Keskustan venäjämielisyys on imagohaitta

Anonyymi-ap

Kepu-johtaja syyllisti Ukrainan
"Vasemmistoliitolle ehkä pieni lohtu on se, että Yrttiaho on muissa asioissa suhteellisen näkymätön takapenkkiläinen. Keskustassa vastaavanlainen möläyttelijä on nostettu peräti eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Juha Pylvään panos Venäjän hyökkäyksestä käytävään keskusteluun ja suomalaisten Nato-kantojen muuttumiseen saatiin eilen Helsingin Sanomissa.

”Ukraina julkisesti oli niin sanotusti Nato-halukas. Heidän seurauksensa oli tuollainen. Geopoliittinen asema on sama kuin meillä. Nyt kun ihmiset katsovat niitä kuvia sodan kauheuksista […] se on ihan päivänselvää, että ihmisten kanta muuttuu. Ihmettelisin, jos ei muuttuisi.”
Näin Pylväs syyllisti Ukrainan itseensä kohdistuneesta hyökkäyksestä."
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4705380-kommentti-yrttiaho-aiheutti-suuren-vahingon-vasemmistoliitolle?ref=kulatest

47

987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eduskunnassa täysin näkymätön Pylväs on aiemmin profiloitunut puhumalla turvapaikanhakijoista elintasosurffareina ja kannattamalla korkeakoulujen hajasijoittamista maakuntiin sillä, että se ilahduttaa maakuntien poikamiehiä.

      Keskustanuorten puheenjohtaja Jere Tapio kertoo, että keskustanuoret kannattaa Oikeus työhön -kansalaisaloitetta. Aloitteen tavoitteena on nostaa seksipalveluiden myynti muiden elinkeinojen rinnalle.

      – Itse asiassa meiltä on tullut muutama kuukausi sitten Kokoomusnuorten kanssa yhteinen kannanotto, jossa me allekirjoitimme tämän kansalaisaloitteen, kertoo Tapio STT:lle.

    • Anonyymi

      Aina kepulaiset on olleet venäläisten ystäviä

      • Anonyymi

        Aina ja iankaiken


    • Anonyymi

      Yli 1000 km yhteistä rajaa, niin pitää olla hyvissä väleissä Venäjän kanssa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tää on taas näitä piirrettyjä. Lasten kamaa, niin satua.


      • Anonyymi

        TASS uutisia :-)


    • Anonyymi

      Persut pahoittaa mielensä kaikesta jopa olympialaisten avajaisista

      Ville Tavion retoriikka on tuttua kansainvälisestä urheilusta ja maailmanpolitiikan kentiltä. Syytetään toisia politiikan sekoittamisesta urheiluun, kun samalla sekoitetaan itse sitä seuraavassa lauseessa. Pelkkä julkaisu itsessään on poliittinen teko, etenkin kun se tulee ministeritasolta.

      Mieleen tulevat ne tahot, jotka jatkuvasti vaikuttavat urheiluun politiikan keinoin. Vastaavia kommentteja on näkynyt runsaasti viimeisimpien vuosien aikana muun muassa Venäjältä ja Kiinasta.

    • Anonyymi

      Kepulaiset saa oppinsa venäläisiltä ystävyysseuroissaan.

    • Anonyymi

      Katri Kulmuni (Keskusta) toimi Suomi-Venäjä seuran puheenjohtajana marraskuusta 2015 alkaen ja luopui puheenjohtajuudesta kesäkuussa 2019 tultuaan nimitetyksi elinkeinoministeriksi.
      Syyskuussa 2020 seuraajaksi valittiin (Keskusta) kansanedustaja Petri Honkonen.

    • Anonyymi

      Mikä kommunismissa kepulaisia viehättää, kun niin pitää sitä ylistää?

      • Anonyymi

        Historia velvoittaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Historia velvoittaa?

        Myös Ilmajoella!


    • Anonyymi

      Kepulainen on aina ollut punikki ja aina punikkina pysyy!

    • Anonyymi

      Kepulaiset saavat oppinsa venäläisiltä ystävyysseuroissaan.

    • Anonyymi

      Kepu elää vielä neuvostoaikoja jolloin suomalaiset korkean teknologian tuotteet vaihdettiin karpalohilloon ja männynkräkkyihin.

    • Anonyymi

      Tulee vaan muistiin nämä mv-hanut ja ano-juhat.

