Uutisten mukaan ilmeisesti Ukraina on tehnyt iskun Kuolan niemimaalla sijaitsevaan Venäjän tukikohtaan 200 kilometrin päässä Suomen rajasta.
Kysymys kuuluu, mistä isku on tehty? Uutisessa sanottiin, että isku on tehty lennokeilla. Mikäli Suomen maaperää on käytetty iskun tekemiseen ja presidentti näyttää tällaiselle vihreää valoa, kuten uutisesta käy ilmi, tämä ei voi olla laillista toimintaa. Suomessa on koko ajan sanottu, ettemme ole sodassa. Jos Suomesta annetaan tehdä iskuja, se ylittää päättäjien valtuudet.
Nyt olisi aika saada vastauksia päättäjiltä ja aika ottaa järki käteen.
Kysymys kuuluu, mistä isku on tehty? Uutisessa sanottiin, että isku on tehty lennokeilla. Mikäli Suomen maaperää on käytetty iskun tekemiseen ja presidentti näyttää tällaiselle vihreää valoa, kuten uutisesta käy ilmi, tämä ei voi olla laillista toimintaa. Suomessa on koko ajan sanottu, ettemme ole sodassa. Jos Suomesta annetaan tehdä iskuja, se ylittää päättäjien valtuudet.
Nyt olisi aika saada vastauksia päättäjiltä ja aika ottaa järki käteen.
Vastaukset 71
Vanhimmat
– "Meidän pitää nyt vain tottua siihen, että meillä on sota rajoillamme.
Meidän pitää myös tottua siihen, että Ukrainan tulee käyttää kaikki keinot siihen, että he voittavat tämän sodan".
Stubbin sanomiset Iltasanomille.
Miksi Ukraina ei saisi käyttää Suomen alueita iskuihin Venäjää vastaan? Meillähän on yhteinen vihollinen, joten iskut hyödyttävät meitäkin. Ukrainalle tulee antaa täydet oikeudet käyttää alueitamme iskuihin venäjän tukikohtia vastaan, sillä silloin venäjä vetää kalustonsa kauemmas rajoitamme. Vain putinistit, kuten aloittaja, valittavat vastaan.
Ai, olet tuon korruptoituneen maan kannalla?
Tällaiselle toiminnalle ei ole annettu laillista valtuutta. Eli valtionjohto syyllistyy rikokseen, jos he sallivat tällaisen.
GPS häirintä on sotatoimi johon saamme vastata sopivaksi katsomallamme tavalla.
Vai täysin demokraattisen, humaanin ja reilun Venäjän kannalla, hihii!
Suomesta Venäjälle kohdistuvat iskut= Suomi Hyökkäsi Venäjää vastaan!!!!
Ei TODELLAKAAN SAA Ukraina käyttää Suomea hyökkäyksiin Venäjälle.
Tämähän menee ihan sairaaksi ja joudumme itse sotaan!
Se on terrorismia ja sen tukemista.
Miten niin? En todellakaan ole korruptiokunkku Venäjän kannalla.
Saa tietenkin käyttää jos ei jää kiinni.
Emmehän voi häirinnän vuoksi olla tietoisia YHTÄÄN MISTÄÄN. :)
On täysin oikein että iskut tehdään täältä käsin. Venäjällä ei ole siihen mitään sanomista niin kauan kuin se ylläpitää sotaa Ukrainassa. Stubb ja Puolustusvoimat tekevät oikein
Voihan kyseessä olla venäläisten sepraratistien tekemä isku Putinin nazihallintoa kohtaan. Nykyaikana mikään ei tunnu olevan mahdotonta.
Olet satusetä kuvitelminesi!
Vaatisi järkevää venäläistä. Sellaisen esiintyminen tuossa populaatiossa on hyvin epätodennäköistä.
Ja sinä venäläistrolli et ole vieläkään opetellut suomea.
Ainakaan julkisesti.
Kaikkea epätoivoista teidän ryzzänkätyreiden sitten pitääkin yrittää. Jos valehtelee törkeästi niin se kannattaisi tehdä edes jonkin uskottavuuden rajoissa, mutta sitähän ei tietenkään voi aivokuollut ryzzänkätyri koskaan tajuta.
Mainilan laukaukset muistetaan Suomessa kyllä. Niitä ei Suomi ampunut.
Mainilan laukaukset on suomalaista propagandaa, siksi ne tosiaan täällä muistetaan. Niitä ei kukaan ampunut, joten ei tietenkään myös Suomikaan.
