14/9...Jos joku kumartaa petoa ja sen kuvaaa ja ottaa merkin otsaansa tai käteensä 10 niin hänkin on juova Jumalan vihanviiniä.
12. Tässä on Pyhien kärsivällisyys niisen, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon.
Edellä on siis varoitus pedonmerkistä uskoville, jotka ovat tuossa ajassa selvästi.
19/4.....minä näin niiden sielut, jotka oli teloitetut Jeesuksen todistuksen ja Jumalan sanan tähden ja niiden, jotka eivät olleet kumartaneet petoa eikä sen kuvaa eivätkä ottaneet sen merkkiä käteensä tai otsaansa.
He virkosivat eloon ja hallitsivat Kristuksen kanssa ne tuhat vuotta.
Tästäkin näemme ,että pedonmerkki ja sen kieltäminen tulee olemaan kuolemaksi joillekkin kristityille.
Kun ei saa ruokaa eikä mitään ...ilman merkkiä olet täysin ulkona, mutta palkkio on sitäkin suurempi.
Ylösnousemus ajankohtaa. Ilmestyskirja
4
254
Vastaukset
Nuo ja monet muutkin vivahteet ilmestyskirjassa kertoo kristittyjen kovan osan.
Siihen täytyy olla valmistunut henkisesti , mutta onneksi Jeesus Kristus tuntee meidät ja auttaa, ettei mikään käy liian vaikeaksi käydä läpi.Kuinka kauan tähän merkkiaikaan on ??????
Sen kaikki tiedämme, että tekniikka on jo käytössä , mutta mikä merkki on lopullinen se Pedon tekemä sillä siihen liittyy palvontaa ja kumartamista pedolle ja sen kuvalle merkin lisäksi.
Tuo ajatus tässä hetkessä tuntuu vuosikymmenien kaukaiselta, mutta tiedämme, että esim sota ja suuri romahdus pankkijärjestelmässä tms voi tehdä lyhyessä ajassa voimasuhteiden muutoksen ja jos yhtäaikaa on maailmanlaajuinen sota joka tuhoaa entisen status quon niin uusi valta joka säästyy vähällä voi ottaa maailman haltuunsa ja pakoittaa muutkin siihen.
Sen kätyrinä babylonia ja silloin onkin jo kehys, kuten raamatussa asioille.Sotakoneet kolistelee jo Suomessa ja kansa katsoo tyhmänä.
Aloitukseen viitaten...ihmettelen sitä, että on paljon opettajia, jotka olankohautuksella ohittaa ilmestyskirjan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812946Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka582338Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151747
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261709Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661327
- 591263
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781203