Sehän on "Amerikan putin", ja vihaa Suomea ja Eurooppaa yli kaiken. Ilmeisesti ei saanut faijaltaan tarpeeksi perintöä, kun noin sosialisteja vastaan on? Miten se yhteinen hyvä hänen ylipainostaan pois on?
Minkä takia persut kannattaa Trumppia?
Anonyymi-ap
14127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Persut ihamnnoi äärioikeistolaisia. Siksi kannattavat.
Miksi ihmeessä koko ajan täällä puhutaan puuta heinää?? Kukaan ei pysty sanomaan, että perussuomaliset kannattavat TRUMPIA! Se on jäänyt jollekin päälle tuollainen virsi ja sitä on sitten hoettava täällä yhtenään, kun ei älykkäämpää juttua tunnu syntyvän!!!!½
Persut eivät kannata Trumpia, mutta vihervasemmisto sitä vihaa.
Puheistaan päätellen Trump on amerikkalaisten ikioma Tony Halme.
Miksi Venäjä yhä Elättää eurooppaa lannoitteillaan????
Eurooppa tarvitsee Venäjää elääkseen, jota kuvastaa tosiasia, että Venäjän lannoitteiden vienti EU-alueelle kasvoi peräti 70% yhteensä 1,9 miljoonaan tonniin tämän vuoden tammi-toukokuussa verrattuna vuoden 2023 vastaavaan ajanjaksoon, selviää Eurostatin tilastoista. Rahallisesti EU-maiden ostot olivat yli 649 miljoonaa euroa, joka merkitsee 30 prosentin kasvua edellisvuoteen verrattuna.
Kun katsoin tuota dogumenttia Ukrainasta ja noista Venäjän aiheuttamista tuhoista ja ihmisten kärsimisestä, ajattelen, että en iki kuuna päivän halua olla tuon roistomaan maan kanssa tekemisissä!!
Tuollaisessa hävittämisessä ja ihmisten kärsimystä aiheuttamisessa ei ole mitään mieltä! Tuollainen hullu valtio vain tuollaista tuhoa tekee ja kärsimystä sukulaiskansalleen aiheuttaa!!
Julmaa ja alkukantaista tuhoamista!!
Trumpissa kiteytyvät kaikki ne asiat joita persut niin arvostavat ja jotka näkyvät myös kotimaisissa persupoliitikoissa, eli sivistymätön öykkäröinti, asiaton törkypuhe ja vihapuhe, sekä epärehellisyys ja oikeuden tuomiot. Juuri samat seikat jotka yhdistävät kaikkia johtavan tason persupoliittikkojakin.
Persut ihailevat Trumpia koska Trumpin "sanoma" on persujen ymmärrettävissä. Lyhyitä iskulauseita, joissa yleensä haukutaan muita, itsekehua ja räävittömyyksiä.
Pitää tismalleen paikkansa.
Tumpin räyhääminen ja vajaa älyisyys puree persuihin
koska ne kannatavat samoja arvoja mitä Tumppikkin kailottaa.
Tuo on totta joka sana.
KKK
Suomalaisten mielipiteillä ei valitettavasti ole mitään merkitystä USA:n presidentin valinnassa, mutta kaikesta voi syyttää ja maalittaa puolueita joista ei pidä.
Monikulttuuria ihannoivat eivät hyväksy erimieltä olevia, kaikkia ei kuitenkaan suvaita.
Trumpin voitto tarkoittaisi demokratian loppua USA:ssa ja maan siirtymisen totalitaariseen hallintoon Venäjän malliin. Seurauksena olisi laitaoikeistolainen diktatuuri jossa sananvapaus ja muut kuin yhden suunnan poliittiset näkemykset olisivat kiellettyjä.
Trumpin taustajoukoilla on jo listattu tarkat suunnittelmat tämän vallankumouksen tekemiseksi ja he tosiaan itse kutsuvat sitä Project 2025 -suunitelmaansa uudeksi vallankumoukseksi.
Suunnitelman keskeinen kohta on kaikkien niiden tuhansien virkamiesten erottaminen jotka eivät ole äärikonservatiiveja ja heidän tilalleen palkattaisiin vain kovan linjan konservatiiveja.
Näin USA:sta tehtäisiin Venäjän malliin vain yhden sallitun näkemyksen totalitaarinen valtio, jossa vain äärikonservatiivinen mielipide on sallittu ja kaikista muista eli vääristä mielipiteistä seuraisi heti potkut.
Trump yrittää väittää ettei kyse ole muka hänen suunnitelmastaan, vaikka kaikki laatijat ovat hänen entisen hallintonsa työntekijöitä ja Trumpin neuvonantajia.
https://www.lansi-uusimaa.fi/uutissuomalainen/7303048
Tuohan on aivan samaa mitä persut tekisivät jos pääsisivät yksin valtaan. Tuollaisia asioita ovat kaiken aikaa yrittäneet ajaa, eli laitaoikeistolaista diktatuuria jossa kaikki vihervasurien toiminta olisi lailla kiellettyä ja kaikki vihervasurit erotettu kaikista viroista.
Persujen unelma joten ei ihme että kannattavat Trumpia.