Tämä lentokenttä sijaitsee Kuolan Olenogorskissa.
Tämä uutinen kerrottiin illan tv- uutisissa.
Ymmärrän toki sotapropagandan mutta jotain rajaa silläkin pitäisi olla.
Täytyy olla hullu uskoakseen moisen ja vielä hullumpi on se uutispomo joka Ylellä moisen pieruankan julkisti.
Ukrainan droonit tuhosivat venäläisen pommikoneen kentälle!
7
197
Vastaukset
- Anonyymi
Presidentti Stubb sanoi tähän liittyen että meidän on totuttava sotaan rajoillamme.
Kiva.
Kohta se sota on kai sitten jo rajojemme sisäpuolellakin.
Kai sitä sitten siihenkin tottuu. - Anonyymi
On fakta, että naapurinamme on brutaalia ja estotonta hyökkäyssotaa käyvä valtiokuvitelma. Ei siis ihme että siellä paukkuu, mikä tietysti on oikeus ja kohtuus.
Voit toki olla oikeassa että kyse ei ole Ukrainan iskusta. On olemassa teoreettinen mahdollisuus että joku venäläinenkin on viisastunut ja päättänyt toimia kansansa puolesta fasistihallintoa vastaan. Venäläinen sotainen ja alistuva kansanluonne huomioiden rauhan puolesta toimiminen on kuitenkin pienen piirin juttu.
Toivomme näin rauhantahtoisina ihmisinä vastaavaa runsaasti lisää. - Anonyymi
Katso mapista niin hoksaat siellä on nipussa monia pommareita!?
Ovatko nämä kaikki käyttö kuntoisia. - Anonyymi
Onhan olemassa mahdollisuus, että Olenogorskiin iski jenkkien drone, Suomesta.
Vaikka iskijä olisikin ollut Ukraina, on tuo silti melko epäuskottavaa.
Uskottavampaa on, että drone tuli Norjasta tai Suomesta.
Koska norjalaiset eivät ole tyhmiä, veikkaan Suomea. Lähtökenttä esim. Salla. - Anonyymi
Vaikka kyseessä olisikin Ukrainasta lähetetty drone, niin keiden ilmatilaa tuo Zelenskyin rauhanlähetti on mahtanut käyttää? Mikä on ollut dronen reitti?
Miksi Suomen Puolustusvoimat ei ole estänyt sen pommitustehtävässä ollutta mahd. kauttakulkua Suomen läpi? Niiden on täytynyt tietää siitä. (Retorinen kysymys.)
Jos EIVÄT ole tienneet, niin minkä tasoista on Suomen ilmapuolustus?
Eivät havaitse jotain käsikranaatein lastattua, ulkomailta saapuvaa pörisijää? - Anonyymi
Olitko itse katsomassa mikä siellä oli vai oliko mitään?
- Anonyymi
Kommentoijat ja aloittaja jättää tahallana huomiotta sen todennäköisimmän mahdollisuuden että droonin on lähettäneet Venäjän omat desantit, tai sitten pieni Ukrainalaisten joukko joka pystyy liikkumaan Venäjän rajojen sisäpuolella.
Venäjällä on paljon nykyhallintoa halveksivia kansalaisia; Karjalan Tasavallassakin siinä itäpuolella Suomea on paljon väkeä jotka mielummin olisivat itsenäisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1774017Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki263115Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma252801Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne592701PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist552620Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902575Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest112320Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k862035- 1471929
Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle2021847
