijaa, sinulla varsinkaan ei ole mitään mandaattia määritellä häviäjiä ja voittajia. Se on jo nyt selvää että kukaan ei ole voittaja, on pelkkiä häviäjiä.
Monet nerkittävät valtiot ovat sitä mieltä että Venäjän ei anneta voittaa. Siinä suhteessa sinun mielipiteesi on turha.
Ei tietenkään, venäjä ei voita sotaa, eikä häviä. Se on se lopputulos mitä suurin osa maista on sanonut.
Trumppi valitaan pressaksi, ja rauha tulee sinne päivässä. Siitä voi päätellä, että venäjälle sallitaan vain osavoitto, ei koko voittoa. Silti venäjä on kärsinyt kovat tappiot, ja sen talous on ottanut osumaa niin paljon, että voidaan jo nyt sanoa, että tapahtuipa mitä tahansa, niin venäjä ei voita, eikä myöskään häviä. Lopputulos on jotain siltä väliltä, kuten myös ukrainan näkökulmasta.
Ukraina voittaa siinä mielessä, että se säilyy suurimmaksi osaksi. Häviöksi toki voidaan lukea aluemenetykset, joita ei voi enää (ilman ydinsotaa) saada takaisin.
Venäjä on jo voittanut - missähän tynnyrissä tämä lapsenmielinen on aikansa viettänytkään. Kannattaisi valistaa ja sivistää itseänsä.
Ei tuossa keneltäkään tarvinne kysellä mitään kun on jo voittanut alueet ja liittänyt se Venäjän federatioon kansan äänestyksen turvin.
Hullunkiihkoiset eivät paljon uskalla huudella kun mitään muuta ei natseistaTuu ko kuollehia...tai se päällystö - sehän se hullu väki on ja jenkit yllyttävät.
< Venäjä on jo voittanut alueet - mitä enää turhiksset horisoo typeriä spekulointeja.
ALOITTAJALLA ROSKALEHDEN LINKKI -ei sen vuoksi muuta sitten luettukaan kun tietää sen papukaijataudin, samaa tulee mitä alapäästä ennenkin.
Puolaa ravistelee skandaali, kun ukrainalainen Azov-natsi vieraili Auswitzin keskitysleirissä ylistäen Adolf Hitleriä ja pilkaten keskitysleirissä kuolleita, Länsi-Ukrainassa on käynnissä uusnatseille suunnattu armeijan värväyskampanja tarttua aseisiin Venäjää vastaan.
.... ja venäjä käyttää naisvankeja miinanpolkijoina.
Kun sinulle valkenee Ukrainan antautuminen ehdoitta, älä vaan tee itsaria sitten, valmistaudu ajoissa tähän sinulle rakkaan natsimaan tuhoon ja ota rauhoittavia ajoissa.
kukas lähtis venäjälle, siellä on henki löyhäs, on se käsittämätön kansa
Kommareita sinne lähti pilvin pimein 30-luvulla., sen jälkeen niistä ei ole kuulunut.
Sehän olisi Suomen PELASTUS jos Venäjä ottaisi tämän rapakuntoisen maan haltuunsa ja heittäsi hulttiot johdosta töihin ja roskalehdistön toimittajat Siperiaan huskeja hoitamaan.
..... ja kansa töihin 3 kopeekan tuntipalkalla. Vai ?
Lyhyt on fasistinPuhe aina ja mitäänsanomatonta valitusta kun ei onnistu, ei onnistu vaikkas puhut kuinka puolesta - auttaa vain jos menet paikan päälle eturintamaan niin pääset nauttimaan sankarin osasta etkä tarvitse kantaa huolta paluustasi, voit jäädä sinne muitten mukana.
Juurikin näin, pelastuisi Suomen kansa jenkkivallasta ja saisimme lopulta vapauden maahan.
Eihän se nyt vielä kovin paljon ole yli kolmesta päivästä? 🤔
Kolme vuotta tai kolme päivää, mitä niillä on eroa?
