Orpo jätättää mustikatkin metsään

25 thaimaalaista käännytettiin lentokentältä takaisin. Olivat raukat tulossa keräämään mustikoita.

Kyllä on paha hallitus!
16181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Eikö ne käännytetty Thaimaan kentällä. Tuskin Orpon valta yltää sinne?

Äänestä
  • No niinpä näyttää. TV uutisista luulin käännytyksen koskeneen kotimaan kenttää. No eihän noista 25;stä olisi ollut paljonkaan apua marjayrittäjille. Mustikat jää metsään ulkoministeriön takia.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    No niinpä näyttää. TV uutisista luulin käännytyksen koskeneen kotimaan kenttää. No eihän noista 25;stä olisi ollut paljonkaan apua marjayrittäjille. Mustikat jää metsään ulkoministeriön takia.

    Sairas ihmiskauppias. Mikä on vassujen moraali? Eikun työttömille keruu pakko jos marjat halutaan.

    Äänestä

tuntuukin että politiikojen arvovalta on esteenä tulemiseen,

Äänestä
  • Eivät ole tajunneet, että mustikkasato tulee ajallaan. Ja pitikö koko mustikkabisnes mustamaalata Thaimaata myöten parin epäkelvon takia? Kotimaiset mustikat maistuis ja ovat terveellisiä hyperfoodia.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Eivät ole tajunneet, että mustikkasato tulee ajallaan. Ja pitikö koko mustikkabisnes mustamaalata Thaimaata myöten parin epäkelvon takia? Kotimaiset mustikat maistuis ja ovat terveellisiä hyperfoodia.

    Sikamaista yksityisten maanomistajien kustannuksella tehtävää bisnestä.

    Äänestä

Suomessa olisi hyväksytty työntekijöiden hyväksikäyttö ja ihmiskauppa, mutta oikeusvaltio Thaimaassa ei. Onhan Suomessa ihmiskauppafirmoja paljon, kuten Wolt, Foodora, Uber ja Bolt.

Äänestä
  • Oikeusvaltio Thaimaassa, on vähän toisenlainen komento, nythän Thai valtio estää kansalaistensa tulon Suomeen töihin ja ansaitsemaan. Valvonta kuuluu Suomessa meidän viranomaisille on tainnut valvonta pettää Suomessa? Ehdottaisin värväystä jostain muusta maasta, annetaan Thaimaalaisten olla rauhassa.

    Äänestä

hehe tänne otettu viimevuonna 70 000 matua tänäkin vuonna jo 30 000 lisää ja nyt on kourallisesta thaimaalaisia kiinni saadaanko marjat kerätyksi.

Äänestä

KYLLÄ URPO ORPO OSAA OLLA JATKU VAIKEA MUILLE IHMISILLE.

Äänestä

Mustikat on tänä päivänä kemikaalien saastuttamia parempi jättääkin ne puskiinsa

Äänestä
  • Pohjoisemmassa missä thaikut niitä poimi on puhdasta tavaraa.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Pohjoisemmassa missä thaikut niitä poimi on puhdasta tavaraa.

    Kusevat lakka-astioihin ja etelässä kehutaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Pohjoisemmassa missä thaikut niitä poimi on puhdasta tavaraa.

    Joo jätetään marjat metsään, on eläimille syömistä? Turhaa elättää marjapomoja ja thaikkuja, kuka haluaa marjoja niin metsään vaan.

    Äänestä

Thaimaassakin tiedetään, että Suomessa on rasistinen laitaoikeistohallitus.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

25 thaimaalaista käännytettiin lentokentältä takaisin. Olivat raukat tulossa keräämään mustikoita.

Kyllä on paha hallitus!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu