Valtion velan hoitoon on olemassa yksinkertainen ratkaisu.
Tehdään niin kuin Ukraina. Jätetään ne yksinkertaisesti maksamatta
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/c12d1fa4-23e6-4b06-8d26-e4cfc766e0f5?ref=ampparit:3537&_gl=1*1e2wmr8*_ga*MTI3NDc2NTYyMS4xNTk2NTYwODgz*_ga_3L539PMN3X*MTcyMTU1OTkyMy4xMDEyLjEuMTcyMTU2MDUyOS4wLjAuMA..
Tehdään niin kuin Ukraina. Jätetään ne yksinkertaisesti maksamatta
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/c12d1fa4-23e6-4b06-8d26-e4cfc766e0f5?ref=ampparit:3537&_gl=1*1e2wmr8*_ga*MTI3NDc2NTYyMS4xNTk2NTYwODgz*_ga_3L539PMN3X*MTcyMTU1OTkyMy4xMDEyLjEuMTcyMTU2MDUyOS4wLjAuMA..
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ukraina tarvitsee kovasti rahaa, koska Venäjä-niminen diktatuuri hyökkäsi sen kimppuun ilman perusteita.
Jos joku hyökkää perustellusti, ei hyökkäyksen kohde tarvitse rahaa? On sinulla jutut.
Miksi kommentoit joka paikkaan kun kerran mitään järjellistä sanottavaa ei riitä.
Kts. ed. tekstini.
Nurkassa jälleen 😄
On kaiken kaikkiaan hyvä, että saat onnistumisen elämyksiä. Ne tulevat epäilemättä sinun kohdallasi tarpeeseen.
Turha selitellä. Sinä nyt et vain pysty keskusteluun. Sen on nähty monta monituista kertaa. Koita jaksaa, ehkä joskus ja jossakin onnistut.
Jatka nyt rauhassa. Kommentoin, jos siihen on aihetta.
Venäjä meni interventiollaan pelastamaan natsijohtoisen raakalaismaan jossa omiakin ampuvat selkään jos ei maistu ideologia ja käden nosto.
Venäjä meni tosiaan lopettamaan 2014 alkaneen USAn rahoittaman kansankiihotuksen kapinaan ja tappamaan omaa kansaa jenkkien tarkoitusperillä. Kiito Putinille, että nyt on paljastettukin paljon järkyttävää mitä tuolla harrastetaan....lasten hyväksikäyttöä, myyntiä, elimien myyntiä, nesteiden valuttamista lääketeollisuudelle, bioasetehtaita kymmeniä löytynyt, myrkkyjen valmistusta sotaa varten laittomalla kielletyllä toiminnalla, kiduttamista vaikka tolppiin sidottuina puolialasti halventaen, hakaten...varastelua, raiskaamista, kiduttamista erilaisilla raaoilla tavoilla, ihmiskilpiä käyttäen..jne..vieläkö lisää?
Vanharyssy naamoillaan. menisit jo nukkumaan.
Onhan tuo parodiaa?
Juurikin just noin. Noi natsikiihkoiset vihaan repsahtaneet eivät kykene keskustelemaan kun tietokin on yksipuolista eivätkä yleensä osaa kuin suomenkieltä.
Heiltä tulee muutama sana joilla yrittävät täyttää palstan jotta se suljettaisiin kun heitä ottaa sen verran koteloon venäläisten hyvä teko ja maan pelastaminen.
Tuskin edes nämä kykenemättömät keskusteluun edes tiesivät missä tuollainen entinen Neuvostoliiton alue onkaan edes ja mitä siellä sitten taas edes tapahtunut vaikka vuonna 2014.
🤣🤣🤣
Anonyymi
2024-07-21 14:50:16
Turha selitellä. Sinä nyt et vain pysty keskusteluun. Sen on nähty monta monituista kertaa. Koita jaksaa, ehkä joskus ja jossakin onnistut.
---------------
Ano-nyymit jaksaa stalkata kirjautuneita.
Kyllä sieltä kohdennettua järjetöntä älä'mölöä tulee.
Kts. edellinen tekstini.
Millainen idiootti tekee tuollaisen avauksen? Toivottavasti puhuu noin myös julkisesti ihmisten läsnä ollessa ja silloin saa varmasti vähintään nenänsä kipeäksi.
Tottakai puhun
… kyllä sivistysvaltiossa saa mielipiteensä ja näkökantansa esittää.
Teille Putin faneille kaikkiin ei miellyttäviin mielipiteisiin on perinteinen ikkunasta tiputtaminen tms.
Venäjän hyökkäyksen alkuaikoina kovasti puhuttiin että venäjällä jää velat maksamatta ja se julistetaan maksukyvyttömäksi, ei ole sen jälkeen siitä asiasta kuulunut, miten lie käynyt?
Ei ollut mitään vaikutusta..eikä edes ollut maksukyvytön vaan oli rstynyt maksamasta koska pakotteet.
well...ei hyökänny sehä ol interventsuuni pittää ymmärtää mit siel tapahtu
Varastaneet Venäjältä varoja ja omaisuutta laittomasti, pääomien korkoja varastelleet ja antaneet UkrainanNatsihallinnolle.
