Nyt lähtevät e-jollat pois ja tämän jälkeen kylällä ei enää mitään tapahdukaan ennen ensi kesää. Eli Hangon kesä loppuu tähän, muutamana viikkona saattaa vielä jonkun ulkopuolisen nähdä, mutta muuten se on siinä. Mitkä fiilikset ?
Hangon kesä loppuu
8
552
Vastaukset
- Anonyymi
Ihanaa, kesän paras aika Hangossa alkaa!
- Anonyymi
Samaa mieltä. Todellakin ihanaa.
- Anonyymi
Näin on!
- Anonyymi
Noi edelliset kommentit on niiin totta ! Tää elokuu ja osittain syyskuukin on ihanaa aikaa, ei oo ihan kuollutta mutta silti rauhallista. Marraskuu on sitte asia erikseen...
- Anonyymi
Syys- ja lokakuukin on ihanaa aikaa jos vaan lämpöä riittää ja ne mahtavat syysmyrskyt kun meri vaahtoaa ja vettä lentää vaakasuorassa - aivan ihanaa!
Niin lähtevät asukkaatkin, miksi?? Vuonna 1985 hankoolaisia oli vajaat 13 000, tänään alle 8 000! Suunta on ollut laskeva viimeiset 39 vuotta - teollisuus joka tuli sinne 1960 luvulla on häipynyt - miksi?
Valitkaa uudet tyypit valtustoon!- Anonyymi
Vuosikymmeniä Hangon väkiluku pysyi vakaasti samoissa lukemissa. Vielä 90-luvun lopulla väkiluku oli tuo mainittu 13000, vasta sitten alkoi lasku ja nyt ollaan jossain alle 8000.
Kehitys on Suomen kaikissa pikkukaupungeissa samansuuntaista ja sille ei enää mahdeta mitään, vaikka koko valtuusto vaihdettaisi helsinkiläisiin. Muutaman vuosikymmenen kuluttua YK:n agenda2050 on toteutunut ja 80% maailman väestöstä asuu kasvukeskuksissa, Suomessa niitä arvioidaan olevan kolmesta neljään eikä yksikään sijaitse Hangossa. Anonyymi kirjoitti:
Vuosikymmeniä Hangon väkiluku pysyi vakaasti samoissa lukemissa. Vielä 90-luvun lopulla väkiluku oli tuo mainittu 13000, vasta sitten alkoi lasku ja nyt ollaan jossain alle 8000.
Kehitys on Suomen kaikissa pikkukaupungeissa samansuuntaista ja sille ei enää mahdeta mitään, vaikka koko valtuusto vaihdettaisi helsinkiläisiin. Muutaman vuosikymmenen kuluttua YK:n agenda2050 on toteutunut ja 80% maailman väestöstä asuu kasvukeskuksissa, Suomessa niitä arvioidaan olevan kolmesta neljään eikä yksikään sijaitse Hangossa.Ottakaa silmä käteen ja käykää Tilastokeskuksen sivuilla, Hangon asukasluvun lasku alkoi v. 1985 eikä ole siitä vieläkään noussut. V. 1960 luvun aikana sinne investoinneet yritykset ovat myös poissa, Hangon syömähammas on enää Satama Oy ja änkkyrät hankoolaiset.
Hangon oma ilmoitus v. 2022: https://hanko.fi/kaupunki-ja-paatoksenteko/tietoa-hangosta/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2085279SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun484056SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site343868Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813736SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673623Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers233581Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062400SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412356Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?322221Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan772157