Jos Puola (tai oikeastaan Jozef Pilsudski) onnistui peittoamaan Neuvostoliiton rohkealla ja radikaalilla peliliikkellä, joka Veikselin Ihmeenä tunnetaan, vuonna 1920, olisiko Puola voinut menetellä ennakoivammin samanlaisella tavalla natsi-Saksan suhteen jo vuonna 1933?
Tai pitäisikö muotoilla näin: Miksi hemmetissä EI olisi voinut?
Olisiko Puola voinut toistaa Veikselin Ihmeen ennakoivalla invaasiolla natsi-Saksaan v. 1933?
6
380
Vastaukset
- Anonyymi
Veikselin ihme johtui Stalinin mokasta. Totta kai Puola olisi voinut napata Saksan, jolla ei ollut armeijaa. Onneksi Ranska vatsusti ajatusta
- Anonyymi
Laitapa tukea väitteelleesi, että "Veikselin Ihme" johtui nimenomaan Stalinin mokasta eikä Pilsudskin onnistuneesta strategiasta tai siitä, että "Musta Paroni" Piotr Vrangel olisi sitonut puna-armeijan joukkoja sopivasti.
Haluaisin todella tietää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laitapa tukea väitteelleesi, että "Veikselin Ihme" johtui nimenomaan Stalinin mokasta eikä Pilsudskin onnistuneesta strategiasta tai siitä, että "Musta Paroni" Piotr Vrangel olisi sitonut puna-armeijan joukkoja sopivasti.
Haluaisin todella tietää.No jos ei tuota tiedä, niin on todella tietämätön
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No jos ei tuota tiedä, niin on todella tietämätön
Eli et osaa tukea väitettäsi.
- Anonyymi
Niitä todisteita odotellaan edelleenkin.
- Anonyymi
Kyseessä on kuitenkin kaksi erilaista tilannetta. Puola ei ollut virallisesti sodassa Saksan kanssa v. 1933, vaikka Hitler tiedettiinkin huonoksi uutiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 922039
- 581213
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2261098Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/971095- 101036
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos64971IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56929Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.87895Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175888Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸42820