Venäjällä sosiaalisessa mediassa on kiertänyt heinäkuun aikana video, jossa sotilas teloittaa empimättä lennokki-iskussa haavoittuneen taistelutoverinsa.
Venäjän media on yrittänyt valehdella asiasta, mutta videon tarkempi analyysi ja tapahtumapaikan paikallistaminen kuitenkin vahvistavat Radio Free Europen mukaan, että videolla näkyvät sotilaat ovat venäläisiä.
Mutta ei yllätä tämäkään, barbaarit on barbaareja.
Venäjän media on yrittänyt valehdella asiasta, mutta videon tarkempi analyysi ja tapahtumapaikan paikallistaminen kuitenkin vahvistavat Radio Free Europen mukaan, että videolla näkyvät sotilaat ovat venäläisiä.
Mutta ei yllätä tämäkään, barbaarit on barbaareja.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Videolla näkyy kun se itse ammuttava pyytää ja käskee ampumaan päähän haavoituttuaan.
Juu ja yksi ampui itsensä videolla haavoituttuaan, yksi nirhasi kaulaansa puukolla poikki.
Vaikka käskisi, niin sellaista ei tehdä.
Menihän ne sinnekin sotimaan, kun käskettiin.
Olisiko pitänyt jättää kitumaan vartiksi? varmaa kuolemaa odottamaan.
Asetoverit ei ammu toisiaan, paitsi ryzzät.
Venäläiset haavoittuneet pyytävät saada kuolemanluodin, koska siellä kohdellaan niin huonosti haavoittuneita sotilaita. Heistä ei välitetä, vaan jätetään haavoittuneina kuolemaan, siksi pyytävät kuolettavan laukauksen!
Sivistymättömyys näkyy tuossakin tavassa kohdella aseveljiään ja päälliköiden vastuuttomuus tulee tuossa todella ilmi. Sotamies ei heille mitään merkitse, joutaa kuolla, jos ei ole onnistunut pitämään itseään sotakuntoisena!!
Raakaa touhua!!
Noin ne barbaarit toimii.
Ai? No kerropa miksi ei.
Sota on raakaa, sinäkin ampuisit tai pyytäisit ampumaan. Se on varma.
Kaikki, ketkä lähtee (pakosti) sotimaan, on barbaareja. Pääbarbaarit istuu turvassa.
Olipa ullatus.
Venäjä on moraaliton natsihylkiövaltio! Miksi kansa hyväksyy natsin diktaattorikseen? Miksei kansa tule miljoonittain kaduille tekemään lopun Kremlin natsismista?
Tuhota sen sais.
Se kansa on nujerrettu hiljaiseksi!! Putinia ei uskalleta vastustaa julkisesti, mutta kyllä sielläkin maanalainen vastarinta toimii, niin olen kuullut. Ainakin naapurimaissa, missä on Venäjältä paenneita ihmisiä!!
100%.
Venäjän sairaalat ovat jo täpötäynnä haavoittuneita sotilaita, joita on virrannut rintamalta tuhansittain. Enempää ei enää mahdu. Lisäksi haavoittuneille pitää maksaa korvauksia joihin ei ole enää varaa, mutta "kadonneesta" ei tarvitse maksaa mitään.
Ja hoito on varmasti surkeaa.
Kaikki ei edes saa hoitoa.
Joissakin maissa eutanasia on hyväksytty, koska hyvin moni on sitä mieltä, että jos ihminen tekee kuolemaa ja kituu, on armokuolema parempi kuin kituminen.
Ennemmin kuin ruumistaan, heidän pitäisi pelastaa sielunsa. Mutta hyväksyn armosta surmaamisen.
Kyseessä on sotilaan suorittama eutanasia vakavasti haavoittuneelle. Elämän ylläpitämiseen tarvitaan lääkäreitä, mutta elämän lopettaminen kuuluu muille viranomaisille.
Ja sinä reppanako luulet, että sodissa noudatetaan lakia? Se on tapa tai tule tapetuksi. Raakutta, julmutta, kauheutta...
Olet niin sairaan naiivi, että eikö sulla ole ketään iäkästä sukulaista, joka on ollut sodassa tai lapsi sodan aikana? Voisit kysellä.
Entä eutanasia?
Eikö sitä ole sotatilan aikaan?
EUtanasia on eurooppalaisilla ja muilla sivistyneillä.
RUStanasia venäläisille
Eli Suomi ei ole sivistynyt, eikä ne, missä sitä ei saa tehdä?
"Nykyään eutanasia on sallittu Euroopassa Hollannissa, Luxemburgissa ja Belgiassa. Sveitsissä avustettu itsemurha on laillista, ja monet Euroopan maat sallivat passiivisen eutanasian, eli hoitojen lopettamisen tietyissä tilanteissa. Sveitsistä on tullut myös maa, jonne matkustetaan kuolemaan muualta maailmasta."
Ymmärrän myös sen, jos lapsi surmataan siinä tapauksessa, että synnytys tai raskaus vaarantaa äidin hengen, tai lapsi on C luokkaa.
