Iranissa ainakin kaksikymmentä ihmistä on pidätetty epäiltynä osallisuudesta Hamas-johtajan Ismail Haniyyan murhaan, kertoo New York Times.
Pidätettyjen joukossa on muun muassa Iranin tiedustelu-upseereja, sotilasvirkamiehiä ja Teheranissa sijaitsevan majatalon työntekijöitä. Heidän epäillään osallistuneen räjähdeiskuun, joka tappoi Haniyaan keskiviikkona Teheranissa.
New York Timesin selvityksen mukaan räjähde oli viety Haniyyan majapaikkaan etukäteen.
Iran ja äärijärjestö Hamas ovat syyttäneet iskusta Israelia.
Omat surmasivat Hamas-johtajan Ismail Haniyyan
16
218
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä kun islamistit tappaa jo toisiaankaankin.
- Anonyymi
Kyllä ne shiiat ja sunnit on aina toisiansa tappaneet, ne on vääräuskoisia toisilleen. Niiden laki sanoo että vääräuskoinen tulee tappaa aina tavatessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ne shiiat ja sunnit on aina toisiansa tappaneet, ne on vääräuskoisia toisilleen. Niiden laki sanoo että vääräuskoinen tulee tappaa aina tavatessa.
Joo, ei ne voi yhdistää voimiaan Israelia vastaan.
Koko jan heti ovat tappaneet toisiaankin mutta se kuka Hanijan surmasi on asia erikseen.
- Anonyymi
aito_Iainen kirjoitti:
Yhteistyötä tuo räjähteen asettaminen on ollut. 😺
Siltä vaikuttaa.
”Pidätettyjen joukossa on muun muassa Iranin tiedustelu-upseereja, sotilasvirkamiehiä ja Teheranissa sijaitsevan majatalon työntekijöitä. ” Anonyymi kirjoitti:
Siltä vaikuttaa.
”Pidätettyjen joukossa on muun muassa Iranin tiedustelu-upseereja, sotilasvirkamiehiä ja Teheranissa sijaitsevan majatalon työntekijöitä. ”Jep. Hölmöä, että hieno residenssi on käännetty majataloksi. 😺
- Anonyymi
aito_Iainen kirjoitti:
Jep. Hölmöä, että hieno residenssi on käännetty majataloksi. 😺
Totta.
- Anonyymi
Islam ja kommonismi, molemmat ovat terroristeja.
- Anonyymi
Kivun niukasti tästä uutisoidaan.
- Anonyymi
Ismail Haniyyalta jäi 2,3 miljardin euron omaisuus.
Sopii vain kysyä mistä se on peräisin.- Anonyymi
Ryöstivät kansalle tarkoitetut kehitysapu rahat.
- Anonyymi
Terrorismilla rikastuu. Senhän ovat todistaneet kymmenet terroristijohtajat. Mm Jasser Arafatista tuli miljonääri muutamassa vuodessa ja Mahmud Abbas on jo ohittanut hänet rikkauden suhteen.
Ja täällä itketään sitä, kuink köyhiä palestiinalaiset ovat.
Tietysti, koska johtajat varastavat suurimman osan avustuksista.
- Anonyymi
Ainakin Iran on pidättänyt suuren määrän omaa porukkaa eri laitoksista.
- Anonyymi
Niin on, omat koirat purivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1183120Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612795Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352172Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032098Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1271952Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101142Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67974Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11908Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880