Roskislehdissä varmaan tehneet noita vitsejään uskovaisille, emme ole kuulleetkaan...emme liioin alennu noita lehtiä katsomaan...pitää sen verran olla itsekunnioitusta ettei kuseteta..ei ekalla eikä tokallakaan kerralla. Ei menty edes kusetuspiikkeihin - eikä menneet venäläisetkään jenkkien retkuun.
Mitä hoet täyttä sontaa - fassistilla ei kaikki yleensä ole kondiksessa kun hokee lyhyttä mitäänsanomatonta vuodesta toiseen - lintuinfulenssako se iski tai papukaijatauti.
Kovin säälittävää tuo jorina joutava.
Ryssiä ruisvainiossa on kiviristinkin alueella tallanneet hyvää viljaa ryssien
Miksi et sitten mene niittämään viljaa jos noin kovin kiinnostaa asia?
Reppu selkään ja turhat jorinat pois. Auta sielunveljiäsi äläkä vaan tarinoi turhia...aika kuluuu ja sankarin osasi on oleva meidän ilomme.
Eiks aloittajalla ole muuta kuin roskalehden linkkiä taas antaa - täyttä sontoohan tuo on mitä luet...eikä noita lue muut ko vanhukset tuolla kun katsoo ostajia.
Ei kukaan itseään kunnioittava enää alennu noihin aviiseihin.
Tilannekuvaa Ukrainasta, jossa mm. 59 prikaati haluaa antautua tai perääntyä ja heidän komentaja uhkasi tulla ja tappaa heidät kaikki jos tekevät tuon...nauhoitettu puhelu ym. etenemisestä suuressa maassa.
Oli pakko paeta venäläisten tuhottua heidän asemapaikkansa.
https://www.youtube.com/watch?v=3LWr7UOHGu4
Periaatteessa koko RYSSÄNMAA ON MOTISSA järettömyyttään
Elokuussa 1999 Vladimir Putinista tuli Venäjän pääministeri ja ensi töikseen hän kiinnitti huomiota Tšetšeniaan, jota vastaan Venäjä oli vuosina 1994-1997 sotinut huonolla menestyksellä. Venäjän asevoimien tehottomuus tuli kaikille selväksi.
https://www.verkkouutiset.fi/a/tallaisia-ovat-olleet-vladimir-putinin-sodat/
Halpaan ei mennä, noita roskaverkkolinkkejäs saat itse lueskella ja nauttia pilvilinnoista....meille on totuus parempi kuin usko ja kusetus.
Putleri ei tänne uskalla, tietää notta Pohjanmaalla saa lättyyn.
Se fasistikieli on perin sivistymätöntä ja tumpuloita on itse natsityypitkin, perin on primitiivistä kielenkäyttöä ikäänkuin olisi oppi kaatanut ojaan ja vanhemmat unohtaneet kasvatuksen alkeet.
ROSKALEHDET valehtelevat ei ole mitään sotaa vaan erikoisoperaatio joka sujuu suunnitellusti.
Jep Interventio onnistui hyvin ja nopeasti - natsitumpelojohto ei vaan jenkkien säestyksellä ja johdolla halunneet rauhaa joka olisi jo solmittu ja tehtiinhän ne paperit, mutta jenkit repi.
Eihän se tilanne ole hyvä jos vammautuneita sotilaita ja naisvankeja joudutaan laittamaan rintamalle mutta Venäjän taktiikkana on ollut että kun laitetaan hyökkäykseen enemmän väkeä ja 50-luvun panssareita mitä Ukrainalla on ammuksia niin aina pikkuisen eteenpäin mennään. Vuonna 2023 puolimiljoona palvelusikäistä venäläistä miestä haki vammaistukea valtiolta. Siitä saa vähän käsitystä millä hinnalla Venäjä sotii. Kohta koko miesväestö on joko vammautunut psyykkisesti tai ruumiillisesti tai alkoholisoitunut palveluskelvottomaksi.