    • Anonyymi

      "Suomeen tarvitaan Venäjän ja Unkarin kaltaista kansallismielistä johtotyyliä, ei näitä bensan hintaa korottavia ja Voguen kuvauksissa juoksevia kassaneitejä." -Mauri Peltokangas (ps)

    • Anonyymi

      Ei kepulainen pääse eroon kommunismistaan, se on ikiaikainen perinne

    • Anonyymi

      Tämä onneksi ymmärretään nykyisin äänestäjien keskuudessa.

    • Anonyymi

      Keskustan kannatus nousussa ja persujen laskussa

      • Anonyymi

        Kommunistikeput alkaa olla ahtaalla, kun kaikki hyljeksii..


    • Anonyymi

      Kuinkas Ilmajoen senaattori puheet oli kun Venäjän pakotteista eduskunnassa keskusteltiin?
      Vastaan. Oli aivan turhat.
      Mutta normaalia persujen puheita. Takki pyörii kuin teatterin lämpiössä.

    • Anonyymi

      Kyllä kepulaisten suurin imago-haitta on kepulaiset itse

      • Anonyymi

        Tämä on yleinen käsitys


    • Anonyymi

      MV-Lehti = maanviljelijän lehti.

    • Anonyymi

      Äärimmäisen harva kehtaa enää julkisesti myöntää, että on kepulainen. Sen verran nolo ja hävettävä asia se on.

      • Anonyymi

        Ei passaa toreilla huudella!


    • Anonyymi

      Minkäs puolueen “miehiä” se olikaan, joka siellä vallankumousleireillä venäjän kustannuksella aatetta imi?

      • Anonyymi

        Vihreitten Cronberg.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vihreitten Cronberg.

        Muistelisin, että oli “mies” muttei aivan.


      • Anonyymi

        Olisiko ollut mukana sittenkin Sebu Tynkkynen, salainen agentti.


      • Anonyymi

        Tavio vastusti Suomen Nato-jäsenyyttä vuonna 2017 ja esitti silloin toiveen, että perussuomalaiset olisi puolueena vahvasti Nato-jäsenyyttä vastaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisiko ollut mukana sittenkin Sebu Tynkkynen, salainen agentti.

        Niimpäs olikin. Onkos tämä niitä isänmaallisia persuja?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niimpäs olikin. Onkos tämä niitä isänmaallisia persuja?

        Kyllä. Arvasi että momentum jäsenyydelle tulee kyllä aikanaan, olisimme varmaan itse olleet Ukrainan tilalla jos oltaisiin hetimiten ennemmin pyritty Natoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä. Arvasi että momentum jäsenyydelle tulee kyllä aikanaan, olisimme varmaan itse olleet Ukrainan tilalla jos oltaisiin hetimiten ennemmin pyritty Natoon.

        Ompa ”loistavaa” pohdintaa. Olisko oikein älykkö hanu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisiko ollut mukana sittenkin Sebu Tynkkynen, salainen agentti.

        Sebulla oli alibi, järjesteli elokapinallisille telttakylässä megafonihälytyksiä. Mannerheimintiellä. Riskuparrat joutuivat konkoilemaan ylähä.


    • Anonyymi

      Kepulaiset on venäläisten ystäviä ja oppi tulee ystävyysseurojen kautta.

    • Anonyymi

      Suomi-Neuvostoliitto seura ja Keskustan pitkät perinteet.

      Keskustan Kulttuuriministeri Petri Honkonen, Suomi-Venäjä-seuran evp puheenjohtaja lahjoitti vielä ennen kalkkiviivoja lähes puoli miljoonaa euroa Suomi-Venäjä seuralle. ( 485.000 € )

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000006188670.html

    • Anonyymi

      Katri Kulmuni (kesk)vaati syksyllä 2018 miljoona-avustusta johtamalleen Suomi–Venäjä-seuralle.
      Katri Kulmuni toimi Suomi–Venäjä-seuran puheenjohtajana 28.11.2015–9.6.2019.

    • Anonyymi

      Sebu on venäjän salainen agentti

      • Anonyymi

        Iskee kauniita naisia, buahahahahahaaa! Kotona odottaa kekäle.


    • Anonyymi

      Kepulaiset on venäläisten ystäviä.

      • Anonyymi

        Kepulaisten opit tulee suoraan helmitaulumaasta ystävyysseuroissaan..


    • Anonyymi

      Mikä siinä putessa on, kun kepulaisten sitä pitää palvoa?

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      178
      8531
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      456
      7745
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3910
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      164
      3794
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      122
      3105
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      74
      2993
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2091
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2086
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1913
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1911
    Aihe