Miksi Ilmatieteenlaitos valehtelee

Sopimus Usan kanssa toi oudot lentokoneen "tiivistymisvanat" taivaalle. Ja aina sopivasti auringon eteen, tehden siitä valkoisen ledpallon, jonka ympärillä on näyttäviä haloja, joissa on jopa sateenkaaria. Tai niin niitä Ilmatieteenlaitos meille kysyjille selittää, meille, jotka asumme syrjässä kaikesta, eikä täällä koneita lentele taivaalla.
Ilmatieteenlaitoksella on kiire keksiä uusia "pilvityyppejä", millä selittävät nämä vanat, jotka leviävät hopeanharmaaksi harsoksi taivaalle.
Kansanedustajat ovat myös hipihiljaa, kukaan ei uskalla tutkia asiaa tai sitten heidän suunsa on tukittu.
5146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

1. Onko komissio tietoinen siitä, että Yhdysvalloissa ja Kanadassa kansalaiset ovat valittaneet vuodesta 1999 lähtien yhä enemmän lentokoneiden jälkeensä jättämistä uudentyyppisistä vanoista, jotka joskus pysyvät taivaalla tuntikausia ja jotka laajenevat paljon enemmän, jolloin muodostuu maitomaisia, kyseisissä maissa ”aerial obscuration” ‑nimisenä ilmiönä tunnettuja harsoja, ja että kyseisessä uudentyyppisessä vanassa on merkillepantavaa etenkin se, miten paljon se poikkeaa suihkumoottorien historian alusta alkaen tunnetuista ohuen ohuista lyhyistä valkoisista viivoista taivaalla, jotka pysyvät näkyvissä enintään 20 minuutin ajan ja jotka muodostuvat vain silloin, kun vesihöyry tiivistyy pölyhiukkasiin matalissa lämpötiloissa ilmankosteuden ollessa suuri (”contrails”)?

2. Onko komissio tietoinen siitä, että kansalaisten tekemät selvitykset, lentäjien havainnot ja viranomaistahojen antamat tiedotteet antavat yhä selvemmin olettaa, että tässä on kyse lentokoneiden kuivassa ilmassa jälkeensä jättämistä pienhiukkasista, jotka koostuvat bariumista, alumiinista ja raudasta, mitä ilmiötä on alettu kutsua Yhdysvalloissa asiasta käydyssä keskustelussa ”kemikaalivanoiksi” (”chemtrails”)?

3. Ottaen huomioon, että toisin kuin tavanomaiset vanat ”kemikaalivanat” eivät ole nykyajan ilmailun väistämätön sivutuote, tietääkö komissio, mihin pyritään sillä, että nämä maaperään kuuluvat aineet viedään ehdoin tahdoin maapalloa ympäröivään ilmatilaan? Vaikuttavatko ne myönteisesti sateiden muodostumiseen, televiestintään tai maapallon lämpenemisen torjuntaan?

4. Missä määrin ”aerial obscuration”‑ ja ”kemikaalivana”‑ilmiötä esiintyy nyt myös Euroopan ilmatilassa, kun pidetään mielessä, että Euroopassakin monet kansalaiset ovat vakuuttuneita siitä, että kyseiset esiintymät ovat yleistymässä ja ovat siitä huolissaan, koska ilmiötä ei tunneta vielä kovin hyvin ja siitä ei ole tiedotettu julkisuudessa? Kenen aloitteesta tämä suihkuttaminen tapahtuu ja kuinka se rahoitetaan?

5. Tietääkö komissio, onko aineiden levittämisellä ilmaan siihen liitettyjen myönteisten tavoitteiden ohella mahdollisesti myös kielteisiä seurauksia ympäristölle, kansanterveydelle, ilmailulle tai televisiolähetysten vastaanottamiselle?

6. Miten estetään se, että yksittäiset jäsenvaltiot tai yritykset ryhtyvät sellaisiin yksipuolisiin toimiin, joiden rajat ylittäviä vaikutuksia muut valtiot tai kansalaisjärjestöt saattavat pitää epäsuotuisina? Esiintyykö tässä suhteessa jo nyt toimien koordinointia? Onko EU mukana koordinoinnissa tai odottaako komissio, että EU osallistuu tulevaisuudessa koordinointiin ja mitä tavoitteita komissio aikoo siinä tapauksessa itselleen asettaa?

Äänestä

  • Anonyymi00001 kirjoitti:

    Tiedätkö mitä tarkoittaa termi ''nettiketti'' ??

    Tarkoittaa sitä että jos ja kun kopioit jostain tekstiä ja liität tekstin esim. suolikaksneloselle, tulisi ilmoittaa mistä kopioit.

    https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-6-2007-2455_FI.html

    Ihan järjetöntä roskaa alusta loppuun :))))

    Lentokoneiden moottoreissa käytetään ureaa, koska ne on dieselturbiineja ja siksi se savuvana on erilainen.😉

    Äänestä

  • Anonyymi00001 kirjoitti:

    Tiedätkö mitä tarkoittaa termi ''nettiketti'' ??

    Tarkoittaa sitä että jos ja kun kopioit jostain tekstiä ja liität tekstin esim. suolikaksneloselle, tulisi ilmoittaa mistä kopioit.

    https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-6-2007-2455_FI.html

    Ihan järjetöntä roskaa alusta loppuun :))))

    60 vuotta taivasta kuvanneena voin sanoa, että parin vuoden aikana oudot leviävät vanat ilmestyneet taivaalle, jotka pysyvät siellä tuntikausia leviten harsoksi. Ja tunnen kyllä lentokonevanat.

    1Äänestä

Joe Bidenin varapresidentti Kamala Harris päästi käärmeen ulos pullosta käsitellessään ilmastonmuutosta perjantaina väittäessään, että "maailman väestöä on vähennettävä maapallon pelastamiseksi".

USA:n varapresidentti kannattaa depopulaatiota globalistien ilmastoagendan nimessä.
”Ajattele vaikutuksia esimerkiksi kansanterveyteen. Kun investoimme puhtaaseen energiaan ja sähköajoneuvoihin ja vähennämme väestöä, useammat lapsemme voivat hengittää puhdasta ilmaa ja juoda puhdasta vettä”, Kamala Harris sanoi puheessaan Coppin State Universityssä Baltimoressa, Marylandissa.

Hänen lausuntonsa sai rajuja suosionosoituksia ilmastovouhottajilta. Monet sosiaalisessa mediassa huomauttivat kuitenkin Harrisin ristiriitaisista lausunnoista väestön vähentämiseksi sen pelastamiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sopimus Usan kanssa toi oudot lentokoneen "tiivistymisvanat" taivaalle. Ja aina sopivasti auringon eteen, tehden siitä valkoisen ledpallon, jonka ympärillä on näyttäviä haloja, joissa on jopa sateenkaaria. Tai niin niitä Ilmatieteenlaitos meille kysyjille selittää, meille, jotka asumme syrjässä kaikesta, eikä täällä koneita lentele taivaalla.
Ilmatieteenlaitoksella on kiire keksiä uusia "pilvityyppejä", millä selittävät nämä vanat, jotka leviävät hopeanharmaaksi harsoksi taivaalle.
Kansanedustajat ovat myös hipihiljaa, kukaan ei uskalla tutkia asiaa tai sitten heidän suunsa on tukittu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu