Suomeen on tullut marjatiloille 380 venäläistä kausityöntekijää etupäässä marjatiloille, eli mansikat poimitaan edelleen ainoan kuviteltavissa olevan hyökkäyssotaa käyvän vihollisvaltion ihmisillä.
Meillä huudetaan kitarisat roikkuen kuinka vihervasemmisto suosii venäläisiä. Totuus on kuitenkin se, että maakauppojen takan on ollut pelkästään oikeistoon ja kepuun kuuluvia maanomistajia, venäläisen työvoiman palkkaajat ovat myös samaa sakkia, jossa erityisesti Perussuomalaisten osuus on huomattava.
<Sitten meuhkataan jostain rajalaista kun itse tietoisesti raahataan tänne kansallisen turvallisuuden kannalta todella korkean riskitason ihmisiä. Näiden tänne tuotujen valvonnan kustannukset tulee velottaa niitä tänne haalineilta eikä muilta veronmaksajilta.
Itse en osta ainuttakaan marjaa näiltä maanpetokseen syyllistyviltä marjanviljelijöiltä, myykööt mansikkansa venäjälle.
Ostitko venäläisen kausityöläisen poimimaa mansikkaa?
Anonyymi-ap
5
215
Vastaukset
- Anonyymi
En ole ostanut yhtään marjaa. Yrittäjät sanoo suomalaisten duunarien olevan niin huonoja, ettei niillä kannata teettää. No, minä olen niin huono, etten edes osta heidän tuotteitaan. Kerään itse metsästä marjani.
- Anonyymi
Muttet mansikka tai no jos varastat pellolta. Niin eipähän tarvitse veroja maksa :)
- Anonyymi
Täysin yliarvostettu klöntti koko mansikka. Syöttäkää sioille, jos suostuvat syömään.
- Anonyymi
En ostele muutenkaan ylihinnoiteltua vettä.Mansikkka on n 90 % vettä.
- Anonyymi
Kylläpä on hyvät mansikat tänä kesänä olipa kerääjä kuka tahansa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2253245Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3522915Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.771822Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601738Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591632Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,101480MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121443- 1221426
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4561328Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171310