Hallitus sysää ihmisiä toimeentulotuelle

Kun ihminen on kerran pudotettu toimeentulotuelle, hän ei sieltä kovin helposti nouse pois.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/011bfc21-f4f1-44fe-9a16-3379d04d8fe5
9116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Asumistuen leikkaukset tarkoittavat, että pienituloisen tulot eivät riitä elämiseen ainakaan pk-seudulla.

Äänestä
  • Kannattaisiko vaihtaa ammattia sellaiseen, josta maksetaan parempaa palkaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kannattaisiko vaihtaa ammattia sellaiseen, josta maksetaan parempaa palkaa?

    Kukas ne matalapalkka työt sitten tekee. Yritysten toimitusjohtajatko.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kannattaisiko vaihtaa ammattia sellaiseen, josta maksetaan parempaa palkaa?

    Lisätuloja saa esim. mustikoita keräämällä.

    Äänestä

Ihan helposti sieltä nousee. Kyseessä on tilapäiseksi tueksi tarkoitettu apu, ei mikään pysyvä järjestely. Been there, done that. Nykyään vakiduunissa. Minulle oli tärkeintä aikuiskoulutus ja sen mahdollistama alan vaihto. Sen järjestelmän romuttaminen on hallitukselta virhe.

Äänestä

Jee

Äänestä

Oikein. Seuraavaksi tuon roskasakin voisi siirtää kaatopaikalle asumaan.

Äänestä

Toimeentulopalkka ja ihmiset tekemään jotain.

Äänestä

Onko sillä nyt enää todellakaan mitään väliä? Suomi on Syksyyn mennessä viittä vaille sisällis-sodan partaalla. Se syy miksi te juntit olette nyt niin kääntyneet persepossuja vastaan on että te VASTA nyt huomaatte että teitä on petetty ja oikein raskaimman kautta!

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010511098.html

Persepuolueen tarkoitus oli ihan alusta asti ratsastaa Suomalaisessa kansanluonteessa piilevässä ihan normaalissa rasismissa + muukalaisvihassa ja käyttää sitä hyväkseen noustakseen vallan kahvaan.

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-149.png

He käyttivät tuota muukalaisvihaa polttoaineenaan mutta haluavat nyt aikaansaada sen sijaan Suomeen luokkasodan ulkomaalaisten omistajiensa etujen ajamiseksi!

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010513813.html

Suomi tuhoutuu tätä menoa vuoteen 2030 mennessä mikä oli omistajien tavoite alunperinkin!

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-151.png

Sitten Suomesta tulee käytännössä autioitunut luonnonsuojelualue Euroopan Juutalaisirkkaille mikä oli se alkuperäinen suunnitelma ihan alusta asti ;=))

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-152.png

Ja te juntit vasta tässä vaiheessa tausitte tämän kuten esim sen että tuo OLENTO tuossa kuvassa on TRANSU!!!

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-153.png

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-154.png

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-155.png

Siis ihan aikuisten oikeasti ;=))

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-156.png

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-157.png

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-158.png

Mutta näin se menee Suomijuntit! Te astuitte käytännössä SUORAAN MIINAAN!!!

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-159.png

Ja tämä olikin Suomen ulkolaisten omistajien suunnitelma alunperinkin jota on suunniteltu vähintäänkin Koiviston Konklaavin päivistä lähtien.

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-160.png

Eli Suomi kirjaimellisesti SILEÄKSI ulkomaalaisten omistajien hyväksi ;=))

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-161.png

Ja siihen vielä päälle jenkkijoukot siivoaamaan sisällis-sodasta selviytyjät. Onpa todella kiero ja samalla suorastaan NEROKAS suunnitelma!

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/fde53fd0-0e64-4b52-a111-75f974d3cc4e

Eihän tuohon voi nyt muuta kuin pistää oikein kunnon Suomalaiset röhönaurut pystyyn ;=))

https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/06/image-162.png

MUAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun ihminen on kerran pudotettu toimeentulotuelle, hän ei sieltä kovin helposti nouse pois.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/011bfc21-f4f1-44fe-9a16-3379d04d8fe5

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu