Kertokaa miten Ukraina iski Kuolan niemimaalle asti Ukrainasta?
En ole löytänyt yhtää sotilasasiantuntijaa, joka olisi kertonut tuon onnistuneen Ukrainasta käsin.
Kartasta kun katsoo, niin väkisin tulee mieleen, että isku olisi tehty Suomesta tai Norjasta. Mikä tekee meistä (siis jos Suomesta) “luvallisen kohteen” ryssälle
En ole löytänyt yhtää sotilasasiantuntijaa, joka olisi kertonut tuon onnistuneen Ukrainasta käsin.
Kartasta kun katsoo, niin väkisin tulee mieleen, että isku olisi tehty Suomesta tai Norjasta. Mikä tekee meistä (siis jos Suomesta) “luvallisen kohteen” ryssälle
Vastaukset 51
Vanhimmat
Omat koirat purivat, eikä se ole mikään yllätys.
Niin, tai Virosta.
Ei ole aivan pakko sotia tässä lähialueella, sotikoot keskenään kotonaan.
Tekniikka on hyvin yxinkertaista. Kännykkä missä on GPS. SE mitään rakettitiedettä vaadita
GPS ..puhelimen sirukin käy.
Paljon vaadita, että sellaisen osaava saa kasaan paketin
Maan johto ei virka mitään, kun lähialueilla soditaan.
Ei kai se ole turvallisuusuhka.
Mutta se on turvallisuusuhka, jos rajalla on muutama turvapaikanhakija.
Kuka sellaista on puhunut?
No niinpä!
Ukrainalla on nyt sellaisia ohjuksia joilla ampuu vaikka kiinaan jos tarve vaatii. Ja paljon.
Mutta niistäkin jää jälki tutkaan.
Pienien dronejen tutka jälki on samaa luokkaa kuin lintujen. Siksi niitä on vaikea havaita tutkilla. Mutta niiden range on huomattavasti lyhyempi
Kuka kielivammainen höntti taivuttaa "dronejen", kun oikea muoto on DROONIEN.
Puheessa tosi koominen.
Suomi voi hyvinkin olla iskun takana, koska CIA-Stubbin johdolla Suomi on jo vuosia tehnyt kaikkensa kolmannen maailmansodan sytyttämiseksi. Suomesta Venäjälle tehdyt ohjusiskut ovat todennäköisiä ja mainiota CIA-Stubbille sekä muille maanpettureille on se, että vähä-älyinen Suomen kansa uskoo kaikki valheet yhä edelleen, kuten tähänkin asti.
Miten on Pavel, onko siellä Pietarissa miten ukkostanut.
Venäjä voinut Putinin käskystä lavastaa koko paskan. Venäläiset hyväksyy paremmin täydellisen liikekannallepanon jos niitä vastaan hyökätään.
Näinhän ne Nato-Niilot kehvakansalle selittävät, kun hyökkäävät Venäjälle.
Putin on naZi.
Ukrainan pitää tuntea vastuuta omista toimenpiteistään. Ne kohdistuvat tällä menolla myös naapurivaltioihin.
Vai onko tässä Ukrainan taholta tarkoituksellinen teko, jolla pakotetaan naapurit osalliseksi sotaan? Tai provosoidaan Venäjää toimiin naapurivaltioita vastaan?
Saisivat lopettaa tuon sotimisen, se on aivan turhaa.
Typeryskin älyää, että Suomen kautta operoitiin. Nyt Natossa vesi kielellä odotetaan, että Venäjä reagoisi sotilaallisesti Suomea kohtaan. Voi olla, että vaikka Venäjä tietäisikin Suomen kautta nyt ja tulevaisuudessa yhä enemmän tehtävän iskuja, ei se ihan heti voisi sitä myöntää ja syyttää Suomea, koska silloin sen olisi pakko vastata Suomelle sotilaallisesti ja sota laajenisi Suomen kautta koko Natoon. Tämä on juurikin CIA-Stubbin tavoite, koska se on hänen isäntiensä Black Rockin ja juutalaispankkiirien tavoite.
Katsoppa kartalta kohdetta ja ota astemitta ja katso mitä muita suuntia on olemassa.
n. 200 astetta muita suuntia kuin suomi, mukana myös jäämeri joka on kansainvälistä vesialuetta.
Stubbi juhlii Pariisissa, eikä välitä kotimaan asioista mitään.
Ottaisi nyt yhteyttä Zelenskiin ja kieltäisi kovin sanoin tämän droonisodan pohjoisilla alueilla.
Voi ihan lähiaikoina päästä nato niilot tapettaviksi. No sitä yleensä saa mitä tilaa.
Mielenkiintoista katsoa toimiiko nato myös tiukassa paikassa.
Kun Venäjän hallinto romahtaa, Kuolan Niemimaa ja Vienan Karjala liitetään Suomeen. Eteläisistä osista ei kannata haaveilla, vaan ne jäävät Pietarin Karjalan Tasavallan alle. Ihan hyvä kompromissi.
Irakissa kun Saddami hirtettiin eli hallinto siellä romahti niin suomeen asti "käveli" sieltä pakoloisia. Kyllä tuo parempi on että venäjällä edes huono hallinto kuin ei hallintoa ollenkaan.
Muutoin siellä tuhansia jotka haluaa kunkuksi kunkun paikalle.
1. Minkälaista reittiä dronet menivät.
2. Missä ilmatilassa.
3. Mistä ilmansuunnasta.
4. Rauhoitutaan.
DROONIT, juntti saisi jo oppia tämän.
roonit tahi troonit pitääpi kirjoittaa ja samaiten lausua
Joka tapauksessa Venäjän GPS-häirintä tulee nyt jatkumaan.
Käyttävät tuota iskua perusteluna
Stubb sanoo, että tähän pitää vain tottua.
