Nyt lähtevät e-jollat pois ja tämän jälkeen kylällä ei enää mitään tapahdukaan ennen ensi kesää. Eli Hangon kesä loppuu tähän, muutamana viikkona saattaa vielä jonkun ulkopuolisen nähdä, mutta muuten se on siinä. Mitkä fiilikset ?
Hangon kesä loppuu
8
572
Vastaukset
- Anonyymi
Ihanaa, kesän paras aika Hangossa alkaa!
- Anonyymi
Samaa mieltä. Todellakin ihanaa.
- Anonyymi
Näin on!
- Anonyymi
Noi edelliset kommentit on niiin totta ! Tää elokuu ja osittain syyskuukin on ihanaa aikaa, ei oo ihan kuollutta mutta silti rauhallista. Marraskuu on sitte asia erikseen...
- Anonyymi
Syys- ja lokakuukin on ihanaa aikaa jos vaan lämpöä riittää ja ne mahtavat syysmyrskyt kun meri vaahtoaa ja vettä lentää vaakasuorassa - aivan ihanaa!
Niin lähtevät asukkaatkin, miksi?? Vuonna 1985 hankoolaisia oli vajaat 13 000, tänään alle 8 000! Suunta on ollut laskeva viimeiset 39 vuotta - teollisuus joka tuli sinne 1960 luvulla on häipynyt - miksi?
Valitkaa uudet tyypit valtustoon!- Anonyymi
Vuosikymmeniä Hangon väkiluku pysyi vakaasti samoissa lukemissa. Vielä 90-luvun lopulla väkiluku oli tuo mainittu 13000, vasta sitten alkoi lasku ja nyt ollaan jossain alle 8000.
Kehitys on Suomen kaikissa pikkukaupungeissa samansuuntaista ja sille ei enää mahdeta mitään, vaikka koko valtuusto vaihdettaisi helsinkiläisiin. Muutaman vuosikymmenen kuluttua YK:n agenda2050 on toteutunut ja 80% maailman väestöstä asuu kasvukeskuksissa, Suomessa niitä arvioidaan olevan kolmesta neljään eikä yksikään sijaitse Hangossa. Anonyymi kirjoitti:
Vuosikymmeniä Hangon väkiluku pysyi vakaasti samoissa lukemissa. Vielä 90-luvun lopulla väkiluku oli tuo mainittu 13000, vasta sitten alkoi lasku ja nyt ollaan jossain alle 8000.
Kehitys on Suomen kaikissa pikkukaupungeissa samansuuntaista ja sille ei enää mahdeta mitään, vaikka koko valtuusto vaihdettaisi helsinkiläisiin. Muutaman vuosikymmenen kuluttua YK:n agenda2050 on toteutunut ja 80% maailman väestöstä asuu kasvukeskuksissa, Suomessa niitä arvioidaan olevan kolmesta neljään eikä yksikään sijaitse Hangossa.Ottakaa silmä käteen ja käykää Tilastokeskuksen sivuilla, Hangon asukasluvun lasku alkoi v. 1985 eikä ole siitä vieläkään noussut. V. 1960 luvun aikana sinne investoinneet yritykset ovat myös poissa, Hangon syömähammas on enää Satama Oy ja änkkyrät hankoolaiset.
Hangon oma ilmoitus v. 2022: https://hanko.fi/kaupunki-ja-paatoksenteko/tietoa-hangosta/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291333
- 100861
- 75683
- 50577
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40464Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153441Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407- 25381
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372