Miksi Ilmatieteenlaitos valehtelee

Anonyymi-ap

Sopimus Usan kanssa toi oudot lentokoneen "tiivistymisvanat" taivaalle. Ja aina sopivasti auringon eteen, tehden siitä valkoisen ledpallon, jonka ympärillä on näyttäviä haloja, joissa on jopa sateenkaaria. Tai niin niitä Ilmatieteenlaitos meille kysyjille selittää, meille, jotka asumme syrjässä kaikesta, eikä täällä koneita lentele taivaalla.
Ilmatieteenlaitoksella on kiire keksiä uusia "pilvityyppejä", millä selittävät nämä vanat, jotka leviävät hopeanharmaaksi harsoksi taivaalle.
Kansanedustajat ovat myös hipihiljaa, kukaan ei uskalla tutkia asiaa tai sitten heidän suunsa on tukittu.

5

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1. Onko komissio tietoinen siitä, että Yhdysvalloissa ja Kanadassa kansalaiset ovat valittaneet vuodesta 1999 lähtien yhä enemmän lentokoneiden jälkeensä jättämistä uudentyyppisistä vanoista, jotka joskus pysyvät taivaalla tuntikausia ja jotka laajenevat paljon enemmän, jolloin muodostuu maitomaisia, kyseisissä maissa ”aerial obscuration” ‑nimisenä ilmiönä tunnettuja harsoja, ja että kyseisessä uudentyyppisessä vanassa on merkillepantavaa etenkin se, miten paljon se poikkeaa suihkumoottorien historian alusta alkaen tunnetuista ohuen ohuista lyhyistä valkoisista viivoista taivaalla, jotka pysyvät näkyvissä enintään 20 minuutin ajan ja jotka muodostuvat vain silloin, kun vesihöyry tiivistyy pölyhiukkasiin matalissa lämpötiloissa ilmankosteuden ollessa suuri (”contrails”)?

      2. Onko komissio tietoinen siitä, että kansalaisten tekemät selvitykset, lentäjien havainnot ja viranomaistahojen antamat tiedotteet antavat yhä selvemmin olettaa, että tässä on kyse lentokoneiden kuivassa ilmassa jälkeensä jättämistä pienhiukkasista, jotka koostuvat bariumista, alumiinista ja raudasta, mitä ilmiötä on alettu kutsua Yhdysvalloissa asiasta käydyssä keskustelussa ”kemikaalivanoiksi” (”chemtrails”)?

      3. Ottaen huomioon, että toisin kuin tavanomaiset vanat ”kemikaalivanat” eivät ole nykyajan ilmailun väistämätön sivutuote, tietääkö komissio, mihin pyritään sillä, että nämä maaperään kuuluvat aineet viedään ehdoin tahdoin maapalloa ympäröivään ilmatilaan? Vaikuttavatko ne myönteisesti sateiden muodostumiseen, televiestintään tai maapallon lämpenemisen torjuntaan?

      4. Missä määrin ”aerial obscuration”‑ ja ”kemikaalivana”‑ilmiötä esiintyy nyt myös Euroopan ilmatilassa, kun pidetään mielessä, että Euroopassakin monet kansalaiset ovat vakuuttuneita siitä, että kyseiset esiintymät ovat yleistymässä ja ovat siitä huolissaan, koska ilmiötä ei tunneta vielä kovin hyvin ja siitä ei ole tiedotettu julkisuudessa? Kenen aloitteesta tämä suihkuttaminen tapahtuu ja kuinka se rahoitetaan?

      5. Tietääkö komissio, onko aineiden levittämisellä ilmaan siihen liitettyjen myönteisten tavoitteiden ohella mahdollisesti myös kielteisiä seurauksia ympäristölle, kansanterveydelle, ilmailulle tai televisiolähetysten vastaanottamiselle?

      6. Miten estetään se, että yksittäiset jäsenvaltiot tai yritykset ryhtyvät sellaisiin yksipuolisiin toimiin, joiden rajat ylittäviä vaikutuksia muut valtiot tai kansalaisjärjestöt saattavat pitää epäsuotuisina? Esiintyykö tässä suhteessa jo nyt toimien koordinointia? Onko EU mukana koordinoinnissa tai odottaako komissio, että EU osallistuu tulevaisuudessa koordinointiin ja mitä tavoitteita komissio aikoo siinä tapauksessa itselleen asettaa?

      • Anonyymi

        Tiedätkö mitä tarkoittaa termi ''nettiketti'' ??

        Tarkoittaa sitä että jos ja kun kopioit jostain tekstiä ja liität tekstin esim. suolikaksneloselle, tulisi ilmoittaa mistä kopioit.

        https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-6-2007-2455_FI.html

        Ihan järjetöntä roskaa alusta loppuun :))))


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedätkö mitä tarkoittaa termi ''nettiketti'' ??

        Tarkoittaa sitä että jos ja kun kopioit jostain tekstiä ja liität tekstin esim. suolikaksneloselle, tulisi ilmoittaa mistä kopioit.

        https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-6-2007-2455_FI.html

        Ihan järjetöntä roskaa alusta loppuun :))))

        Lentokoneiden moottoreissa käytetään ureaa, koska ne on dieselturbiineja ja siksi se savuvana on erilainen.😉


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedätkö mitä tarkoittaa termi ''nettiketti'' ??

        Tarkoittaa sitä että jos ja kun kopioit jostain tekstiä ja liität tekstin esim. suolikaksneloselle, tulisi ilmoittaa mistä kopioit.

        https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-6-2007-2455_FI.html

        Ihan järjetöntä roskaa alusta loppuun :))))

        60 vuotta taivasta kuvanneena voin sanoa, että parin vuoden aikana oudot leviävät vanat ilmestyneet taivaalle, jotka pysyvät siellä tuntikausia leviten harsoksi. Ja tunnen kyllä lentokonevanat.


    • Anonyymi

      Joe Bidenin varapresidentti Kamala Harris päästi käärmeen ulos pullosta käsitellessään ilmastonmuutosta perjantaina väittäessään, että "maailman väestöä on vähennettävä maapallon pelastamiseksi".

      USA:n varapresidentti kannattaa depopulaatiota globalistien ilmastoagendan nimessä.
      ”Ajattele vaikutuksia esimerkiksi kansanterveyteen. Kun investoimme puhtaaseen energiaan ja sähköajoneuvoihin ja vähennämme väestöä, useammat lapsemme voivat hengittää puhdasta ilmaa ja juoda puhdasta vettä”, Kamala Harris sanoi puheessaan Coppin State Universityssä Baltimoressa, Marylandissa.

      Hänen lausuntonsa sai rajuja suosionosoituksia ilmastovouhottajilta. Monet sosiaalisessa mediassa huomauttivat kuitenkin Harrisin ristiriitaisista lausunnoista väestön vähentämiseksi sen pelastamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1364
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      102
      881
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      605
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      521
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      417
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      389
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    Aihe