Sorry vaan ryzzänkätyri mutta ne olivat nimenomaan Neuvostoliiton propagandaa, eivätkä Suomen. Neuvostoliitto käytti tätä valhetta oikeuttaakseen hyökkäyssotansa Suomeen.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9228828c-c16e-4d83-81e2-486e352c4c3a
https://www.sotahistoriallisetkohteet.fi/app/sights/view/-/id/1533
Missään uutisissa ei sanottu että isku olisi muka tehty Suomesta, joten ryssäntrollin aivan turha valehdella siitä asiasta.
Ukrainalaisilla on nykyään drooneja joiden kantomatka on yli tuhat kilometriä, mistä kerrottiin uutisissa jo puoli vuotta sitten.
https://www.hs.fi/maailma/art-2000010132286.html
Ja mitä sitten vaikka olisi tehty? Tykkäätkö sinä venäläisistä vai mikä tässä sinua ahdistaa? On Suomenkin etu että rajoillamme olevat venäjän kentät koneineen tuhotaan ja Ukrainalle on siihen oikeutus koska se käy sotaa. Tottakai se saa käyttää Suomen alueita iskuihinsa. Me hyödymme siitä itsekin koska venäjän täytyy siirtää kalusto kauemmas. Ihme kitinää taas teiltä.
Ryzzät iski lasten sairaalaan ja kysymys kuuluu että mistä isku tehtiin? No just tuolta. Ohjuksia kulettanu pommikone lähti tuhotöihin tuolta Kuolan niemimaalta.
Ukrainasta tulee matkaa kyseiseen paikkaan vähintään parituhatta kilometriä eli tuo tuhannen kilometrin etäisyys ylittyy reilusti. Ts. Ukraina ei ole voinut tehdä iskua omalta maaperältään lennokeilla, joiden kantama on maksimissaan 1000 km.
Eikö näiden puupäiden sotauho ole jo siinä määrin vahingollista, että heitä pitäisi jo jotenkin laittaa kuriin. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b8d43780-4d92-4c26-9532-b693838db087
Venäläisiä on tosiaan kästelty kuin silkkihansikkain. Ei myöntyväisyyspolitiikka toiminut Hitlerinkään suhteen.
Mieti että hitleriä myötäiltiin yli kolme vuotta!!! Ennenkuin häneen alettiin reagoimaan kunnolla. Tämä reagointi, eli venkulointi, länneltä ja putinin toimet ovat historiallisesti kuin yksi yhteen toisinto!
Kuvitteleeko joku tosissaan, että Venäjä antaa tehdä iskuja mahdollisesti Suomen maaperältä ilman seurauksia?
Minkä seuraus putinin venäjä on:
Kansallisen itsepetoksen ja fasismimyönteisyyden.
Ja sinulle voi sanoa että kuvitteleeko joku vielä tosissaan että Venäjällä olisi jotain kykyjä vastata mihinkään iskuihin? Jännää ettei jotkut vieläkään huomaa kuinka venäjän asevoimat junnaavat täysin paikalla kolmen päivän sodassaan. Siinä nähtiin se suurvallan kyky. Venäjä ei tasan 100% varmuudella haasta yhtään NATON jäsenmaata eikä mitään iskuja minnekään.
Mitään seurauksia EI TULE.
Ihme höpinöitä.
Venäjällä on julmetun isoja erämaa-alueita joista voi lähettää vaikka minne kaikenlaisia droneja.
Ei venäläiset kykene valvomaan ja estämään jokaista liikettä.
Tosiasia on myös se että venäjällä on paljon ihmisiä jotka haluavat että sota loppuu.
Drone voidaan lähettää matkaan myös mereltä, piirtäkää harpilla karttaan tuo 1000km ale niin näette mistä kaikkialta drone on voitu laittaa liikkeelle.
Iskun takana on todennäköisesti Kuolan niemimaalla toimiva partisaaniryhmä, joka vastustaa Venäjän natsismia.
Lisää tällaista, natsit on savustettava ulos Kremlistä!
No nyt saatiin se kauan pohjustettu sota suomeenkin. Natojoukot iskivät suomesta. Ei muuta selitystä ole vaikka uutiset mitä väittäisivät.
Mitä sitten? Pääasia on että koneita tuhoutuu. Se on meidänkin etu ja on täysin oikein että sairaaloita pommittavat koneet tuhotaan. Oletko Putinin joukkojen ystäviä kun asia noin harmittaa?
Suomesta mikään sotadrooni ei ole lähtenyt, tuskin minkään muunkaan Natomaan maaperältä, tämähän on satavarmaa.
