Aiemmin niin innokkaasti persuuttaan esiin tuoneet ja hallapurria kehuneet eivät enää puhu persuista juuri mitään. Kysyttäessäkin persujen saavutuksista ovat vaitonaisia. Onko heille koitunut pettymys?
Mistä se kertoo?
Anonyymi-ap
23345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Purran sanoin, turpaan tuli?
Orpo ainakin on tyytyväinen.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b6d25501-ec6d-4757-a546-535f00e0ac45
Kohta sopeutetaan lisää ja Orpo on entistäkin tyytyväisempi. Ja Purra tietysti hymyilee hehkeänä Orpon vieressä eikä puntti tutise.
Lainaus edeltävästä linkistä:
"Pääministeri Petteri Orpo (kok) on varovaisen toiveikas. Hän uskoo, että ilmassa on kasvun merkkejä ja että hallituksen tekemät talouspoliittiset päätökset ovat olleet oikeita."
Missähän Orpo orastavan kasvun merkkejä näkee? Tuota "toivotaan toivotaan"-mantraa ollaan kuultu jo ihan riittämiin. Valtinvarainministeriö on toistanut tuota samaa asiaa jo viime talvesta lähtien, mutta niin vaan käppyrät osoittavat vakaasti alaspäin. Ja rapakon takana saattaa tapahtua ensi vuonna eli pudotus samaan kuoppaan, missä Orpon ja Purran johdolla jo ollaan itse.
https://www.salkunrakentaja.fi/2024/07/osakemarkkinat-romahtavat-vuonna-2025/
Leikkauksia tarvitaan, että turha Turunrata saadaan tehtyä.
Kun Persuilla menee huonosti, heidän tapa purkaa sitä on, että haukutaan Marin, Andersson ja Ohisalo.
Siitä huomaa, että kaikki on menossa perseelleen!
Leikkaaminen on aiheuttanut vain sen, että kulutus tyssää isolta osalta kansaa. Kun 70% yrityksistä on palvelualalla, se lisää vain irtisanomisia. Ei ole halua palkata uusia. Työttömyys kasvaa jne.
Kokoomus ei vain osaa kansantaloutta.
Ja tuo saatanan kakkoskokoomus apupuolueena irvistelijä-ämmän johdolla.
DEMARI vs. AASI .
KUMPI VOITTI ?
MITÄ LOTTOOT ?
HAHHAHHAAA.
JA POOOIS.
Sä oot harvinaisen älykäs persuksi. Ne muut persut on suakin tyhmempiä nimittäin.
Eu-vaalit toi sen esiin, miltä persuihin pettyneistä tuntuu.
Mutta mihin Purra pyrkii? Poliittiseen itsemurhaan hän päätyy jo kunnallisvaaleissa puolueineen, mutta onko hänelle luvattu joku palkkiovirka hallituskauden jälkeen palveluksesta Orpon piikana? Vai ei kai peräti aio loikata kokoomukseen?
"Rajalaki läpi. Kippis sille"
https://pbs.twimg.com/media/GSSeH7RXoAAKicf?format=jpg&name=small
Rajat auki lakihan se on.
Purralle lyötiin jauhot suuhun eu-vaaleissa ja kunnallisvaaleissa tulee lisää jauhoja. Jauhojengi tuleekin olemaan persupuolue. Sic transit gloria mundi.
Niin on. Sen avulla rajat avataan.
Venäläiset sisään ja Persut ulos. Putinin löpöä tankkiin ja Tatjana tankilla odottaa persvako Persua. Onkohan saikka kuumana?
Meidän baarin persupöydästä on porukka harvennut! Ne, jotka vielä siihen ilkeää istua, ovat hiljasta poikaa! Taitaa hävettää.
Ei teillä mitään baaria ole.
Pöydän tarjoilijana lisään vielä että ennen tilasivat kaljaa ja nyt enää kiljua.
Mitä vähemmän Persut esillä, sitä hitaampi kannatuksen lasku...
Selvää oli eduskuntavaalien jälkeen mitä tuleman pitää, vaan ei niille 600000 äänestäjille. Mikä lie äo ja henkinen terveys...
On niitä persuuden vankkumattomia kannattajia vielä muutama olemassa. Asuinpaikkanaan Niuvanniemi.
Purra sanoi, että turpaan tuli. Kunnallisvaaleissa tullee uudestaan. Saa nähdä, millaisen räkimiskampanjan persut niiden alla järjestävät?
Kuten Soini totesi omassa plokissaan, että persuilla on jo ongelma käsissään, koska kunta- ja aluevaaleihin ei tule löytymään ehdokkaita. Seinäjoen Farmari-maatalousnäyttelyssä PS:n teltalle varattu palsta ammotti tyhjyyttään. Kohtalo lienee sinetöity jo.
Siperia opettaa.