Israelin sotavaunut on Jahven suunnittelemia

Moni kauhistuu Israelin nykyisiä sotavaunuja, Merkava-taistelupanssarivaunuja. Ne ovat to viimeisintä teknologiaa, mutta jo muinaisina aikoina Jahve ajoi Merkava-vaunuilla. Katsokaapa linkin takana olevaa kuvaa, jossa Jahve istuu valtaistuimellaan, jonka alla on pyörät kuten Hesekielin kirjan 1. luvussa ja Israelin Merkava -taistelupanssarivaunuissa.

Psalmin sanojen mukaan: "Sinä katat minulle pöydän vihollisteni silmien eteen. Sinä voitelet pääni tuoksuvalla öljyllä, ja minun maljani on ylitsevuotavainen." Mikään Hamasin tai Hizbullahin PST-ase ei pysty näihin sotavaunuihin.


https://en.wikipedia.org/wiki/Yahweh

15

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se pv ei ole kaukana, kun Israelilaiset ajetaan omasta maastaan pois!

      • Anonyymi

        Herra antoi, Herra otti, kiitetty olkoon Herran nimi...


    • Anonyymi

      Jo Jeesus ajeli aikoinaan Jawa-moottoripyörällä. Ei hän millään aasilla kehdannut ratsastaa, vaikka niin valehdellaan.

      • Anonyymi

        jee jee jeesus ajaa mopolla 🤣🤣🤣


    • Anonyymi

      Onko Jahve olemassa?

    • "...Hesekielin kirjan 1. luvussa..."

      Hesekielin kirjan ensimmäinen luku on vuohipaimenen ihmettelyä kun näkee ensimmäistä kertaa Egyptin sotavaunut ja niissä olevan pyörän. Juudean kukkuloilla vuohia paimentaessa ei tarvittu pyörää, joten vuohipaimenet eivät edes tunteneet pyörää.

      • Anonyymi

        Häh, hehän olivat ihan päästä pyörällään.


      • Anonyymi

        Sotavaunuja on ollut 3500 eaa. lähtien. Raamattu kertoo sotavaunuista moneen otteeseen aina Mooseksenkirjoista lähtien. Ne toimitettiin pakkosiirtolaisuuden aikana. Hesekiel vietiin pakkosiirtolaisuuteen 597 eaa. En usko, ettei hän olisi kuullutkaan sotavaunuista.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sotavaunuja on ollut 3500 eaa. lähtien. Raamattu kertoo sotavaunuista moneen otteeseen aina Mooseksenkirjoista lähtien. Ne toimitettiin pakkosiirtolaisuuden aikana. Hesekiel vietiin pakkosiirtolaisuuteen 597 eaa. En usko, ettei hän olisi kuullutkaan sotavaunuista.

        Esimerkiksi Ramses Suuren (Ramses II) sotaretki heettiläisiä vastaan 1274 eaa oli niin ihmeellinen vuohipaimenten mielestä, että he ottivat taistelun voiton ylistysrunon (Pentaurin runo) ja tekivät siitä Jahven ylistyslaulun eli Israelilaisten laulun, joka on Genesis 15 luvussa. Vuohipaimenet vaihtoivat runossa Ramseksen Jahveen. On hyvin mahdollista, että nuo vuohipaimenet olivat niin alkeellisia, että jopa Egyptin sotavaunut ja pyörä tuntuivat yliluonnolliselta teknologialta.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Kadešin_taistelu

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Pentaur


    • Anonyymi

      eli sait idean merkava panssarivaunuun , kun kirjoitin nauraneeni tavallisella singolla tuhottuun vaunuun

    • Anonyymi

      Miksi täällä keskustellaan Israelista? Tämä on ateismi-palsta. On ihan erikseen palsta juutalaisuudesta.

    • Anonyymi

      NEHÄN SAI HYVÄÄ OPPIA AIKOINAAN AATULTA

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Palestiinalaisalueilta tehdään terrori-iskuja Israeliin. Miksei näiden terroristien jahtaaminen ole sallittua?

        Muutenkin YK:lla voi pyyhkiä persettä. Se on täysin munaton ja paska järjestö kun ei ole saanut Ukrainan sotaa loppumaan. Julkeuden huippu on se, että sotarikollinen ryssä on tällä hetkellä turvallisuusneuvoston puheenjohtaja. Jos YK haluaa palauttaa uskottavuuden niin sen pitäisi potkaista ryssä ulos YK:sta kuten NL erotettiin kainsainliitosta kun se hyökkäsi Suomeen 1939.


      • Anonyymi

        Mikä ihmeen palestiina? Se ei ole koskaan ollut valtio tai kansa vaan on pelkkä kreikkalaisen historioitsijan Herodotoksen keksintö, jonka roomalaiset miehittäjät ottivat vittuillessaan käyttöön kun ajoivat israelilaiset maanpakoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      268
      9683
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      307
      6866
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      74
      1725
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1431
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      94
      1307
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1171
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1079
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      41
      882
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      766
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      752
    Aihe