Karttaa katsomalla voisi tulla siihen tulokseen että varmempaa on laittaa droni matkaan pohjoisesta Barentsinmereltä kalastus alukselta esim.
Onko Stubbin lausunto omiaan luomaan lisää jännitteitä Suomen ja Venäjän välille?
Stubbin puheethan ovat muutenkin olleet ylimielisen provosoivia, ikäänkuin sotaan haastavia.
Suomi on itsenäinen ja presidentti saa sanoa mitä haluaa ja te pikkuputleristit ette sanele meille mitään.
Kenelle TEILLE????
Sen verran jäitä hattuun, että katsokaa Ukrainan propagandatoimiston toimia aina, kun maa on kärsinyt raskaita tappioita. Viimeisten kahden viikon aikana Venäjä tuhosi viisi sotarvikejunaa Lännen sotakalustoineen. Samalla meni satoja Ukrainalaisia ja Naton sotilaita. Tämän viikon alussa Venäjä tuhosi kaksi Ukrainan juuri saamaa Patriot-ohjusjärjestelmää. Odessan vieressä Venäjä tuhosi Englannin lähettämät ohjusjärjestelmät ja 18 Englannin erikoisjoukkujen sotilasta kuoli ja 25 haavoittui vakavasti.
Mitä Ukrainalla on esittää näiden raskaiden tappioiden vastapainoksi? Avdivkan kohdalla Venäjä on edennyt Länteen viimeisen puolen vuoden aikana lähes 400 km! Etenemistahti oli alkuvuonna kymmeniä tai satoja metrejä päivässä. Nykyään parhaimmillaan muutamia kilometrejä päivässä. Ennätys taitaa olla 6 kilometriä.
Siksi kannattaa suhtautua Ukrainan ilmoituksiin "mahtavista" voitoista varauksella ja odottaa niihin vahvistuksia muistakin lähteistä.
Noita Tu-22M3 Backfire pommikoneita valmistettiin kaikkiaan 268 kappaletta. Aktiivisessa palveluksessa niitä on seitsemisenkymmentä kappaletta, joista kolmisenkymmentä on modernisoitu nykyaikaan. Elektroniikka ja tutkat ovat SU54 yhteensopivat ja koneen kaksi suihkuturbiinia uusittiin. Lentonopeus kasvoi yli mach kahteen ja toimintasäde 2400 kilometriin ilman välitankkausta.
Ei kai nyt kukaan vähättele tappioitaan ja liioittele onnistumisiaan
Suomi on maanpetturien maa. Mitäköhän pahaa sitä tuli edellisessä elämässä tehtyä, että lähettivät tänne sontalandiaan.
Ainahan täältä pääsee Venäjälle...
Järkyttävää!!!!
Viekö Nato ja Päättäjämme Suomea Sotaan????
Jos Suomesta Hyökätty Venäjälle. Ei pidä kauhistella, kun vastaisku tulee.
Suomi pääsee Naton sota-alustaksi. Sitähän Natottajat halus, eikö?
Saadaankohan ydinaseista laskeumat kansan päälle?
Enntinen sanonta: Sitä saa, mitä tilaa voi kolahtaa...
Tässä katsaus Ukrainan huimaan drooni kehitykseen. Tuo 1800 km ei ole enää mikään ongelma ja sabotööriryhmiä on Venäjällä jotka pääsevät laukaisemaan drooneja lähempäänkin. http://www.hisutton.com/Ukraine-OWA-UAVs.html
Suomen päättäjät eli persukokkarit yms. ja NATO etsivät vain syytä sotaan. Rauhaa puolustavat on vaimennettu.
Putin on sanonut, että hän haluaa Ukrainaan vain rauhaa. Putin on siis rauhanhenkilö, aito rauhanpuolustaja.
Siksi Suomen Vasemmistoliitto, osa SDP:stä Krista Kiurun johdolla sekä Vihreät halusivat estää rajalain, jotta luottamuksellinen rauhanyhteistyö naapurimaan kanssa voisi syventyä ja laajentua.
Rauha ja sopu tuo turvaa.
Vihanlietsonta ja vastakkainasettelu... Sodan!
Kumpaa kannatat, kumpaa harrastat?
Rauhaa kannatan ja Kremlin sotarikollisen saattamista Haagiin tuomiolle.
Rauhaa ja rakkautta kannatamme ja natsijoukkojen tuhoamista Ukrainasta - silloin se rauha tulee MUTTA USA POIS - MYÖS SUOMESTA SUUNNITTELEMASTA SOTAA VENÄJÄÄ VASTAAN...tännehän tuotiin väkipakolla vaikkei kansa halunnut, tuo Nato - meidän perikato
Päättäjätkö taas suhmuroi Kansan seläntakana???