Tykinruokaa toistaiseksi riittää mutta kuinka kauan?
tällä tyylein venäjä hävittää omiaan aina ja surutta kovalla kädellä
Juuri tuon vammaistuen takia venäjä on antanut määräyksen, että vaikeasti haavoittuneet on lopetettava paikalla. Siitä oli täällä video, kuinka kyllästyneen oloinen toveri teloittaa apua anelevan taistelutoverinsa edes kävelyään hiljentämättä. 😂
Se on kun pitää kaduilta ja kapakoista repiä ihmisiä kokemattomina lihamyllyyn eturintamalle kuolemaan ja vielä repiä elimiä jenkeille myytäväksi niin on se jumalattoman sairasta natsimenoa ukraianalaisilla.
Hahahhah...ILTALEHEN ROSKALINKKI ALOITTAJALLA - voi hele...i mitä roskaa joku saattaa totena ottaa uskontoonsa. EIKÖ LÖYÝ MITÄÄN LUOTETTAVVAA???
Ukrainan natsijoukot kärsivät mittavia tappioita jälleen....
https://www.youtube.com/shorts/jeYnDphf86Y
Jees, kyllä Tuupi on sentään sensuroimassa joskus omia mutt noi roskalehdet pistää täyttä kuraa ja sitten antaa toimittajilleen potkut kuten nähty kun ovat aikansa valheilla tienanneet tuolla Ukrainan jenkkialisteisessa maapalassa.
Mikähän kiihkoisia natsimielisiä muu maassa kiinnostaisi kun tuo on kuitenkin entistä Neuvostoliiton aluetta. Täytyy olla vain median ja roskalehdistön venäjävihaan kiihottaminen joka on uponnut herkkäuskoisiin tietämättömiiin ummikoihin.
https://www.youtube.com/shorts/sV_wK_fHjBs
Drooni putoaa natsipuolustukseen, kaksi neonatsia-armeijalaista kuolee kivääreineen.
Suomen kaikki mediat ovat valemedioita mitään sotaa ei edes ole Venäjällä on menossa maan sisäinen hengenpelastusoperaatio jossa suojellaan itä-venäjällä asuvia venäjänkielisiä kansalaisia ja annetaan heille oikeat Venäjän passit turvallista matkustamista varten.
venäjä tapattaa vain omiaan näissä hyökkäyksissä eri menetelmin
kaikki nurkkansa kahtellen
SE ON USA JOKA ALOITTI RAHOITUKSELLA JA NAAURAA NYT PARTAANSA RAHAKKAAT JENKIT.
OHO....nyt ei pystytä puolustamaan enää...tämä on tehokkuutta alalla ja taitoa tantereella...
https://www.youtube.com/watch?v=S93weyHgo1Y
Oho...aloittajalla roskisdyykkarin elkeet - linkkinä huuhaa mediaa taas !
Sehän kusetti jo plandemiassakin ja nyt joku retkahtanut uutelleen sammaan lammastenhoitolehtehen.
UKRAINAN TILANNE ON NYT KRIITTINEN ! ! ! !
https://www.youtube.com/watch?v=dQqep2u7hzE
Kylli-täti näytti piirtelevän ja kertovan satuja.
Ken onkaan Ku...täti?
Joku tuntee antiikin piirtäjiä, varmaan pappa joka ostelee iltapäivien roskalehtiäkin.
Aloittajalla onneton ROSKALEHDEN linkki apuna fasistimieliselle russofobian runtelemana...säälittää
Eikö osata etsiä luotettavaa tietoa mistään?? Säälittää nämä lampaat.
Eihän näit ostele ko vanhat papat tuolta marketeista, ei olla koskaan nähty muitten ostavan.
Tilaa sitten meille Pravda. Saadaan pyyhkiä putinin kuvalla per......s......mme !
Maksat vaan ensin meille käteisenä ruplina :-()
Käykö paapan sotasaaliina tuodut ruplat ?
Julmaa! Ryhmä venäläisiä sotilaita hyökkäsi ja löysi odottamattomia asioita vihollisensa linnoituksesta !
https://www.youtube.com/watch?v=qwDWFC9qcfo
Natsijohtohan on pakottanut terveetkin huumattuina rintamalle, sen vuoksi tumpeloivat kun päässä kokaa ja muuta kamaa....sitten vielä piikeillä pehmitetyt aivot ennakkotyönä jenkeiltä...Venäjä ei kansalleen antanut pistää lännen tappoppppiiikkejä.
