Hallituksen politiikka epäonnistunut
https://www.iltalehti.fi/talous/a/fe5723e4-87a1-4dcc-9d03-18c3fcb81135
https://www.iltalehti.fi/talous/a/fe5723e4-87a1-4dcc-9d03-18c3fcb81135
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Leikataan taas jo huomenna työttömyysturvaa lisää, niin saadaan UUSIA TYÖPAIKKOJA noille työttömille.
Leikkaamalla ei luoda uusia työpaikkoja.
Älä luule ettei, tämä hallitus PYSTYY IHMEISIIN.
Tai ainakin se voi aina tukeutua VM:ltä omilla parametreilla TILAAMIINSA LASKELMIIN.
Ei myöskään järjettömillä tuilla.
Eihän kaikkien aikojen parhaassa hallitusohjelmassa luvattu uusia työpaikkoja, vaan lisää työllisiä. Jostain syystä ihmiset eivät vain mene töihin, vaikka Riikka itsekin Oulun torilla niin pontevana kehotti
Tynkkysen trollitehtaaseen töihin?
Persuyritykset työllistävät keskimäärin yhden työntekijän. Halvemmalla siis päästäisiin, jos vaihdettaisiin heidän yritystukensa peruspäivärahaan.
Ei politiikalla ja velkaantumalla paljoa työllistetä. Se on hetken huumaa, kuten olemme saanee havaita, ainoastaan velkaantuminen kasvaa.
Eipä ole hallitus tehnyt mitään toimia työpaikkojen lisäämisessä, eikä työllistymisen parantamisessa, pikemmin ovat tehneet päinvastoin. Eikä ole investointeja tullut Suomeen, eikä ole luotu uusia kauppasuhteita muihin maihin, ihan kuin odottaisivat kaiken tapahtuvan itsestään, ilman isompia tekemisiä. Ei ne työntekijöihin koskevat heikennykset mitään investointitulvaa Suomeen tuo vaan hallituksen pitää oikeasti tehdä pirusti töitä saadakseen ulkolaisia yrityksiä tuomaan rahaa Suomeen.
Riikka-petteri on luvannut talouskasvua. On myös lupailtu, että sosiaali- ja työttömyysturvan leikkaukset taikovat työpaikkoja.
Jostain kumman syystä talouskäyrät sojottavat alaspäin ja työttömyys lisääntyy. Vaikka perskokkareet hokevat "menkää töihin", ei ihmeitä tapahdu.
Missä Petteri olisi oppinut ulkomaalaisten yritysten houkuttelua tai maan imagon kohentamista? Petteri on pyörinyt ikänsä kokkareiden puoluetoimistolla ennen pääsyään eduskuntaan. Riikalla työkokemusta ei ole sitäkään vertaa. Ville Tavio, ps, tuskin on ulkomaankaupan suhdetoimintaosaaja hänkään.
Suomi on niin kovin pieni maa ja niin syrjässä, ettei uusia työpaikkoja ainakaan vientiä varten synny. Niin kovin varovaisesti suhtaudutaan myös innovaatioihin tässä maassa. Katsotaan ensin, kuka rohkea muualla uskaltaa kokeilla vaikka vedyn jalostamista polttoaineeksi jne... Sitten tullaan nöyrästi perässä hattu kourassa.
Joko Rydman käynyt Saksassa?
Kävikö Rydman ihailemassa keskitysleirejä?
Jos Rydillä on suunnitteilla ekologisemmat uunit.....
Uusien työpaikkojen määrä väheni. Eikö niiden pitänyt lisääntyä, sellaiset satatuhatta?