Diktaattorit eivät ole koskaan naisia.

Tiedätkö yhtään maata jota olisi johtanut naisdiktaatori?
22237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Päivi Räsänen oli ministeri taannoin.

Äänestä

Venäjä. Katariina Suuri.

Äänestä

Onhan noita ollut, muinaisesta Egyptistä löytyy faaraot Hatseptsut sekä Kleopatra. Britanniaa on hallinut kuningatar Elisabet I, Espanjaa Isabella Katolilainen, Kalmarin Unionin loi kuningatar Margareetta I ja Venäjällä toimi hirmuhallitsija Katariina Suuri.

Äänestä
  • Entäs Nefertiti, jota pidetään vieläkin yhtenä maailmanhistorian kauneimpana naisena.

    Äänestä

Kleopatra? Evita Peron? Katariina Suuri, joka käytännössä loi Venäjän mahdin, Pietarihan rakensi vain perustukset. Juuri Katariinan Venäjäähän Vladimir yrittää nyt palauttaa Ukrainassakin.

On kyllä totta, että voimakkaat naishallitsijat eivät ole olleet niin julmia kuin miespuoliset idiootit. Sen sijaan kovissakin naishallitsijoissa on monia erittäin hyvin onnistuneita, kuten Katariina Suuri, tai kuningatar Viktoria Britanniassa. Pietari Suurikin oli sellainen sika mieheksi, että hän tuskin olisi pystynyt siihen, mihin Katariina pystyi, joskin toki Katariinan menestyksen pohjana olivat ne kovaotteiset uudistuksen armeijassa ja yhteiskunnassa, jotka Pietari häikäilemättä ajoi läpi, juopottelunsa ja vihatun väkivaltaisuutensa ja mielivaltaisuutensa ohella. Mutta ennen Pietarin kuolemaa kehitys oli jo pysähtymässä, tarvittiin jotain muuta siitä eteenpäin.

Äänestä

Sanna kovasti yritti olla diktaattori, mutta onneksi syrjäytettiin.

Äänestä
  • Millä tavalla? Sanna noudatti tarkoin hallintojärjestelmämme sääntöjä.

    Persut sen sijaan julistavat, että ihmisoikeuksia koskevia sääntöjä pitäisi aivan avoimesti rikkoa "turvallisuutemme" takia. Eivät sentään vielä ole polttaneet valtiopäivätaloa kuten esikuvansa sääntöjen rikkomisessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Millä tavalla? Sanna noudatti tarkoin hallintojärjestelmämme sääntöjä.

    Persut sen sijaan julistavat, että ihmisoikeuksia koskevia sääntöjä pitäisi aivan avoimesti rikkoa "turvallisuutemme" takia. Eivät sentään vielä ole polttaneet valtiopäivätaloa kuten esikuvansa sääntöjen rikkomisessa.

    Sanna halusi rajoittaa sananvapautta. Poliitikkojen arvostelusta olisi tullut maalittamista ja maahantunkeutumisen arvostelu olisi ollut rasismia.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Sanna halusi rajoittaa sananvapautta. Poliitikkojen arvostelusta olisi tullut maalittamista ja maahantunkeutumisen arvostelu olisi ollut rasismia.

    Kirjoitat roskaa. Marin ei ole koskaan kannattanut poliittikkojen arvostelun kieltävää lakia, hänhän arvostelee itsekin poliitikkoja, koko ajan. Ja juuri siitä on oikeisto pitänyt älinää, että kuinka joku toinen poliitikko kehtaa sanoa ääneen, että kokoomuksen politiikka on kompostista ja sen poliitikot tyhjäätoimittavia typeryksiä.

    Sanna ei toki noin julmia sanoja käyttänyt, mutta oikeassa hän oli silti ja on edelleenkin.

    Äänestä

Muistakaa kysyä keitä oli paikalla keksinnön synnyttyä. Muistakaa.

Äänestä
  • Öööö... Keksijät?

    Äänestä

Ellu II

Äänestä

ei ole poika kuullu erzbet bathorysta? kylpi uhriensa veressä

https://www.is.fi/viihde/art-2000010517666.html

naisethan eläin ja hyönteis maailmassakin syö urokset parittelun jälkeen ym.. tuhat kertaa julmempia jos valtaa enemmän olisi nykyäänkin

Äänestä

Kiinan viimeinen keisarinna Cixi.

Äänestä

Aloittajalla on melkoisen huono historian tuntemus.

Äänestä
  • Historiantuntemus on yhdyssana!

    Äänestä

Jokamiehen takana on aina AINA diksu amma.

Äänestä

Suomi - sanna manna mariini

Äänestä

Vietnamissa on ollut useampikin historiassa. Kuuluisin ejkä Trưng Trắc.

Äänestä

Suomi Sanna Marin
Uusi Seelanti Jacinda Ardern
Viro Kaja Kallas
EU von der Leuen Ursula
USA Hillary Clintoris
ym.ym.

Äänestä

Miten olisi Kleopatra?
Kuningatar Kristiinakin oli aika lähellä olla diktaattori sillä jo luovuttuaan Ruotsin kruunusta hän kykeni junailemaan eli maksattamaan valtion varoista itselleen mahtipontisen elämisen kustannukset ulkomailla...
Esim. ns. Kiovan Olga, suuri päällikkö joka merkittävästi vaikutti vaikutti Kiovan ruhtinaskunnan syntyyn, ylivaltaan ja ortodoksian leviämiseen Venäjälle ja lopulta koko Venäjän syntyyn, oli nainen...

Äänestä

vaimot on ja yrittää olla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tiedätkö yhtään maata jota olisi johtanut naisdiktaatori?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu