Trump pyrkii valtaan suurilla lupauksilla

Anonyymi-ap

Valtaan pääsy voi niin onnistua, mutta siinä hän ottaa suuren riskin ettei onnistu toteuttamaan suuria lupauksiaan. Kuten tuoda rauhan maailmaan ja sulkea USA:n eteläraja ja karkottaa miljoonia ihmisiä USA:sta.

Kannatus saattaa romahtaa ennätyksellisen alas.

6

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Trump kertoo, että hän haluaa karkottaa jopa 11 miljoonaa laittomasti maahan saapunutta ihmistä. Hän olisi myös valmis turvautumaan kansalliskaartin joukkoihin mielenosoitusten tukahduttamiseksi.

      Trump ottaisi jopa armeijan käyttöön osana jättimäistä karkotusoperaatiota. Yhdysvaltain laki kieltää armeijan joukkojen käyttämistä siviilejä vastaan, mutta se ei estäisi häntä.

      Trump olisi valmis hyödyntämään sotilasjoukkoja laajemmin myös esimerkiksi mielenosoitusten pysäyttämiseksi.

      – Käyttäisin ehdottomasti kansalliskaartia, jos poliisi ei pystyisi pysäyttämään [mielenosoituksia].

      Trump sanoo haastattelussa, että hänen vaalivoittonsa on väistämätöntä. Hän väittää, että ainoastaan ”varastetut vaalit” voisivat viedä voiton hänen nenänsä edestä.

      Hän ei poissulje Capitolin mellakan kaltaisia poliittisia väkivaltatapauksia, jos hän häviäisi vaalit.

      Capitol-tapaukseen liittyen Trump sanoo, että hän ehdottomasti harkitsisi jokaisen mellakasta tuomitun armahtamista.

      Trump sanoo, että Yhdysvallat jatkaisi Ukrainan tukemista myös hänen johdollaan. Hän kuitenkin vaatisi Nato-liittolaisilta ja Euroopan mailta suurempaa roolia.

      Euroopan on maksettava. Olemme paljon enemmän mukana [Ukrainan tukemisessa] kuin Euroopan valtiot. Se on todella epäreilua meitä kohtaan.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/3e6af266-2e7b-4b72-ba34-23d0b90d95b7

    • Anonyymi

      1930-luvun Saksa tulee mieleen Trumpin uhosta.

    • Anonyymi

      Tottahan TRUMPP puhuu!

    • Anonyymi

      Erityisesti tuo puhe ettei hyväksy mahdollista vaalitappiota on huolestuttavaa.

    • Anonyymi

      Trumppia äänestetään enää kerran ja sen jälkeen ei tarvitse äänestää tietäjät tietää punakaarti ei😂🤣

    • Anonyymi

      Miksi kirjoitit "lupauksilla"?? Valheitahan se tyhmä suoltaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1919
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1753
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1550
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1441
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1028
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      997
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      958
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      931
    Aihe