Iranissa ainakin kaksikymmentä ihmistä on pidätetty epäiltynä osallisuudesta Hamas-johtajan Ismail Haniyyan murhaan, kertoo New York Times.
Pidätettyjen joukossa on muun muassa Iranin tiedustelu-upseereja, sotilasvirkamiehiä ja Teheranissa sijaitsevan majatalon työntekijöitä. Heidän epäillään osallistuneen räjähdeiskuun, joka tappoi Haniyaan keskiviikkona Teheranissa.
New York Timesin selvityksen mukaan räjähde oli viety Haniyyan majapaikkaan etukäteen.
Iran ja äärijärjestö Hamas ovat syyttäneet iskusta Israelia.
Omat surmasivat Hamas-johtajan Ismail Haniyyan
16
218
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä kun islamistit tappaa jo toisiaankaankin.
- Anonyymi
Kyllä ne shiiat ja sunnit on aina toisiansa tappaneet, ne on vääräuskoisia toisilleen. Niiden laki sanoo että vääräuskoinen tulee tappaa aina tavatessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ne shiiat ja sunnit on aina toisiansa tappaneet, ne on vääräuskoisia toisilleen. Niiden laki sanoo että vääräuskoinen tulee tappaa aina tavatessa.
Joo, ei ne voi yhdistää voimiaan Israelia vastaan.
Koko jan heti ovat tappaneet toisiaankin mutta se kuka Hanijan surmasi on asia erikseen.
- Anonyymi
aito_Iainen kirjoitti:
Yhteistyötä tuo räjähteen asettaminen on ollut. 😺
Siltä vaikuttaa.
”Pidätettyjen joukossa on muun muassa Iranin tiedustelu-upseereja, sotilasvirkamiehiä ja Teheranissa sijaitsevan majatalon työntekijöitä. ” Anonyymi kirjoitti:
Siltä vaikuttaa.
”Pidätettyjen joukossa on muun muassa Iranin tiedustelu-upseereja, sotilasvirkamiehiä ja Teheranissa sijaitsevan majatalon työntekijöitä. ”Jep. Hölmöä, että hieno residenssi on käännetty majataloksi. 😺
- Anonyymi
aito_Iainen kirjoitti:
Jep. Hölmöä, että hieno residenssi on käännetty majataloksi. 😺
Totta.
- Anonyymi
Islam ja kommonismi, molemmat ovat terroristeja.
- Anonyymi
Kivun niukasti tästä uutisoidaan.
- Anonyymi
Ismail Haniyyalta jäi 2,3 miljardin euron omaisuus.
Sopii vain kysyä mistä se on peräisin.- Anonyymi
Ryöstivät kansalle tarkoitetut kehitysapu rahat.
- Anonyymi
Terrorismilla rikastuu. Senhän ovat todistaneet kymmenet terroristijohtajat. Mm Jasser Arafatista tuli miljonääri muutamassa vuodessa ja Mahmud Abbas on jo ohittanut hänet rikkauden suhteen.
Ja täällä itketään sitä, kuink köyhiä palestiinalaiset ovat.
Tietysti, koska johtajat varastavat suurimman osan avustuksista.
- Anonyymi
Ainakin Iran on pidättänyt suuren määrän omaa porukkaa eri laitoksista.
- Anonyymi
Niin on, omat koirat purivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2523824- 603701
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1113023Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572738Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1262564Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352132Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012051Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441911Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1241896Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711249