SuomenSairaatNeonatsiKannattajat vaan hurraavat.
Tässä on syytä miksi, epätoivoisetNatsit tekevät mitä vaan mutta tankit tuhoutuu ja antautuminen ehdoitta olisi paras ja natsit sitten kaikki Mustaan Delfiiniin.
https://www.youtube.com/watch?v=qUWmbCyV4Qc
Työnnä ttuo videosi
Ärrän munkkiviikot!
jo analliisi
PPOISTIOON
Sairasta on kun vievät Videosi minne sattuu, idiooti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Fasssistilla on vihapinnassa ja tuskainen tunnelma - meillä ei ole - mistähän johtuu tuo vihasi- oisko noi kiihottajat mediassa päässeet a-koppaan ja sit ennen tehokkaat-turvalliset ja tutkitut edesauttaneet narahdusta uudelleen...perin heleposti.
Sairasta on kun vievät Suomea sotaan
Näin USA ainakin suunnittelee vakavasti, mehän tässä kuolemme eikä jenkit.
Samaa tuolla Ukrainassa ovat saaneet jenkkipirut aikaan ja alatason väen saaneet johtoon.
Iskuja Venäjän sisällä alkaa tapahtua kokoajan lisää ja laajemmin. Alkaa kansakin ehkä kohta herätä sodan mielettömyyteen ja usko Putinin propagandaan huojua muillakin kuin älymystöllä ja koulutetuilla.
Sinulla kannattaisi iskeä vaan tuonne selkään reppua ja auttamaan uskonvelinatsiloita.
Saat samalla kunnianarvoisan sankarin maineen eikä tarvita paluulippua.
Avaaja lisää: Järki mukaan ja korjaat naishallituksen velkataakka ja virheet
On todennäköistä, että Suomea 3. maailmansotaan ohjaava CIA-Stubb oli aloitteen tekijä tässä iskussa.
Olisi mukavaa nähdä Stubbin ja Orpon ilmeet Venäjän iskettyä Suomeen. YLE tietenkin sensuroisi.
Yle ja roskalehdet ovat kovan kurin alla jenkkien rahalla vielä painostaen.
Kyllähän se tarkoittaisi, että Suomi on sodassa, jos ukrainalaiset luvanperästä tekisivät lennokki-iskuja Suomesta Venäjälle. Jos taas oikeusjärjestelmämme pyrkisi ottamaan tekijät kiinni tuomittaviksi, emme vielä olisi sodassa.
Nyt en ole nähnyt Venäjältä epäilyjä, että isku olisi tehty Suomesta. Joten ehkä turha enempää spekuloida.
Eikö tuota Putinia kukaan pysty kaappaamaan, ja tuomaan Suomen rajalle, kun niin ahkeraan vierailee Kannaksella useilla datsoillaan.
Täältä ukko voitaisiin toimittaa sotaoikeuteen Haagiin, vastaamaan vakavista rikoksestaan ihmisyyttä vastaan.
Kaappaa sinä tuo Zelenskyi ja kiikuta ihmisten ihailtavaksi Kiovan torille ja katso miten käy...hiihihihiihihhi
KYLLÄ KARHU ANTAA ISÄN KÄDESTÄ jos hypitään silmille kuten näette:
Toinen massiivinen isku: Venäjä tuhosi 4 Yhdysvalloissa valmistettua HIMARSia päivässä!
https://www.youtube.com/watch?v=amrnSBii-Ro
VENÄJÄN TILTUT SAKKAA KAIKKEA SOOPAA VENÄJÄHÄN ON HYÖKÄNNY UKRAINAAN TUHOTEN JA TAPPAEN UKRAINALAISIA MIELIN MÄÄRIN
Jos isku tehdään Suomesta on Venäjällä täysi oikeus laittaa paluupostia. Kunnon 1000kg fab Vaikkapa Mikkelliin piristäisi päivää kummasti
Jaa meinaatko että jos joku taho kuljettaa vaikka tanskan ja ruotsin kautta droneja lappiin ja pistävät ne jostain erämökistä liikkeelle niin syy on silloin suomen?
Eli kääntäen, jos joku taho kuljettaa vastaavia droneja vaikka laivalla vienanmerelle ja pistää dronet liikkeelle kohteena vaikka rovaniemi niin nato on oikeutettu ilman mitään epäilyä tekemään ydiniskun venäjälle?