Nyt tutkivat miten jenkkiarmeijalle on tullut kuolemia ja vammoja piikeistä, kannattaa lukea.
venäläisten touhut on uhtä tappamista oikeuksin, on se venäjä hirvee kansa
Untermenschen... 🦧
Venäläiset eivät kiduta eikä tapa kansalaisia kuten neonatsihylkiöt Ukrainan puolella vallassa.
Joo, venäläiset eivät päästä mitään natseja valtaan, riitti tuo 40-luvun kokemus!
“Vapautetusta Hersonin kaupungista löytyi lasten kidutuskammio“
https://www.hs.fi/maailma/art-2000009267898.html
Päästivät jo, Kremlissä asustaa suuri natsijoukko. Pienin ja ilkein valittu johtajaksi.
Ukrainassa taas on saanut repiä lasten elimiä jenkkilälle ja nyt kuolevilta sotilailta. Venäjä on saanut näitä laukkuja talteen - kai olet katsellut mitä olikaan näissä?
No et toki jos et muuta kuin roskalehtiä luet ja sieltä imua päähän.
Näin on näreet todellakin.
Näitä kidutussammioita ja kammioita oli jo alkuvaiheessa paljastettu kuten jenkkien läsnäolo, heitä oli poltettu ettei jäisi todisteita, mutta jäi kuitenkin, kai on tuttua jo`?
JENKKILÄ ON JOHTAJA - se johtaa Suomeakin ja Naton hyökkäyssotaliitto on pesimässä Suomessa - tulisiko Putin vapauttamaan Suomen ikeestä ja kurjuudesta missä me nyt elämme ja menemme syvemmälle suohon koko ajan.
Hinnat nousevat, kansan järki ja mielenhäiriöt vakavassa tilassa, lapsetkin kärsivät ja tappavat jo toisiaan saati tappelevat ja polttavat rakennuksia HILFE !
Unohtui lännen piikkihysteria jolla tuhottiin terveys ja kuolemia kansanmurhan verran jo...ja mm. dementiat ja verisuonisairaudet, syöpäkin lisääntyy vaan.
Venäjällä ok ja veri puhdasta - eivät ottaneetkaan lännen kusetusta - helv..n fiksu tuo Putin.
Hulppeita pommeja !
https://www.youtube.com/watch?v=KKtYO6P5q0Q
Sloboja kaatunut yli 20 tuhatta äijää Harkovan hyökkäyksissä.
Juu ukrainalaisia on viikon sisällä ei 20 mutta lähes 14 tuhatta menehtynyt - sulla hiukka ylimitoitettu tarina ...tuota ei ole vahvistettu.
ROSKALEHDEN linkki alaoittajalla - voi hyvänen aika, onko noin alamaissa tietopuoli.
VENÄJÄ TOIMII TEHOKKAASTI ISKANDER OHJUSTEN MYÖTÄVAIKUTUKSELLA:
ISKANDER-iskut ovat tuhonneet taas natsiasevarastoja tosi tehokkaasti.
Voit katsoa venäläisten menestysiskujen tehokkuutta ja massiivisuutta:
https://www.youtube.com/watch?v=2MK7O60P4Nw
Näytti menneen taas se 2000 natsiaperpäivä tahtiin tuokin videon raportin mukaan.
Eikös kannattaisi jo lopettaa ja antautua venäläisille ja alkaa maksamaan sotakorvauksia.
Siinä taitaa vaan moni muukin maa päästä maksamaan joka osallistui tukemaan.
Venäjä on jo äänestetty häviäjäksi. Kaikki sivistysmaat ovat luvanneet auttaa Ukrainaa niin kauan kuin se tarvitsee venäjän voittamiseen.
