Eurooppalaislehti innostui suomalaiskenraalin tokaisusta.
"Eurooppalainen uutispalvelu Visegrad 24 on jakanut viestipalvelu X:ssä sadoille tuhansille seuraajilleen puolustusvoimien entisen tiedustelupäällikön, kenraalimajuri (evp.) Harri Ohra-ahon tokaisun viime keväältä.
Venäjä ilmoitti keväällä sijoittavansa ballistisia Iskander-ohjuksia lähelle Suomen rajaa.
– Asiahan ei tietysti minulle kuulu, mutta tuntuu järjettömältä tuoda pitkän kantaman omaavia ohjusjärjestelmiä lähelle rajaamme maalitauluksi. He antavat meille helppoja maaleja, Ohra-aho kirjoitti huhtikuussa."
Vanjat nyt vaan ovat vähän tyhmiä.
Suomalaiskenraali: Iskander-ohjukset rajan lähellä helppoja maaleja meille
8
215
Vastaukset
- Anonyymi
"Asiahan ei tietysti minulle kuulu, mutta operatiivisesti tuntuu järjettömältä tuoda noin pitkän kantaman omaavia ohjusjärjestelmiä lähemmäs raja-aluettamme maalitauluksi."
- Anonyymi
Juuri niin.
- Anonyymi
Maalitauluksiko!? höpö höpö, turvaan Suomen rajoille tuovat ohjukset, kun tietävät, ettei Suomesta tule niille uhkaa.
- Anonyymi
Jos sota tulisi, niin uhka olisi ilmiselvä.
Olet varmaan sivari. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos sota tulisi, niin uhka olisi ilmiselvä.
Olet varmaan sivari.Mikä on sivari, onko se samanlainen palkattomaan pakkopalvelukseen sukupuolen perusteella tuomittu, kuin nöyryytetty ja häväisty varusmies?
Suomi ei uskalla koskaan pommittaa venäjää.
Viimesodissa neukku pommitti kaikkia Suomen kaupunkeja, Suomi ei ainuttakaan itärajan takana olevaa.
- Anonyymi
Kenraali paljasti Suomen olevan mukana Naton suunnitelmsssa hyökätä Venäjälle.
- Anonyymi
Miksi Nato ja ylipäätään mikään muu valtio haluaisi hyökätä kehitysmaan tasolla olevalle Venäjälle.
- Anonyymi
Höhöhöhööööö...igor...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501577
- 621532
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101108- 60911
- 49884
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86620Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118617Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32597- 38556