Kuka osaa sanoa.Olen erään yhdistyksen hallituksessa mukana, ja nyt näyttää siltä että yhdistyksen varat eivät riitä lainoihin, mitä on otettu. Joudunko henkilökohtaiseen yhteisvastuuseen muiden hallituksen jäsenten kanssa.Projektit veivät meidät ojasta allikkoon.
Lainat lankeavat maksettaviksi pian, ja yhdistyksen tili on lähes nolla.
Lainat lankeavat maksettaviksi pian, ja yhdistyksen tili on lähes nolla.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tottakait joudut vastuuseen tekemistäsi päätöksistä.koko hallitus on yhteisvastuullinen tekemistään päätöksistä.tietysti jos vastuu vapaus myönnetään tilintarkastajilta on asia eri.
Yhdistyksen hallituksen jäsenellä ei ole henkilökohtaista velkavastuuta yhdistyksen velvoitteista, mutta vastuu saattaa syntyä vahingonkorvausperusteella. Jos hallituksen jäsenen todetaan syyllistyneen huolimattomaan menettelyyn, niin tästä menettelystä yhditykselle aiheutuneesta vahingosta voi hallituksen jäsen joutua korvausvelvolliseksi. Vaikea tässä tapauksessa sanoa ilman yksityiskohtaisia tietoja.