Oliko seinänaapurikin äänestämässä ryyppyporukassa, hihhhihihi...voi helekuti vieköön kun on seko seko sellaista liikkeellä kuten tuota humpuukiplandemiaakin ja tuli valtaisasti sitä sairautta ja kuolemata.
Venäjä julkaisi videon Iskander-ohjuksesta, joka tuhosi SU-27:n Mirgorodin lentotukikohdassa...
https://www.youtube.com/watch?v=kPWGPbmZ6Lc
Tosi kuin vesi.
Yhtä tuhottua konetta kohti on sata tuhottua koulua ja sairaalaa.
Aikamoisen massiivinen tämä tapahtuma....
https://www.youtube.com/shorts/ukcurnE8pzE
Venäjälle tulossa valtavat tappiot.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b79be1a8-fccf-4aef-843a-94b60da7ad3e
Roskalehdessähän on aina ihan rapakunnossa voittanut maa - kumma kun pappa vielä uskoo satulehtiin eikä hae faktaa ja totuutta - uskonto on meille vieras...emme lue noita aviiseja.
Venäjä on sota kansa ja hysteeristä sellaista
Kaikki konsertitkin näillä ylistävät voittoa ja tappamista
KAIKKI NÄITTEN TOIMINTA ON VOITON YLISTYSTÄ
- jokaisen pitää vähäsen vilkaista mikä on venäjä ja sen tuhoisuus oikealle elämälle
VENÄJÄ ON MALTILLINEN JA 8 VUOTTA ODOTTI.
TAITAA OLLA ITSE KIRJOITTAJA HYSTEERISESSÄ TILASSA KUN EI OLE MISTÄ HURRATA...pelkkää etenemistä kohti Harkovaa ja Kieviä.
Kremlissä on natsien päämaja.
On siellä sieltä SIRPPIÄ JA VASARAA KÄUTETTY KOKOAJAN IHMISTEN LIKVIDDOINTEIHIN ja massoitain
Älä solvaa natseja vertaamalla heitä venäläisiin ali-ihmisiin! Saksa on aina ollut hyvin kehittynyt teollisuusvaltio ja Venäjällä on vieläkin käytössä nahkasaranat vähänkään sivummalla Moskovasta, jonne on varastettu jättiläisvaltion kaikki kansallisvarallisuus.
Natsit olivat aikanaan SUOMENKIN PELASTUS VENÄJÄN HIRMUTEOILTA
Tarkoitat sitä kun Erkonsuku halusi sodan ja menetimme valtavasti ihmisiä turhaan kun olisimme voineet sopiva vuokramaasta ja saaneet sitten tuplana takaisin - ei kelvannut vaan mieluummin suomalinen johto haki sodan - kuten nytkin jenkkien nytkyttämänä taitaa tulla kun US haluaa sitä ehdottomasti. Täällähän on jo hyökkäyssotaliitto tuhoamassa maata.
Venäjä ei vuokraa koskaan lisämaata vaan aina yrittää väkivalloin maahan.
Ei putin päästä maahansa neonatseja muuta kuin antautuneita vankiloihin.
Näitä on n. 7000 vankiloissa - ei vankilat ole mitään päämajoja - sulla heittää pahasti - oisko tulut otettua auttavia käsivarsivetoja useampikin viime vuosina - eikai sitä yhteen uskova lopeta kuin ei huumeittenkäyttäjäkään lopeta kun on alkuun päästy.
Natsienvuoksi kymmeniä tuhansia menetti henkensä suomalaisistakin ja maat meni.
Sopimalla olisi saatu tuplamaat mutta sotakiima oli suomalaisella johdolla.
Juuri nuin se män. Ois rauha ollut parempi ja Karjala olisi kasvanut kokoakin.
Älä puhu lööperiä ....Venäjä myi jenkeille Alaskankin mitättömään muodolliseen alihintaan.
Kaikki teitä natsimielisiltä unhottuukin...eikä ainut myyty maapala.
Hah! Venäjä ilmoitti tuhonneensa Ukrainan hävittäjän, mutta todellisuudessa se tuhlasi miljoonien ohjuksen pahviseen valekoneeseen!