Eipä ole kaksista kerrottavaa presidentillämme.
Pitää vain tottua.
– "Meidän pitää nyt vain tottua siihen, että meillä on sota rajoillamme".
"Meidän pitää myös tottua siihen, että Ukrainan tulee käyttää kaikki keinot siihen, että he voittavat tämän sodan. Se tarkoittaa myös erilaisia iskuja".
....
Näin kertoi Presidentti Stubb Iltasanomissa.
Usean rintaman sota tietää Venäjän varmaa tappiota. Jos puolustusliitto Nato haluaisi tosissaan hyökätä Venäjälle, niin se kannattaisi tehdä heti kaikilla rintamilla koko Euroopan leveydeltä, johon hyökkäykseen liittyisivät Turkki sekä Etelä-Korea ja Japani.
Turha elämöidä vielä Olenjan lentotukikohdan iskusta, ei varmistettu vielä. Satelliitti kuvat puuttuu vielä kohteesta.
Hesarissa oli jo 13.1.2024 juttu mahdollisesta Ukrainan kostoiskusta sinne,,,
Usean rintaman sota tietäisi ydinaseiden käyttöä. Suomelle tämä olisi täydellinen tuho.
Koittakaas nyt rauhoittua. Aina sodassa on ollut vasarinta liikkeitä, jotka toimivat missä tahansa.
Onhan siellä ukrainamielisiä ja sotaa vastustavia venäjälläkin ja paljon. Voi hyvinkin olla vastarintaliikkeen isku.
Isku on todennäköisesti tehty Kuolsn niemimaalta. Natsi-Venäjällä toimii monia Kremlin natseja vastustavia porukoita.
Hienosti toimittu!
Sitä voisi toivoa..Venäjä kaatuu sisältäpäin, jos kaatuu.
Aloittaja oliko UKRAINAKIN ryssille ”luvallinen kohde”iskeä?
Muista Mainilan laukaukset jotka tekivät SUOMESTA ryssille ”luvallisen kohteen” iskeä!
ukraina oli luvalinen kohde venäläisten iskeä, se oli määritelty heidän sotilasdoktriinissaan. Ukrianan natsien olisi kannattanut hiukan miettiä ennen kuin haastavat venäläiset sotaan.
Miten se haastoi??
Ukrainalla on lennokkeja, joilla on jopa yli 2000 km kantama. Et ole edes etsinyt yhtään sotilasasiantuntijaa, kunhan louskutat Putinin agendaa rakkikoirana.
Ei noin isot lennokit pääse tutkien/maa havaintojen ohi huomaamattomasti lentämään. Ei edes jenkkien predatorit kykene siihen.
Kyllä tuo on ukrainalaisten desanttien isku venäjällä.
Atomics
https://fi.wikipedia.org/wiki/kikkeli
"Kertokaa miten Ukraina iski Kuolan niemimaalle asti Ukrainasta?"
Ukraina iski sotilaallisesti Kuolan niemimaalle, siten se iski.
Sodassa käytetään sotilaallisia menetelmiä.
Viiraako vähän päästä?
Jos tuollainen "paska" pitäisi paikkaansa niin periaatteessa mikä tahansa USAaa vihaava valtio (ja niitähän piisaa) voisi iskeä mihin kohteeseen tahansa Yhdysvalloissa.
Ja USAlla ei juuri olisi mahdollisuuksia selvittää iskun suorittanutta valtiota. Ei nuo ny saatana mihinkään ihmeisiin pysty edes lennokit.
Tuomitun Neuvostoliiton epätoivoinen johto matkustaa ajassa taaksepäin muuttamaan historiaa ja palauttamaan äiti-Venäjän loiston.
Ukraina on saanut käyttöönsä kaikenlaisia länsiaseita mm, pitkän kantaman drooneja jotka ovat pienen lentokoneen kokoisia. Suurimmat siis. Ja pienimmät ovat niitä nelilapaisia pikkudroneja ja sitten on kaikkea siltä väliltä. Sitten on maaliin hakeutuvia ja tutkassa näkymättömiä ohjuksia (kuten nuo dronetkin) jotka lentävät mihin asti tahansa. Näillä Igoreilla voi olla vaikeaa ymmärtää, että tällaisia huippuaseita olisi edes olemassa kun itsellä on sellaisia ruudilla täytettyjä viemäriputkiohjuksia joiden osumatarkkuus on +- 100 km.
Lentävät mihin asti tahansa? Tietysti lentää jos niihin asennetaan riittävän iso Akku tai Polttoaine säiliö...mutta tuon jälkeen ne ei todellakaan ole enää pieniä tutkassa näkymättömiä kohteita.
Olenjan lentotukikohta, se ja monet muutkin pietarin energialaitokset satamia myöten maalitettu aikaa sitten. matalalla lentävät ballistiset ohjukset ei tartu iskandereihin eikä pantsirjärjestelmiin.
Onko edes iskua kuolan niemimaalle todistettu aukottomasti?
Suomihan on natossa, miksei ukraina/ usa voisi iskeä täältä Venäjälle? Ei Ukrainalla ole sellaista osaamista että sieltä asti saisi ohjuksen noin tarkasti, ja se on erittäin riskialtista roiskintaa.
Onkohan lapin palo tullut ohjuksesta joka on ammuttu lapista kuolaan.
Höpö höpö osaamisesta.
Kiinanpojatkin myy troneja jotka noudattavat ennalta suunniteltua reittiä, miksi ukraina voi hyödyntää olemassa olevaa tekniikkaa?
Otetaan sellainen alle 100€ maksava drone ja revitään sen sisältä se äly ja istutetaan isompaan droneen, ei vaikeaa.
Niinkö Pietarin trolli kuvittelee.