https://www.hs.fi/talous/art-2000010572094.html
Tämä on sitä Kokoomuslaista talousosaamista kun saadaan maan arvostus tuhottua.
Tämä on sitä Kokoomuslaista talousosaamista kun saadaan maan arvostus tuhottua.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Lisää vain samanlaisia juttuja, saadaan tämä valheellinen "maailman onnellisin maa" valhe maanpinnalle.
Totuus Suomen maineesta tulee vähitellen esiin valheen keskeltä.
Pelkkä konkurssikypsä maa tämä on, ei mitään muuta.
Tuollaiset tutkimukset voi jättää omaan arvoonsa. Rippuu, keneltä kysytään ja mitä kysytään. Jos jonkun mielestä jossain arabimaassa on ihmisarvokysymykset ja luonto ja yhteiskunnan vastaanottavuus paremmalla tolalla kuin suomessa niin se olkoon heidän päänsärkynsä.
Suomi vastaan USA 80-luvulla. Amerikkalaisten mielestä Suomessa oli karamellitkin ja keksit menneet aivan liian pitkälle. Marianne-karkissakin on muotokuvio siinä päällä ja Domino-keksikin on ihan liian hienosti kuvioitu. Jos amerikkalainen olisi päässyt johtamaan karkkitehtaita, niin lakritsin pituus olisi ollut 50 metriä. Se pistää ajattelemaan sitä, että suomalaisessa työelämässä on säätäminen mennyt ihan liian pitkälle, kun karamellin pintaankin tehdään desingia.
Sellainen liian huolellisesti suunniteltu tuotekehitystyö on mennyt liian pitkälle. Metrilaku on keksitty silloin 80-luvulla. Nyt on metrilakua taas myynnissä kesämarkkinoilla. Kaikille, jotka kannattavat tällaista Suomeen kohdistuvaa kritiikkia. Marianne-karkkeja ja Domino-keksejä myydään Citymarketissa.
Tämä maa on jäänyt kelkasta jo kohta asiassa kuin asiassa, jäykkä ja joustamaton yhteiskunta ja verottaja.
Ei tämä maa enää tästä nouse.
Punavihreät ovat kieltäneet, että eskimojäätelöä ja kaurahutsale- suomi neitoa ja geisha- tyttöä ei saa olla enää tuotteiden päällyspapereissa. Ei saa mainostaa noita kivoja asioita, vaan päällyksistä pitää tehdä tylsiä ja mauttomia. Tylsä ja mauton koko punavihreä politiikka, kieltää kaiken hyvän ja suosii kaikkea huonoa.
Punavihreä politiikka on latistanut Suomen, kun kieltää suomalaisilta kaiken yrittämisen ja metsätkin haluaa tuhota tautisienillä ja tuhoeliöillä. Punavihreiden mielestä Suomi ja suomalaiset pitää passivoittaa ja köyhdyttää kehitysmaiden tasolle, jotta sitten eivät ole paremmissa olosuhteissa kuin köyhien maiden ihmiset. Itse kyllä punavihreät politiikot nauttivat supereduistaan, mistään etuuksista eivät tingi ja luontoakin kuluttavat super- vauhdilla.
Suomi on kyllä tuossa listassa vauraimpien maiden joukossa eikä köyhien maiden joukossa. Luitko edes listaa vai vain pääotsikon?
Ihme, että parhaimmiston joukossa olevat maat ovat heikon palkkatason ja köyhiä maita, kun taas huonojen joukossa on hyvän elintason maita kuten Norja, Saksa ja USA. Mieluimmin niiden joukossa kuin heikosti pärjäävien maiden joukossa, jossa Suomi tavallisesti on, eli ilmeisesti on ollut Marinin hallituksen aikana. Suomi pyrkiikin aina punavihreiden tavoitemallilla huonoimpien joukkoon, koska punavihreiden mielestä Suomi ja suomalaiset eivät saa pärjätä missään, sen pitää toimia vain kaiken maailman kaatopaikkana, jonne kaikki paha ja huono voi kaataa.
Aika outo juttu. Vauraimmat maat ovat huonojen joukossa ja köyhät maat parhaimpien joukossa. Miltähän kantilta mittauksia on oikein tehty. Esim. parhaimpien Meksikossa virta on kyllä Amerikkaan, hakevat sieltä parempaa toimeentuloa.