Hyvin pahviset palaa satoja metrejä korkeina liekkimerinä hihiihhiih
https://www.youtube.com/watch?v=cKgp3qIOiKw
Helppo kuvata tuollaisia, kun Ukraina on posauttanut lukemattoman määrän venäläisiä polttoainevarastoja.
Hyvin räjähtelee tulipalloina pahviset lennokit ...on joillain sitten mielikuvitus ja huvitus - voiäiti!
Aloittajalla on hyytynyt pään järki ja oisko noi käsivarsivedot avustavana kun tuo viha on tullut JA ROSKALEHDEN LINKKI se rehottaa lopussa.
Ei kyllä luettu ko otsikko ja viimeinen tuo avuttoman ihmisen apukeino - roskalehti.
Pravda sinunkin saunan pesääsi.
Venäläiset droonit valtaavat alaa, saavuttaneet Kiovan länsipuolen räjäyttäen infrastruktuuria Zhytomyrissa...VALTAISA LIEKKIMERI ...asearsenaali tuhoutuu natsijoukoilta...
https://www.youtube.com/watch?v=cKgp3qIOiKw
Hyvin palaakin näköjään, on taas pelastettu monen henki kun tuhotaan sotakalustoa natsiraakalaisten hallusta.
Venäjän viinahöyryinen erikoisjoukko siinä vain leimahti liekkeihin, ei kannata mennä miinakentälle, buahahahah haa !
TAITAA ALOITTAJA ITSE OLLA VARSINAINEN SELITTELIJÄ JA VIELÄ ROSKALEHDEN LINKKIÄ YRITTÄÄ SYÖTTÄÄ MEILLE - hahahah...ei onnistu muuten.
Vain vanhojen pappojen uskonnollinen roska-aviisi tuo on.
VENÄJÄ TUHOSI RAUTATIIEASEMAN JA S300PS - PITKÄN KANTAMAN OHJUSASEMAN:
https://www.youtube.com/watch?v=S93weyHgo1Y
Se on tosi tehokasta toimintaa ja tuntuu vain paranevan sitä myötä kuin nuo natsijoukkiot vähenee eikä lännen väki uskalla auttaa, Täälläkin kirjoittevat ja huutelevat mutteivat mene auttamaan jos kerran eivät pärjää. Kyllä ukrainalaiset on helisemässä ja jopa saarrettuina isolla alalla nyt ja onkin paha kokemus heille jos eivät antaudu suosiolla.
Tuolla tahdilla Kiovan valtaamiseen menee 300 vuotta, kolmen päivän sijaan. Hahahaha haaha hah hah !
Venäjän joukot etenevät Ukrainan etulinjaa pitkin; "Burn Secret" -varasto Donetskissa....
https://www.youtube.com/watch?v=m3KvAgbShMQ
pinonpolttajat täällä jakaa videoita
Venäläisen aseyhtiön johtaja yritti tehdä polttoitsemurhan Punaisella torilla
74-vuotias mies valeli itsensä syttyvällä nesteellä Moskovan Punaisella torilla ja sytytti itsensä tuleen, kertoo BBC:n venäjänkielinen palvelu.
Välikohtaus tapahtui perjantaina Leninin mausoleumin edustalla.
Paikalla olleet poliisit saivat nopeasti liekit sammumaan. Miehen palovammat eivät olleet hengenvaarallisia ja häntä kuulusteltiin tapahtumaan jälkeen.
Venäläisten tiedotusvälineiden mukaan kyseessä oli Vladimir Arsenjev, aseita ja sotatarvikkeita valmistavan Volna-tutkimusinstituutin johtaja.
Arsenjev oli ajautunut instituutissa ongelmiin.
Arsenjevin väitettiin viivyttelevän tuotantoa, ja häntä vastaan oli nostettu syyte vahingon aiheuttamisesta Venäjän puolustusministeriölle. 😳
Putin keskittyy nyt mummoihin ja paappoihin, helppoja eliminoida.
Kai se hivelee sairasta itsetuntoa kun mummosta saadaan henki lähtemään.