Missä vaiheessa lapsi saa sielun? En tiedä, mutta jonkinlainen muistikuva on. Kun olin kohdussa, sieluni näki taivaan avoinna. Oli 2 valkeisiin vaatteisiin pukeutunutta miestä, jotka istuivat lähekkäin tuolit käännettynä toisiaan kohden ja puhuivat, ja heidän lähellään oli enkeli osallistumassa keskusteluun.
Tämä muistukuva on säilynyt jo varhaisuudesta asti.
Lapsi on synnitön, ja pahimmillaan "oikeauskoiset" lahkolaiset ajaa lapset syntiin, kuten lukevat "ei terveet tarvitse parannusta, vaan sairaat", ja "tulin kutsumaan syntisiä".
Näin ollen he toteavat, että synnittömät ja terveet eivät pääse taivaaseen, mikä on paholaisen mieleen. Nyt "mukama ateisti", tarkkana, ja menehän nyt julistamaan heti tämä ateismi-, ja kristillisten palstalle! Kai olet oikeaoppinen ja uskot, että ateismi on määrätty pyhässä kirjassasi, kuten on kirjoitettu, vastustamaan teistisiä uskontoja?
Onhan noista sovittu jo etukäteen.
Ei voi pettää tositilanteessa.
Kävit kysymässä? Siksikö muutit Suomeen?
Yllättävän inhimillistähän tuo on ampua kärsivä kaveri. Haavoittuneiden hoito ei mahda olla hääviä. Olisko ollut vielä samaa heimoa, pakotettuna siellä.
Odotan samaa siviileille ym., joiden joukossa on kelvotonta ainesta niin, että A luokka saa tilaa ja mahdollisuutta elää.
Hitto kun ton saisi vielä mustiin raameihin...
Mitäpä sitä jättämään yhteiskunnan riesaksi joku vaikeasti vammautunut rikollinen? Jos sotilas ei pysty enää sotimaan, on hän tehnyt tehtävänsä ja peli vihelletään silloin hänen osaltaan poikki.
Mutta et suostuisi itse siihen?
Kun amerikkalaisissa elokuvissa noin toimii amerikkalainen sotilas, ymmärretään se hienosi inhimilliseksi teoksi päästää ystävä pois kitumasta. Kun saman tekee venäläinen sotilas, näkee venäjävihaan aivopesty vähä-älyinen suomalainen saman asian julmuutena ja epäinhimillisyytenä.
Valinta... jäädä haavoittuneena ukrojen vangiksi tai pyytää kaveria päästämään kärsimyksistä.
Toista se on, kun sotiminen on yhtä husaamista, että ammutaan omiaankin "vihollisina", kuten mm. tässä videossa ukrainailaiset tappaa toisiaan https://tinyurl.com/mw5jz65n
Metkaa, että siellä oli joku kuvaamassa 🤔Onkohan niin, että aina kun 2 sotilasta samassa paikassa niin kolmas on kuvaamassa heitä.
Aina on kuvattu. Jopa sillon 80v sitten, pidetty päiväkirjaa... No nyt siellä on median edustajat kuin korppikotkat raadoilla. Ihan kirjaimellisesti.
Kyllä kai tuo hyökkäyssodisa on välttämätöntä että haavoittuneet ammutaan. Ei siinä millään riittäisi äijät mikäli aina kun joku haavottuu pahasti märättäs kaksi taistelijaa kantamaan sitä turvaan.
Puolustussodassa on tietysti ensiapu paikat ja kuljetukset haavottuneille suunniteltu jo etukäteen.
Et kovin paljoa ajattele. Jäisitkö mielelläsi viholliselle vangiksi näinä aikoina? Ja vielä lännessä?
Kaikesta päätellen taistelutoveri pyysi armonlaukausta. En ihmettele, jos pelkona on, että jäisi lännen puolella toimivan vangiksi, ja amerikkalaisten käsiin. Ne tekee asioita "oikeuden" puolesta, ei pelastaakseen valkoista rotua häviämästä.
Te tajuatte vasta kun näette sodassa tai jo ennen sitä, mitä Suomeen on otettu. "Ei näistä Suomen lampaista ole siihen..."
Ja Mannerheim sanoi: "Te Isaskarin pojat...", joka viittaa Israeliin. Eräiden mukaan about 80% suomalaisista on Israelin heimojen jälkeläisiä. Ja oliko Israelilaiset Jumalalle... mitä? Ja kuka vastustaa Jumalaa?
Mitä Jeesus sanoi? Joka ei ole kanssani, on minua vastaan, ja joka ei kanssani kokoa, se hajottaa. Minä haluaisin koota, mutta tämä kansa istuu mielummin, ja katselee ikkunasta ulos. Tai mielummin tutkii nettiä tuntematta itseään ja eivät opiskele saadakseen tietoa niistä syistä, jotka määräävät kiinnostuksen kohteet, ohjatakseen suuntautumisensa oikein.
Se on poika sotaa. Katteles poika Tuntematon Sotilas -elokuva.
Laita nyt linkki, että Persut ottaisivat oppia.