Silti Venäjä on parantanut varallsuuttaan. Se on se kun muut maat kupanneet puoli-ilmaiseksi kaikkea - nyt on Suomiknkusessa, kun päättäjät vätyksiä alistuvia ja saamattomia. Kansassa on tätä passiivista alistujaa ja samoja äänestävät vanhat dementikot.
Suomihan on napaan asti veloissa todella.
Silti on riittänyt miljardeja antaa Ukrainalle ja Sannahan antoi Italiallekin jo aiemmin kun kassatytön matikka on retuperällä. Karkasi Suomesta kun kansa taisi alkaa sylkeä verta hänet nähdessään kadulla.
Sannahan kävi nuolemassa sitä Zelenskyytäkin, imu päällä lääppi, että hävetti katsella.
Yksi hyvä kuitenkin sanottavana Zelenskyistä, että hän olisi hyväksynyt jo rauhanpaperitkin, mutta USA repi ne ja pakotti jatkamaan omien teurastusta, jota Zele tuskin sisimmässään halusi, mutta pakottaen tekee nyt työtänsä ettei henki mene, vaikka pari kertaa jo yrittäneet.
Persu taas veti Sannankin tähän asiaan. Et edes vieläkään tajua, ettei antanut senttiäkään mihinkään.
Se oli koko EU:n projetki, johon kaikki maat antoivat osuutensa. Myös se vtun Italia. Hitto mikä pelle olet!
Anonyymi
2024-07-21 15:12:13
Persu taas veti Sannankin tähän asiaan. Et edes vieläkään tajua, ettei antanut senttiäkään mihinkää.
---------------
Niinpä mutta tarviiko nuita persusvinetyksiä edes lukea.
Eihän niissä ole siis järjen häivää.
Elävät vuotta 1918 ja Marin on kaiken pahan alku ja juuri.
Öyh öyh ulvoo natsiputinistibotti. Hyvät on deliriumit itärajan takana.
Tuosta fassistille sitten mieltä rauhoittavaa viteoo kun se ent. NLiiton alue on niin pop jostain syystä nyt...ei kai vihakiihotus pinnalla ja epätoivo:
https://www.youtube.com/watch?v=bsn8Oag49Lw
Koeta nyt jo ymmärtää, että sanomasi ei mene perille. Suomalaiset eivät ala jankutuksestasi huolimatta fanittaa Putinia. Työsi on turhaa.
Suomi ei ole velkainen maa.
Taitaa olla jos oikein muistamme, että 70.000 euroa per jokainen asukas velkaa sis. myös lapset HUOM!
Tuon voi tarkistaa joku.
Jenkeillä tuo velka on vielä mielettömämpi ja kasvaa joka sekunti hulppeasti lissää vaikka painavat hullun lailla jo vuosikausia lisää arvottomammaksi menevää dollaria.
Kannatta huomata, että 98 ruplaa sai dollarilla vielä joku aika sitten mutta nyt enää 92 eli Ruplan arvo on noussut huimasti ja dollari menöö jyrkkää alamäkeä ja pankkeja mennyt nurin.
Tämä tieto on jenkeiltä itseltään, kun vielä asuntojen arvo laskee ja ruoka kallistuu - mutta näin myös Suomessa jos pizzastakin pyydetään jo kolmattakymmentä euroa huh huh.
Et muista oikein,
Valtionvelka oli kesäkuun lopussa 165,97 miljardia euroa.
Asukasta kohden velkaa oli 29464 euroa.
Jokainen voi itse selvittää Ruplan arvon kehittymisen. Mitään hirvittävän dramaattista ei ole tapahtunut.
Jenkkilässä tapahtuu koko ajan kaikenlaista.
Pizzaa saa monilla eri hinnoilla maassamme. Jokainen voi tarkistaa nekin hinnat itse vaikka netistä.
Pitäisi saada sellaista lainaa että ei tarvi maksaa takaisin ja sitten vielä lainan antaja varastaisi korotkin jostain.
Ottakaamme mallia Venäjästä. Varastetaan kaikki yritykset jotka sijaitsevat maaperällämme.
Kukaan ei varmasti tee mitään ........
hah- haa.
Suomen kannattais muuttaa Espanjaan, jätetään velkojat nuolemaan näppejään, kjäh kjäh...
Hmm... "tekninen maksukyvyttömyys" hmm. "sijoittajia kehoitetaan hyväksymään suurempia velka-tappioita " hmm
SOUNDS BAD BISNES !
T. haans.sea
PS. muistakaa, että impperialisti itsekkin on fiskaalisessa konkurssissa !
t. haans.sea
Ei muuta kuin Stubbi maailmalle kerjäämään Zelen malliin. Eiköhän sitä Suomellekin avustuksia annettaisiin kun tunnudtettsidiin että Suomi on konkurssin partaalla Putinin takia.