Yöjuna Tampereelta

Anonyymi-ap

Viimeinen lähijuna lähtee Tampereelta jo 23.35. Seuraava vasta aamulla.
Pitäisikö saada vielä yksi lähijuna lähtemään joskus 01-02 aikoihin että pääsisi Tampereelta Lempäälään?

8

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yöjunaa yritettiin saada jo 25v sitten adressilla kulmaan tuohon väliin. Ei ole toistaiseksi onnistunut. Vähän tyhmää toimintaa Lempäälän ja Akaan kunnilta ettei tuota saada aikaiseksi. Tampereen kulttuurielämään ei voi oikein osallistua kun viimeinen juna lähtee jo 23.35. Lempäälän ja Akaan houkuttelevuus asuinpaikkana nousisi hurjasti jos tuo yöjuna saataisiin kulkemaan.

      https://yle.fi/a/3-5120292

      "Toijalassa vaaditaan 1 200 nimen adressilla yöjunaa Tampereelta Lempäälään, Viialaan, Toijalaan ja edelleen Hämeenlinnaan.

      Nimenkeräyksen takana on Toijalan nuorten edustajisto. Tätä nykyä myöhäisin juna etelään lähtee Tampereelta jo kello 22.18.

      Sekä nuorilla että vanhemmilla olisi tarve päästä yöllä kello yhden tai kahden aikoihin kotiin sekä töistä että vapaa-ajan harrastuksista.

      Asukasmäärään nähden kattava adressi on luovutettu liikenneministeri Kimmo Sasille."

    • Anonyymi

      Bussit kulkee melkein läpi yön, niillä pääsee Lempäälään.

      • Anonyymi

        joo, mutta juna tulee 10-15 minuutissa, melkoisesti nopeempaa kyytiä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        joo, mutta juna tulee 10-15 minuutissa, melkoisesti nopeempaa kyytiä

        Mikä kiire valmiissa maailmassa, stressin siitä saa! pysy kotona leppäämässä.


    • Anonyymi

      Ei yöjunaa Lempäälään.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä, yöllä ei rehelliset ihmiset liiku. päivällä kulkeminen riittää vallan hyvin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samaa mieltä, yöllä ei rehelliset ihmiset liiku. päivällä kulkeminen riittää vallan hyvin!

        Yövuorolaiset on kaikki epärehellisiä ja kieroja. Varsinkin poliisit ja vartijat. Ensihoitajista ja ambulanssikuskeista puhumattakaan.


    • Anonyymi

      Nyt sitten yöjuna kulkee pe-la yönä. Lähtee 00.25 Tampereelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      60
      5590
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      202
      3678
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2468
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2395
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1298
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      67
      1088
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      90
      1072
    8. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1069
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1042
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      985
    Aihe