Olin eilen radalla

Käväisin mummotunnelissa ja muutamassa stadin pintamestassa. Tulos oli ihan kelvollinen. Kaksi alle. Tosin eri aikaan. Ja sitten lopuksi hole in one.
23538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kutina ja kirvely alkaa yleensä vuoeokauden jälkeen.

Äänestä

Mummotunneli on niin varma mesta että Harkimokin saa sieltä evästä.

Äänestä
  • Mummotunneli on niin varma mesta että Harkimokin saa sieltä evästä.mesta

    Äänestä

Mikä ihmeen mummotunneli?

Äänestä
  • Wanha kauppakuja tunnetaan paremmin nimellä mummotunneli. Se on suuri sisäpiha, jossa on useiden kujan ravintoloiden terassit ja tunnelma nousee illan mittaan. Paikka on tunnettu kujan kuumista kesäilloista ja -öistä, jolloin teinivuotensa jo ohittaneet leidit ja gentlemannit heittävät viihteelle, kuin taannoin nuoruutensa voimissaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Wanha kauppakuja tunnetaan paremmin nimellä mummotunneli. Se on suuri sisäpiha, jossa on useiden kujan ravintoloiden terassit ja tunnelma nousee illan mittaan. Paikka on tunnettu kujan kuumista kesäilloista ja -öistä, jolloin teinivuotensa jo ohittaneet leidit ja gentlemannit heittävät viihteelle, kuin taannoin nuoruutensa voimissaan.

    Pienenä kävin joskus siellä. Oli esim. lelukauppa jossa myytiin pienoisrautateitä. En muista millä nimellä se käytävä silloin oli.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Pienenä kävin joskus siellä. Oli esim. lelukauppa jossa myytiin pienoisrautateitä. En muista millä nimellä se käytävä silloin oli.

    Oliko se Citykäytävä? Taisi olla Citypasaasi.

    Äänestä



  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Citypasaasista tuli noin sadassa vuodessa Mummotunneli.

    Ei tuo ole mummotunneli. Tuo on citykäytävä.

    Tämä on mummotunneli.
    https://images.app.goo.gl/TjMxK6u56QTkmwio9

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Mummotunneli ja Citypasaasi ovat eri paikkoja.

    Mummotunneli sijaitsee entisessä Mikonkadun kauppakäytävässä sisäpihalla.

    Citypasaasi oli Aleksilta Rautatieaseman suuntaan kulkenut jalankulkukäytävä. Sen sisäänmeno oli Stockmannia vastapäätä Aleksilla.

    Väylä kulki (kuten nykyisinkin) ”porttikongissa” Tallbergin talon ja sisäpihalla olevan rakennuksen läpi niin, että käytävä oli osittain katettu ja sen molemmin puolin oli näyteikkunat. Siten se muistutti Pariisin katettuja jalankulkukäytäviä eli ”pasaaseja”, mistä nimi oli tullut.

    Vanhat stadilaiset muistavat lapsuudestaan Citypasaasin sisäpihan kulmauksessa olleen hyvin varustetun Winterin lelukaupan. Sen näyteikkunoissa olleita hienoja ulkomaalaisia leluja ja niiden pakkauksia käytiin nenä ruudussa ihailemassa varsinkin ennen joulua. Samassa liikehuoneistossa on nykyisin kahvila.

    Äänestä

Minne hävisi tämä kirjoitus kun ei löydy???

Äänestä
  • Näkyy nykylapsetkin olevan kiinnostuneita tästä käytävästä.

    Äänestä

Mikonkadun vieressä Hesassa.
Sieltä pitäisi saada kosteaa pesää.

Äänestä
  • Jonkun vene oli siellä ja kiihotavat tuplapakoputket siis

    Äänestä

  • Kuka hullu maksaa siitä että saa juoda kaljaa ulkona. En minä ainakaan.

    Äänestä

Hullut jaksaa 2

Äänestä

Mummotunnelissa hiippailee ulkomailta tulleita taskuvarkaita.

Äänestä
  • Mummojako?

    Äänestä

Onko musut löytäneet paikan?

Äänestä

Sitten heräsit peräkamarista.

Äänestä

Minä olin just äsken päivän kolmannella reijällä.

Äänestä
  • Pitelikö kaveri keppiä kun puttasit sisään?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Käväisin mummotunnelissa ja muutamassa stadin pintamestassa. Tulos oli ihan kelvollinen. Kaksi alle. Tosin eri aikaan. Ja sitten lopuksi hole in one.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu