Miten "rodun" edes voi määritellä?

Anonyymi-ap

Jos rotu määritellään jonkin näkyvän ominaisuuden, kuten ihonvärin avulla, jää huomioimatta suuri määrä ominaisuuksia, jotka eivät näy, kuten henkiset ominaisuudet. Toisaalta näkyvienkin ominaisuuksien osalta määrittely on ongelmallista, koska mikä olisi esimerkiksi tummaihoisen vinosilmäisen henkilön luokittelu, Afrikkalainen vai Aasialainen? Tällaiseen rodun määrittelyyn liittyy aina hitleriläinen puhdasrotuisuuden käsite, eli tietyt ominaisuuksien kombinaatiot mielletään "puhtaiksi" roduiksi, kun taas muut ovat sekarotuisia eli hitlerin ideologiassa alempiarvoisia. Kuitenkin suurten ihmisjoukkojen "rodullisissa" ominaisuuksissa on kyse vain sattumasta, ja ne ominaisuudet olisivat voineet jakautua myös jollain täysin erilaisella tavalla.

Muutekin afrikkalaiset eroavat toisistaan geneettisesti enemmän kuin Afrikka ja Eurooppa keskimäärin, eli yhden "afrikkalaisen" ihmisrodun määritelmä on ongelmallinen, ja perustuu yksinomaa tummaihoisten luokitteluun ihonvärin perusteella, siis rasismiin. Todellisuudessa ihmisten geneettiset ominaisuudet vaihtelevat graduaalisesti yli mannerten ja valtioiden rajojen. Mitään selvästi maantieteellisesti eroteltuja rotuja ei ole olemassa.

Myös geenien vaikutus laajojen ihmisjoukkojen käytökseen on kyseenalaista. Suomalaiset ovat geneettisesti hyvin lähellä venäläisiä. Silti Venäjän kansa sortuu kerta toisensa jälkeen diktatuuriin ja väkivaltaan naapureitaan kohtaan, kun taas Suomen kansa valitsee demokratian ja rauhan. Selvästi "rodullisten" ominaisuuksien vaikutus näihin asioihin on häviävän pieni.

4

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta. Afrikassa on niin monta heimoa, että yhdessä maasa on helposti yli 10

    • Anonyymi

      Sanomattakin selvää, että maahanmuuttaja afrikasta olisi onnellinen omiensa joukossa alkuperäisessä kotimaassaan. Suomi on heille kulttuuriltaan ja historialtaan vieras. Hyvinvoinnin ovat rakentaneet aiemmat sukupolvet samoin säilyttäneet itsenäisyyden.
      He eivät tehneet sitä afrikan,aasian ja lähi-idän ihmisille vaan suomalaisille, joilla on suku asunut täällä
      satoja vuosia. Lyhyesti kehittyvistä valtioista tulleiden kannattaa muuttaa muualle, sillä kohtelu täällä ei ruikuttamalla muutu.

      • Anonyymi

        Et voi määritellä onnellisuutta universaalilla tavalla. Eri ihmiset tulevat onnellisiksi eri asioista.

        Ja sitäpaitsi, luuletko tosiaan, että afrikkalaiset olisivat onnellisempia kurjien olosuhteiden kotimaassaan, jossa palkat ovat surkeita, kaikenlainen sorto on arkipäivää ja ruoka ja vesi jatkuvasti kortilla? Ne maathan ovat diktatuureja eikä diktaattori yleensä välitä ihmisten hyvinvoinnista! On kaikki syyt uskoa, ettei monikaan olisi Afrikassa kovin onnellinen.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2150
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      298
      1940
    3. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1776
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1361
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      26
      1131
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1099
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe