Miksi Ilmatieteenlaitos valehtelee

Anonyymi-ap

Sopimus Usan kanssa toi oudot lentokoneen "tiivistymisvanat" taivaalle. Ja aina sopivasti auringon eteen, tehden siitä valkoisen ledpallon, jonka ympärillä on näyttäviä haloja, joissa on jopa sateenkaaria. Tai niin niitä Ilmatieteenlaitos meille kysyjille selittää, meille, jotka asumme syrjässä kaikesta, eikä täällä koneita lentele taivaalla.
Ilmatieteenlaitoksella on kiire keksiä uusia "pilvityyppejä", millä selittävät nämä vanat, jotka leviävät hopeanharmaaksi harsoksi taivaalle.
Kansanedustajat ovat myös hipihiljaa, kukaan ei uskalla tutkia asiaa tai sitten heidän suunsa on tukittu.

5

146

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1. Onko komissio tietoinen siitä, että Yhdysvalloissa ja Kanadassa kansalaiset ovat valittaneet vuodesta 1999 lähtien yhä enemmän lentokoneiden jälkeensä jättämistä uudentyyppisistä vanoista, jotka joskus pysyvät taivaalla tuntikausia ja jotka laajenevat paljon enemmän, jolloin muodostuu maitomaisia, kyseisissä maissa ”aerial obscuration” ‑nimisenä ilmiönä tunnettuja harsoja, ja että kyseisessä uudentyyppisessä vanassa on merkillepantavaa etenkin se, miten paljon se poikkeaa suihkumoottorien historian alusta alkaen tunnetuista ohuen ohuista lyhyistä valkoisista viivoista taivaalla, jotka pysyvät näkyvissä enintään 20 minuutin ajan ja jotka muodostuvat vain silloin, kun vesihöyry tiivistyy pölyhiukkasiin matalissa lämpötiloissa ilmankosteuden ollessa suuri (”contrails”)?

      2. Onko komissio tietoinen siitä, että kansalaisten tekemät selvitykset, lentäjien havainnot ja viranomaistahojen antamat tiedotteet antavat yhä selvemmin olettaa, että tässä on kyse lentokoneiden kuivassa ilmassa jälkeensä jättämistä pienhiukkasista, jotka koostuvat bariumista, alumiinista ja raudasta, mitä ilmiötä on alettu kutsua Yhdysvalloissa asiasta käydyssä keskustelussa ”kemikaalivanoiksi” (”chemtrails”)?

      3. Ottaen huomioon, että toisin kuin tavanomaiset vanat ”kemikaalivanat” eivät ole nykyajan ilmailun väistämätön sivutuote, tietääkö komissio, mihin pyritään sillä, että nämä maaperään kuuluvat aineet viedään ehdoin tahdoin maapalloa ympäröivään ilmatilaan? Vaikuttavatko ne myönteisesti sateiden muodostumiseen, televiestintään tai maapallon lämpenemisen torjuntaan?

      4. Missä määrin ”aerial obscuration”‑ ja ”kemikaalivana”‑ilmiötä esiintyy nyt myös Euroopan ilmatilassa, kun pidetään mielessä, että Euroopassakin monet kansalaiset ovat vakuuttuneita siitä, että kyseiset esiintymät ovat yleistymässä ja ovat siitä huolissaan, koska ilmiötä ei tunneta vielä kovin hyvin ja siitä ei ole tiedotettu julkisuudessa? Kenen aloitteesta tämä suihkuttaminen tapahtuu ja kuinka se rahoitetaan?

      5. Tietääkö komissio, onko aineiden levittämisellä ilmaan siihen liitettyjen myönteisten tavoitteiden ohella mahdollisesti myös kielteisiä seurauksia ympäristölle, kansanterveydelle, ilmailulle tai televisiolähetysten vastaanottamiselle?

      6. Miten estetään se, että yksittäiset jäsenvaltiot tai yritykset ryhtyvät sellaisiin yksipuolisiin toimiin, joiden rajat ylittäviä vaikutuksia muut valtiot tai kansalaisjärjestöt saattavat pitää epäsuotuisina? Esiintyykö tässä suhteessa jo nyt toimien koordinointia? Onko EU mukana koordinoinnissa tai odottaako komissio, että EU osallistuu tulevaisuudessa koordinointiin ja mitä tavoitteita komissio aikoo siinä tapauksessa itselleen asettaa?

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedätkö mitä tarkoittaa termi ''nettiketti'' ??

        Tarkoittaa sitä että jos ja kun kopioit jostain tekstiä ja liität tekstin esim. suolikaksneloselle, tulisi ilmoittaa mistä kopioit.

        https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-6-2007-2455_FI.html

        Ihan järjetöntä roskaa alusta loppuun :))))

        Lentokoneiden moottoreissa käytetään ureaa, koska ne on dieselturbiineja ja siksi se savuvana on erilainen.😉


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedätkö mitä tarkoittaa termi ''nettiketti'' ??

        Tarkoittaa sitä että jos ja kun kopioit jostain tekstiä ja liität tekstin esim. suolikaksneloselle, tulisi ilmoittaa mistä kopioit.

        https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-6-2007-2455_FI.html

        Ihan järjetöntä roskaa alusta loppuun :))))

        60 vuotta taivasta kuvanneena voin sanoa, että parin vuoden aikana oudot leviävät vanat ilmestyneet taivaalle, jotka pysyvät siellä tuntikausia leviten harsoksi. Ja tunnen kyllä lentokonevanat.


    • Anonyymi

      Joe Bidenin varapresidentti Kamala Harris päästi käärmeen ulos pullosta käsitellessään ilmastonmuutosta perjantaina väittäessään, että "maailman väestöä on vähennettävä maapallon pelastamiseksi".

      USA:n varapresidentti kannattaa depopulaatiota globalistien ilmastoagendan nimessä.
      ”Ajattele vaikutuksia esimerkiksi kansanterveyteen. Kun investoimme puhtaaseen energiaan ja sähköajoneuvoihin ja vähennämme väestöä, useammat lapsemme voivat hengittää puhdasta ilmaa ja juoda puhdasta vettä”, Kamala Harris sanoi puheessaan Coppin State Universityssä Baltimoressa, Marylandissa.

      Hänen lausuntonsa sai rajuja suosionosoituksia ilmastovouhottajilta. Monet sosiaalisessa mediassa huomauttivat kuitenkin Harrisin ristiriitaisista lausunnoista väestön vähentämiseksi sen pelastamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2017
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      756
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      651
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      541
    Aihe